Вчера американският капиталов преживя „дежа вю", но 20 години по-късно. На 19 октомври се навършиха точно две десетилетия от най-тежкия крах на Wall Street след Голямата депресия, който е известен с името „Черният понеделник". За съжаление, той беше отпразнуван с масирани разпродажби от инвеститорите, чиито нерви като че ли не издържаха.

Основните борсови индекси в САЩ отбелязаха резки движения надолу, наблюдавани за последно през юли тази години. По-слабите от очакваното данни в отчета на Caterpillar, допълнително подкрепиха негативните очаквания на пазара за влошаващо се икономическо състояние на САЩ. Цената на петрола изгуби почти долар в петък, също в следствие на опасенията за по-ниско потребителско търсене.

Индустриалният индекс Dow Jones приключи седмицата с 366.94 пункта по-малко или -2.64% до ниво от 13,522.02. По-широкият индекс S&P 500 се понижава с 39.45 пункта или -2.65% до 1,500.63, а технологичният Nasdaq беше на червено със 74.15 пункта (-2.65%) до нивото 2,725.16. След като индексът пропадна под 2,750 пункта, бяха задействани масирани стопове на инвеститори и снижаването се ускори.

Равносметката от вчерашния ден е доста тъжна, след като на всеки 28 падащи акции в индекса Dow Jones, имаше само 5 такива, които завършиха седмицата на зелено. При Nasdaq положението бе малко по-добро със съотношение 25 губещи към 5 качващи се. Негативите за пазара бяха толкова големи, че инвеститорите не успяха да върнат ентусиазма си дори след добрите отчети на Google и McDonalds Corp.

До вчера, американският пазар продължаваше 5-годишния си „бичи" пазар, а само седмица по-рано Dow Jones отбеляза нов вечен рекорд. Изглежда обаче, че слабият пазар на недвижими имоти в САЩ, както и последиците от кредитната криза, се усещат по-силно от очакваното на пазара.

През следващата седмица, пазарите ще се фокусират над доклада за продажбите на съществуващи жилища в САЩ, който ще е на дневен ред в сряда. Прогнозите са за нов спад на този показател, след като през септември той се понижи със стряскащите 250,000 продадени имота. В четвъртък, инвеститорите ще внимават за данните за производството на стоки с дълготрайна употреба. Все пак най-важни ще си останат излизащите тримесечни отчети на корпорациите.

Вчера Бернанке сподели, че ФЕД продължава да е загрижен за икономиката на страната и остава бдителен по отношение на инфлационните очаквания. Анализаторите вече предвиждат със сигурност още едно смъкване на лихвеното ниво в САЩ на заседанието на 31 октомври. Според някои, Бернанке може да реши отново да направи шоково понижаване с 50 базисни пункта до 4.25%.