Всички вестници са впечатлени от заканата на премиера Бойко Борисов да развали приватизационните сделки с трите електроразпределителни дружества - ЧЕЗ, ЕОН и ЕВН, защото са избрали темата за водещо заглавие на първите си страници. Впечатлил ги е сигурно силният популистки ход на премиера, който нахрани надеждите на хората, които отдавна са недоволни от своеволията на монополистите, но пропусна обаче да отбележи, че вината не е само в дружествата, а повече в държавния регулатор (ДКЕВР), който утвърждава цените. В случая май е по-подходяща поговорката „Не е луд, който яде зелника, а който му го дава". Нали Борисов сложи на поста шеф на ДКЕВР своя човек Ангел Семерджиев. Нека той му даде отговора.
„Триглава ламя в енергото", съобщава от първата си страница „Стандарт"
Триглава ламя в Енергото ни ограбва вече цяла петилетка. Частните дружества ЧЕЗ, Е.OН и ЕВН трупат колосални печалби за сметка на хората и държавата. Фирмите, които приватизираха мрежите за тока, са купували електроенергията от НЕК за 88 лв. и са я продавали на гражданите за 146 лева. Скандалните цифри бяха огласени от премиера Бойко Борисов вчера. Той обвини държавната НЕК, че е работила на загуба в интерес на частниците. "Няма завършил в Банкя ученик, който да купува нещо за 90 лева и да го продава за 88 лева и да си мисли, че е на печалба. Питах ги всички да ми обяснят как става това - те мълчат", възмути се премиерът.
Договорите за продажба на Енергото бяха сключени от кабинета "Сакскобургготски" и засекретени заради скандалните клаузи.
Още по темата от „Стандарт"
„Борисов се закани на доставчиците на ток", избира за заглавие на първата си страница „Дневник"
Премиерът Бойко Борисов заплаши с ревизия сделките за електроразпределителните дружества. Лидерът на управляващата партия ГЕРБ, член на европейската десница, обяви изненадващо в сряда, че обмисля дали да не прекрати договорите с дружествата CEZ, Е.ОN и ЕVN заради разликите в цените, по които купуват ток от НЕК и на които ги продават на крайните потребители.
Заканата на Борисов към едни от най-големите инвеститори в страната съвпадна с визитата на министъра на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков в САЩ, където той търси стратегически инвеститори за АЕЦ "Белене".
От трите дружества отказаха да коментират по същество, но обясниха, че цените им се определят от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). От държавния регулатор, както и от икономическото министерство, се въздържаха от коментар.
Като "моментна емоция", която може да предизвика международен скандал, определи изказването на премиера енергийният експерт проф. Атанас Тасев. "Това ще е хаотично решение, което ще увеличи рискът пред инвеститорите и ще доведе до дългосрочно поскъпване на тока", прогнозира пред "Дневник" Кенет Лефковиц, финансов експерт в бранша.
"От това, което днес имам като информация, НЕК купуват ток от различни места - ТЕЦ, АЕЦ и правят микс. Цената е 90 лв общо. НЕК продава на ЕРП на цена от 88 лв. Ако някой икономист, математик или финансист може да ми обясни как едно държавно предприятие купува на 90, а продава на 88 и ще бъде в добро финансово състояние, ще му дадат Нобелова награда... а крайният потребител, всички ние - по 146 лв.", заяви в сряда Борисов, след заседанието на Министерски съвет. Той подхвана темата, говорейки за липсата на пари в бюджета, защото се източвали.
Още от статията на „Дневник" и Още по темата от „Дневник"
„Борисов се закани да анулира договорите с ЧЕЗ, ЕОН и ЕВН", информира от първата си страница „Сега"
Държавата заплаши, че ще разтрогне приватизационните договори за трите електроразпределителни предприятия (ЕРП), които в момента са собственост на чешката ЧЕЗ, немската Е.ОН и австрийската ЕВН. Премиерът Бойко Борисов обясни вчера, че причината за драстичното решение е, че НЕК продава на загуба ток на ЕРП-тата, а те от своя страна препродавали енергията на близо двойно по-висока цена.
Идеята за национализацията идва само седмица след като кабинетът одобри като антикризисна мярка точно обратното - да бъде продаден 33-процентният държавен дял от тези дружества. Освен това трите ЕРП нямат отношение към цените, на които НЕК купува и продава тока. Дори цените, на които самите те продават електричеството, задължително се одобряват от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране /ДКЕВР/.
