От днес цигарите поскъпват заради увеличението на акциза от 1 януари.
Увеличението е средно около 1.50 лв. Най-продаваната марка на „Булгартабак" - „Виктори" вече е на цена 4.60 лв. от 3.60 лв. „Средец" - от 3.20 лв. на 4.40 лв. „Ева слимс" - от 3.30 лв. на 4.50 лв., ММ - от 3.40 лв. на 4.60 лв.
Малборо - от 4.20 лв. на 5.00 лв., Вайсрой - от 3.00 лв. на 4.30 лв., Карелия слимс - от 3.50 лв. на 4.70 лв.
В последните три месеца се продаваха цигари на т.нар. междинни цени - с увеличение 10-50 стотинки с цел плавно преминаване към поскъпването. С изчерпването на количествата, търговски обекти заредиха кутии с високите цени още преди седмици.
На 31 март изтече гратисният период, в който всички производители и вносители на цигари бяха задължени да изчистят наличните си количества със стари бандероли и да пуснат на пазара нови, съответно със заплатен значително по-висок акциз.
От днес в търговската мрежа могат да се продават само тютюневи изделия обложени с новата акцизна ставка и облепени с нов образец бандерол. Нарушителите подлежат на санкции от Закона за акцизите и данъчните складове - имуществена санкция в размер на минимум 2000 лева и отнемане на тютюневите изделия.
Акцизът, платен за нереализираните количества цигари със стар бандерол, подлежи на възстановяване при спазване на разпоредбите на Закона за акцизите и данъчните складове и правилника към закона. Тютюневите изделия трябва да бъдат унищожени под митнически контрол и за сметка на икономическите оператори.
Във връзка с тази процедура от началото на следващия месец митнически служители започват инвентаризация в акцизните складове.
Преди година при прилагането на тази процедура, бяха унищожени над 1,7 милиарда къса цигари.
Свършиха евтините цигари

ЕКСКЛУЗИВНО ВИДЕО
Още по темата
Водещото днес
Истории
Новини
Борси и финанси
