България почти сигурно ще бъде осъдена да заплати обезщетение на Атомстройекспорт от 2.4 млрд. лв. във връзка с иска на компанията пред Международния арбитражен съд в Париж. Това съвсем нетактично и прибързано според нас, заяви, не кой да е, а новоизбраният министър-председател Пламен Орешарски късно снощи.

Да се обявяват по този начин, още невзети от съда решения, контрастира с духа на току що встъпилата  власт. Припомняме,  партиите от управляващата коалиция обещаха да поставят върховенството на закона над всичко останало и да съсече порочните връзки между изпълнителната и съдебната власт, пък била тя и от международен характер. Именно за това сложиха правосъдния министър да заема и поста на вицепремиер.

Думите на Орешарски са провокация към гражданите у нас,  защото техният премиер  не подлага на съмнение осъдителната присъда срешу България - страната, чийто интереи би трябвало да се представляват в този спор.

Припомняме че през миналата година след като правителството и парламентът спряха проетът "Белене"  руската Атомстройекспорт първоначално заведе иск и поиска неустойки за около 60 млн. евро. По-късно обаче от руския атоменстроител си завишиха щенията на 1 млрд. евро.  Българската страна тогава реагира с контра иск.

Вицепремиерът и министър на финансите тогава Симеон Дянков, заяви че руската страна най-вероятно ще загуби иска. В последствие в типичния си  стил Дянков добави, че "ще ги напляскаме руснаците", което също не беше най-дипломатичният ход в задаващия се спор за милиарди левове.

Връщайки се изявлението на Орешарски, проличава може би и  нежеланието на настоящото правителство да се противопостави ефективно срещу руската страна в съда.

Премиерът дори използва предполагаемия провал на българската страна по време на съдебния процес в защита на проекта "Белене", като заяви, че може би при тези обстоятелства  ще бъде по-изгодно да завършим втората атомна, чиято история започва в ранните 80 години на миналия век. Той даде аргумент, че с тези 2.4 млрд. лв. които се задават  като нови разходи,  проектът е по-добре да бъде реализиран, изплювайки най-накрая камъчето за истинските намерения на новото правителство.

Интересно е, че темата за Белене е поставена отново на дневен ред само дни след смяната на караула на Дондуков 2. Това е така, защото правителството и партиите, които го подкрепят заявиха,  че първо ще работят за постигане на „интегритет на нацията"(както самият Орешарски обича да се изразява), а тази е темата разделила най-силно българското общество през последните години и по която то дори гласува на първия референдум в новата ни история.

Важно е да отбележим че изявлението на Орешарски за строителство на нови 2 гигавата мощности идва във време, в което потреблението на  електроенергия в страната е три пъти по-малко,  от това което енергийната ни система може да произведе.

Това свръх струпване на мощности беше отчетено и от Европейската комисия и Световната банка, които препоръчаха дори затваряне на неефективни електроцентрали. В доклада на Световната банка дори бе написано, че до 2030 г. България все още ще има излишък от електроцентрали.

И тук възниква въпросът: към кое мнение ще наклони новото правителство  - дали това на европейското семейство, към което се стремим да принадлежим  или към това на Москва, от която уж 24 години се опитваме да се откъснем политически, икономически и енергийно.

А може би жребият е вече хвърлен.