"Ще бъдат прекратени тези договори, каквато и да е цената. Толкоз! Който си е правил далавера и си е взимал комисионни, да се обяснява сега защо го е направил", отсече Борисов.
Според Борисов схемата, ощетяваща държавата, изглежда така: "НЕК от всички купува ток и прави т.нар. "микс". Средната цена на тоя микс е 90 лв. на мегаватчас. След това продава ток на трите ЕРП-та на 88 лв. Самите ЕРП-та са препродавали тока на крайните потребители на 146 лв."
"Няма завършил в Банкя ученик, който да може да предположи, че ще си купи нещо за 90 лв. и ще го продава за 88 лв. и от това ще печели", отсече премиерът. И обеща Нобелова награда за онзи, който му обясни как става това. Той вече задал този въпрос на енергийните босове, но те мълчали.
Премиерът обясни, че до петък трябва да получи всички писма, договори и схеми по енергийните проблеми и тогава ще види кой какво е подписвал. След това ще прати всичко в прокуратурата. "Трябва да излезем от анонимност и да видим кой какво е подписвал", заяви премиерът.
Приватизационните договори бяха сключени през есента на 2004 г. от кабинета на Симеон Сакскобургготски, когато икономически министър беше Лидия Шулева, а енергиен - Милко Ковачев. От сделките в хазната влязоха общо 692 млн. евро. Основното възражение тогава бе защо в договорите бе гарантирана 16% печалба на новите собственици на ЕРП-тата.
Още от статията на „Сега"
„Ревизират сделките за енергото", съобщава от първата си страница „Монитор"
Тръгват ревизии и ако се наложи, ще обмислим вариант за разваляне на сделките за електроразпределителните дружества . Това съобщи премиерът Бойко Борисов след заседанието на правителството вчера.
В момента фирмите, които доставят тока на абонатите, са 67% частна собственост, след като бяха продадени на чешката ЧЕЗ, австрийската ЕVN и на германската Е.ON през 2004 година.
За пет години електроразпределителните дружества са направили между 500 млн. и 1 млрд. лв. от продажби на ток, но не са платили и лев дивидент на държавата, която все още притежава по 33% от капитала им, аргументира се премиерът.
Борисов обяви твърдото си намерение да обиколи всяко място, където ЕРП-тата кажат, че са инвестирали, включително всеки стълб. Никой не можа да ми отговори кое е наложило да се сложи посредник между държавната енергокомпания и българските граждани, добави министър-председателят.
Той разкри още, че Националната електрическа компания (НЕК) е продавала тока на ерепетата на по-ниска цена, отколкото го е купувала от производителите на електроенергия. Не мога да повярвам за цените и затова чакам официално цифрите от проверката, която ще приключи в петък допълни Борисов.
Още от статията на „Монитор"
„НЕК купува с 44% по-скъп ток от ТЕЦ-ове, отколкото продава", обобщава на първата си страница „Класа"
Националната електрическа компания (НЕК) купува тока от ТЕЦ „Енел Марица-изток 3" с близо 44% по-скъпо, отколкото го продава на електроразпределителните предприятия (ЕРП). В момента общественият доставчик купува от италианската компания енергията за 126 лв./мвтч, а я продава на регулирания пазар за 88 лв./мвтч, съобщи вчера министър-председателят Бойко Борисов. По думите му цената, на която компанията ще изкупува тока от ТЕЦ „AES Гълъбово", ще е 137 лв./мвтч. Към днешна дата това означава с 56% по-скъпо от продажната цена за регулирания пазар. Информацията бе потвърдена и от други източници на „Класа", запознати с договорите.
Премиерът добави, че в момента общественият доставчик изкупува тока от всички производители, а като се изчисли среднопретеглената цена, излиза, че тази енергия струва 90 лв./мвтч. „Ако някой математик, икономист и финансист може да ми обясни как едно държавно предприятие купува на 90 лв./мвтч енергията и продава на 88 лв./мвтч и ще бъде в добро финансово състояние, ще му дадат Нобелова награда", коментира премиерът. Изкупните цени на тока от тези две предприятия зависят и от цената на въглищата, които купуват от „Мини Марица-изток". С двамата собственици на ТЕЦ-овете - американската компания „Ей И Ес" (AES) и италианската компания "Енел", НЕК има подписани 15-годишни договори. През последните години при обсъжданията на цената в регулатора е ставало ясно, че при НЕК има кръстосано субсидиране в цените. Дружеството продава на загуба тока за бита, а компенсира разликата с продажбите на енергия от износ.
Според Борисов ДКЕВР също носи отговорност за проблемите и източването на НЕК. „Няма как най-мощната държавна структура - енергийната компания, навсякъде по света да е на печалба с милиарди, а нашата да е с 1,2 млрд. лв. на минус", коментира премиерът.
Още от статията на „Класа"
„Бойко вдига мерника на енергото", пише на първата си страница „Труд"
Яко източват държавната енергийна компания (НЕК) - това поредно разкритие за далаверите в държавата направи вчера премиерът Бойко Борисов. НЕК купува електроенергията от производителите на средна цена 90 лв./мвтч, а я търгува на енергото (ЕРП) за 88 лв., съобщи той.
В същото време ЕРП продават тока по 146 лв./мвтч на крайните потребители, възмути се Борисов. "Това ще бъде прекратено, каквато и да е цената", декларира ядосано премиерът. В отговор на въпрос - означава ли това, че може да бъдат развалени и приватизационните договори за ЕРП, Борисов отвърна: "Да, обмислям го отвсякъде. Тази схема ще бъде прекратена."
До петък Борисов е разпоредил да му бъде предоставен доклад за енергетиката. След това материалите ще бъдат дадени в прокуратурата, "да се излезе от анонимност" и да се посочат виновните за източването.
Още от статията на „Труд"
„Борисов иска проверка на ЕРП-тата и схемата за тока", съобщава „24 часа"
„Не можах да разбера защо са дадени ЕРП-та, никой не можа да ми отговори кое е наложило да сложиш посредник по средата между държавната централа и българския гражданин", заяви премиерът Бойко Борисов след редовното заседание на Министерски съвет.
По думите на Борисов днес той е получил информация, че Националната електрическа компания (НЕК) купува електроенергията от всички ТЕЦ-ове , ВЕЦ-ове, и от АЕЦ, прави микс и общата цена на електроенергията е 90 лв. НЕК продава от своя страна на електроразпределителните дружества енeргията на цена от 88 лв.
„Ако някой математик, икономист и финансист може да ми обясни как едно държавно предприятие купува на 90 лв. и продава на 88 лв. и ще бъде в добро финансово състояние, ще му дадат Нобелова награда. Няма завършил в Банкя ученик, който да може да предположи, че ще си купи нещо за 90 лв. и ще го продава на 88 лв. и от това ще печели", коментира премиерът.
Той отбеляза, че крайният потребител плаща за същото количество ток 146 лева. „Нашата енергийна компания е на 1,2 милиарда минус. Колкото повече работи тя толкова повече затъва. Затова няма как да съберем пари в бюджета, след като той е източен по този начин", каза още Борисов пред журналистите.
На въпросът не е ли знаел енергийният министър за цените, на които НЕК търгува, Борисов отговори само: „Не можем да знаем за всичките тези безобразия". Премиерът се закани, че ще ходи лично на всяко място, което електроразпределителните дружества му посочат, че са инвестирали - електропроводи, стълбове, осветление. „Където ме заведат - ще ходя лично и ще смятам", каза той.
По думите му в петък той очаква доклад за писмата и решенията за продажбата на електрическа енергия. „И там да пише - този е написал писмо, с което е задължил НЕК да преведе пари за "Цанков камък". Нека да излезем от анонимност", каза още Борисов.
Още от статията на „24 часа"
„Обвиняем по делото "Октопод" е бил в "алианс" с висши магистрати", разкрива „Дневник"
Адвокат Николай Велков*, който беше арестуван в операция "Октопод" и е сред обвиняемите с Алексей Петров за участие в организирана престъпна група, е бил член на правно сдружение с висши магистрати. Регистрите показват, че той бил в УС на Алианса за правно взаимодействие заедно с висшия прокурор Христо Манчев, подалия оставка член на ВСС Иван Димов, съветника на президента Сашо Пенов, председателя на ВАС Константин Пенчев, конституционния съдия Румен Ненков.
Миналата седмица, когато СГС гледа мярката за неотклонение на оставените в ареста за ръководене на престъпна група Алексей Петров и Марчело Джотолов, стана ясно, че разследващите са засекли разговор в ареста между Николай Велков и Пламен Стоянов (единия от т.нар. братя Дамбовци).
Според цитираните на заседанието части от разговори, записани със специални разузнавателни средства (СРС) в килиите, Велков се похвалил, че държи три-четири гласа във ВСС и навремето помогнал чрез тях на поста му да бъде избран висш магистрат.
Велков дори споменал името на конкретен член на ВСС. Председателят на съдебният състав Весислава Иванова обаче отказа да разкрие за кого конкретно говори адвокатът. Мотивът на съда тогава беше, че обявяването на имената може да попречи на евентуално разследване на връзките на обвиняемите в съдебната система.
До вчера обаче прокуратурата не беше започнала да разследва контактите на Велков с магистрати. Източници от ВСС разказаха, че главният прокурор Борис Велчев е заявил пред тях, че не вижда основание да започне проверка. Председателят на етичната комисия ВСС Цони Цонев заяви миналата седмица, че е взето решение да поискат все пак Велчев да се обърне към наблюдаващия разследването срещу Алексей Петров обвинител, който да провери дали не може да извлече информация по темата от СРС-тата, приложени по делото.
Междувременно във вестник "Монитор" се появиха твърдения, че в килията Велков е споменал името на бившия член на ВСС Иван Димов, но информацията не е официално потвърдена.
Официални връзки
Иван Димов и Николай Велков наистина се познават. Преди три години Димов предлага Велков за член на сдружение с нестопанска цел, в чието управление е самият той (виж разказа му в интервюто). Справка в регистрите показва, че на 5 март 2007 г. Велков става член на УС на Алианса за правно взаимодействие (АПВ).
Тогава в управлението на НПО-то освен Иван Димов, Константин Пенчев, Христо Манчев и Румен Ненков членове са и политикът Димитър Абаджиев, бившият председател на градския съд Емил Марков, адвокатите Мария Серкеджиева и Георги Чорбов. Заедно с Велков в УС влиза и президентският съветник Сашо Пенов.
Адвокатът остава в алианса около година и половина и е освободен в началото на септември 2008 г. Димов твърди, че това също е станало по негово предложение, защото Велков се опитвал да използва присъствието си в АПВ за лобизъм (виж интервюто).
Още от статията на „Дневник"
„Държавата ще търси 6 млн. лв. от "Сименс" заради хаоса с паспортите", информира „Сега"
Седмица след старта на кампанията за издаване на биометрични паспорти МВР обяви, че ще иска компенсации от "Сименс - България" ЕOOД заради появилите се сериозни проблеми. Нов хаос и дълги опашки се образуваха във вторник, когато започна приемането на заявки за бързи и експресни поръчки.
"Договорът за изграждането на системата се преглежда, за да се проверят възможностите за търсене на неустойки от доставчика", обяви вчера вътрешният министър Цветан Цветанов. По неофициална информация сключената за 116 млн. евро сделка със "Сименс" предвижда отговорността на всяка от двете страни да не превишава 50% от цялата сума.
Премиерът Бойко Борисов уточни, че очаква компенсации в размер на 5-6 млн. лв. Той оневини напълно своя заместник за гафа. "Познавам неговите качества (на Цветанов - б. р.), той е компетентен в много сфери, в софтуера не. И аз програма не мога да напиша, но за сметка на това знам, че когато давам пари, тази система трябва да обслужва българските граждани. След като не го прави, тези, на които сме платили, да бъдат любезни да дадат пари. В момента МВР носи пасив, без да има никаква вина ръководството му. Тази компания е доведена от предишното правителство", заключи премиерът.
Една от възможностите за неустойка е да се удържи банковата гаранция по договора, която е около 1.5 млн. евро. "Ще търсим и други опции, но да можем да създадем необходимата организация за някаква компенсация за всичко това, което се стоварва като неудобство на гражданите", добави Цветанов.
Във вторник стана ясно, че са възникнали софтуерни проблеми с линията за персонализация, доставена от "Сименс". Оказа се, че системата изпитва сериозни затруднения при отпечатването на документите в предвидения срок. По думите на министъра у нас вече са пристигнали софтуерни експерти от Италия, които да помогнат в преконфигурирането на системата така, че да може да се изработват паспорти денонощно в девет големи областни града. Според Цветанов хората, които са платили за експресна услуга, но не са си получили документите в 8-часовия срок, ще ги получат на нормалната цена, а разликата ще бъде поета от "Сименс". От компанията пък обещаха до края на седмицата процедурата да се нормализира.
Още от статията на „Сега"
„Морските курорти свалят цените за българи", информира „Монитор"
Родните морски курорти свалят цените за български туристи за лято 2010. Цените за българи и румънци в курорта Албена ще са по-ниски с около 10 процента, отколкото през миналата година, съобщи вчера изпълнителният директор Красимир Станев.
Като мярка за излизане от кризата всички туристи, почиващи в Албена, ще получат безплатен чадър и шезлонг на плажа, а децата до 12 години ще бъдат настанени безплатно в курорта. "Тази година сезонът започна добре и съм по-оптимистично настроен. Надявам се да задържим резултатите от миналата година, а 2011-а да бъде добра за хотелиерите.
Възстановихме германския пазар. Запазваме руския и румънския пазар. Очаквам ръст на българските туристи, добави Станев. В сайта на курорта в скоро време ще бъдат публикувани текущите цени за нощувки, храна и напитки в хотелите и заведенията в курорта. С оглед на икономическата криза числеността и заплатите на персонала ще бъдат запазени, но назначенията ще започнат по-рано, каза още Красимир Станев.
В момента гостите на комплекса пият 100 процента натурален сок от ябълки. Преди години съвместно с холандското правителство край Албена били засадени 150 000 ябълкови дръвчета, чиито плодове се предлагат на летовниците. "Планираме да засадим 2000 хектара с плодове и зеленчуци, които са интересни за нашите гости. Миналата година осъществихме износ от 1200 тона корнишони за Германия, за тази година планираме износът да нарасне до 1600 тона. Обработваме земеделска земя и сключихме договор да дадем 1500 тона хлебно жито на "Добруджански хляб" АД, а те да ни пекат хляба за целия курорт. В момента работим по две програми. Едната предвижда да засеем 200 декара лозя. Планираме да построим край Кантърджиево винарна. Започваме и производство на прясна риба в рибарници край Осеново. Надяваме се през 2011 г. да имаме по 50 - 100 тона риба", обясни Станев.
Още от статията на „Монитор"
„А църквата няма ли да сподели лишенията в кризата?", търси отговор на въпроса „Сега"
Великден мина, но кризата - не. Кабинетът се чуди откъде да реже разходи, посяга дори на най-слабите социални групи. Но подминава приказно богати институции като Българската православна църква, които не плащат данъци, макар че печелят милиони - и законни, и от не толкова законни сделки. Дори Гърция се готви да въведе данък върху печалбите на църквата. А нашата държава се разсейва.
Българската православна църква е много привилегирована. Тя получава всяка година субсидия от държавата - за 2010 г. сумата е 1.5 млн. лв. Притежава хиляди декари земя, при управлението на които редовно се забърква в скандали. Църквата е освободена от данъци - не плаща данък сгради за храмовете, не се облагат приходите й от наеми от ресторантьори, от паркинги и т.н. Само пребройте кръчмите около един манастир и паркоместата. Да не говорим за апетитни имоти в центровете на градовете.
Църквата не плаща нищо и за производството и търговията със свещи, от която печели милиони. Неслучайно по времето на разкола първата битка бе не за храмовете, а за синодалната свещоливница. Не сте забравили как духовници в раса прескачаха оградата с помощта на частни гардове. По време на царското управление в закона за изповеданията бе записано, че по смисъла на Търговския закон не се приемат за сделки производството и продажбата на вещи, свързани с богослужебната им дейност, ритуали и обреди. Т.е. църквата не плаща и ДДС. Там обаче изрично пише, че за освободена се смята доставката на стоки и други услуги от БПЦ и другите вероизповедания, когато тя е свързана с осъществяването на тяхната религиозна, социална, образователна и здравна дейност.
Ако тази привилегия се ползва наистина с благородни цели, би била правилна. Но дълги години Българската православна църква е в дълг към обществото. Обикновено от Светия синод най-силно се чуват клетвите по адрес на филми, книги и пиеси, в които се поставя под съмнение доколко институцията на църквата има нещо общо със Спасителя. Това е нейната образователна дейност. Тук-там на места по-будни свещеници организират комуни или милосърдни акции, но това обикновено става с помощта на дарители, а не с подкрепата на шефовете им. За владиците, които живеят в лукс, грижата за физическото и душевното здраве на нацията е последна. Интересно е дали сега митрополитите, които фучат с лимузина и джипове, сега ще платят данък "лукс", или и от него ще бъдат освободени.
Някой да ви е дал документ за платено кръщене, сватба или погребение? При това цените не спират да растат - сега отново са скочили. И къде сте виждали фискални апарати, които да отчитат оборота? Каква е гаранцията, че това, което взима свещеникът на ръка, отива в църковната каса? Или че парите от кутията за дарения се дават наистина за храма? Никаква. Някой да е чувал духовно лице да декларира и да плаща данък общ доход? Не, защото не се плаща. Не се внасят и здравни осигуровки. Явно някои смятат, че трудовото законодателство не се отнася за наместниците на Бога на земята. Чудно защо държавата не се сеща да им припомни, че някои закони важат за всички. А се налага божии служители да водят дела в съда срещу митрополити, за да си защитят правата.
Още от статията на „Сега"
„Отпуск за нов паспорт", разказва за несгодите, които търпят желаещите да си сменят бързо документите за самоличност
Нашенци със спешна работа в чужбина си взеха отпуск, за да си извадят нов паспорт. Истерията с блокиращия софтуер на МВР и километричните опашки набира лавинообразна скорост.
"Взех си една седмица, за да си извадя нов паспорт и лична карта, защото пътувам". Това разказа за "Стандарт" Николета Йорданова. Тя заедно с 200 души чака втори ден, за да си подаде заявление в паспортната служба на столичния бул. "Мария Луиза". Дамата обясни как първо висяла 8 часа в полицейското управление в кв. "Младост", платила си за бърза поръчка, а оттам й казали, че такава няма да й издадат. Чиновниците препратили Николета Йорданов в Паспортната служба на бул. "Мария Луиза," където трябвало да си доплати. Младата жена обяснява, че е пред дирекцията от 7 ч сутринта. Вчера до 13 ч едва 66 човека бяха успели да минат и да си подадат заявленията за новите документи с биометрични данни. Възрастна дама обясни, че си е отложила полета, защото паспортът й не е излязъл в срок. "Четвъртък трябва да летя за Бейрут, където живея от 7 месеца", разказа изнервената дама. Тя обясни как във вторник имала рожден ден, но вместо да се почерпи с приятелки, чакала на опашката за нов паспорт.
Има и други, които споделят фамилно одисеята с новите лични документи. Семейство Тодорови също чака два дни, а редът им все не идва. "Станахме с останалите дето чакат приятели, на нас все не ни идва редът, но Любо Ганев вчера влезе през служебния вход и бе обслужен за секунди", гневно разказа Тодоров. Той е възмутен и от това, че възрастни хора, инвалиди, бременни и майки с деца не се ползват с предимство. "Това е срамота. Във вторник една майка с бебето си чака цял ден на студа", допълни мъжът.
Още от статията на „Стандарт"
„Интернет поколението бързо лавира на пазара на труда", анализира „Монитор"
Днешните млади смятат, че им се полага работа с голяма заплата, висок статус и много свободно време. Този извод беше направен наскоро след проучване, публикувано във вестник "Дейли мейл". Според изследването това е поколението, което иска всичко и веднага. Поколението, което смята, че е търсено на пазара на труда. Данните обаче сочат, че шефовете приемат младите за прекалено алчни и егоцентрични.
Как се реализират на пазара на труда "децата от епохата на интернет" у нас и как съчетават ученето с работата? Известно е, че младежите търсят гъвкави варианти, за да се класират и на двете писти. Което не е никак лесно.
"Вярно е, че доскоро младите едва ли не очакваха да станат директори. Сега обаче нещата се нормализираха заради кризата и изискванията се снижиха", коментира и Светлозар Петров, директор на фирмата за предлагане на работа Job Tiger. Според него студентите се разделят на две групи.
Едната са тези, които искат да съберат малко пари. Затова и много от тях се ориентират към студентските бригади в чужбина през лятото. Другата група е на младежите, търсещи да натрупат опит. "През годината, особено на магистрите, не им пречи да работят, защото учебните им часове са предимно съботно-неделни. Затова те комбинират различни варианти - работа на половин работен ден, почасово", обясни Петров. Заплатите пък са според занаята, като най-високо заплатени на пазара са предимно програмистите. Стартовото възнаграждение във фирмите обикновено е около 500-600 лв. Младите хора обаче преценяват колко средства са им необходими според това дали живеят на квартира, дали са в столицата или в по-малък град в страната.
Често студентите се ориентират и към стажантските програми, които също са платени. Учещите предпочитат най-вече тези, които са по специалността им. Най-краткият стаж е в рамките на 2-3 месеца, като има и едногодишни. Най-желани са стажовете по икономика, инженерните специалности. Особено атрактивна по време на форума "Кариери" е и програмата за млади лекари.
Студентите търсят предимно почасова работа, най-вече сутрин или следобед, или през почивните дни, обясниха и от филиала „Студентски труд" към Регионалната служба по заетостта в София. Най-голямо предлагане за учещи има в търговията и ресторантьорството.
Преобладават и обявите за продавач-консултанти в магазини както и т.нар. спешни обяви - най-вече за преместване на мебели. Заплащането за деня е около 30 лв.
Още от статията на „Монитор"
„Структурните реформи не могат да се заменят с фискални мерки", казва в интервю за „Класа" Стоян Мавродиев, заместник-председател на парламентарната икономическа комисия
Г-н Мавродиев, социалните партньори от тристранката договориха антикризисни мерки, оценявани от правителството за 1,6 млрд. лв., но според опозицията приходите за хазната ще са към 600 млн. лв. Какви са вашите прогнози за фискалния ефект от мерките?
- По предварителни данни се очаква общият целен ефект от антикризисните мерки да е около 1,5 - 1,6 млрд. лв. и е нормално да се вярва на официалните данни от Министерството на финансите, отколкото на неясните прогнози на опозицията. Не е редно тъкмо тези, които имат вина за огромната дупка в бюджета, да оценяват спасителните мерки и дават оценки сега. Факт е, че мерките са насочени както в посока изплащане на забавените задължения на държавата към бизнеса, от една страна, но и към оптимизация на държавните разходи и повишаване на приходите в бюджета. Предвидено е в кратки срокове да бъдат изплатени около 550 млн. лв. от задълженията на държавата към бизнеса. Подобна подкрепа за икономиката, особено в трудни времена на световна икономическа криза, със сигурност ще бъде доста по-добро за бизнеса и гражданите, отколкото безогледното харчене на излишъците и липсата на антикризисна програма на предишния кабинет. По настояване на бизнеса е включена и мярката за създаване на регистър на държавните задължения към фирмите, което ще даде възможност за засилване на кредитирането и ще повиши ликвидността им.
Експерти твърдят, че ще трябва да се приемат промени в поне 15 закона, за да може антикризисните мерки да се приложат на практика. Колко време ще е необходимо за приемането им в парламента? Няма ли това да забави прилагането им на практика?
- Пакетът от мерки и антикризисни политики е наложителен и спешен. Убеден съм, че ще получи сериозна подкрепа и от народните представители, за да се стартира максимално бързо. Не мисля, че точният брой на законите, които трябва да се изменят, ще е най-важният в момента. Много по-сериозен е въпросът за дефицита и за липсата на реформи, за което предишният кабинет има огромна вина. Предлаганите мерки са избрали здравословния за икономиката ни вариант - тежестта да е върху намалението на разходите, вместо да се мисли и върви към повишение на данъците. Изключително позитивен сигнал според мен е това, че е налице отказ от повишаване на данъчното бреме за гражданите и бизнеса чрез неувеличаването ставката на ДДС, така голямата част от тежестта на мерките и очакваните реформи пада върху публичния сектор, което е правилен подход.
Необходимо ли е да се актуализира Законът за държавния бюджет за 2010 г. и кога?
- Актуализацията на бюджета беше заложена като потенциална възможност още при изготвянето на закона, така че е излишно да се преувеличава и пренатоварва с излишни емоции. Все пак прозрачната процедура и дебати по темата изглеждат доста по-добра мярка, отколкото непрозрачното изхарчване на огромна част от резерва или реализирания излишък, както направи предишното правителство.
Коя от предложените мерки би трябвало да се реализира приоритетно?
- Добрите мерки са насочени към съкращаването на административните разходи, подобряване на бизнес средата, включително чрез приватизация и концесиониране, както и към отказа от увеличаване на данъците върху труда и поемането на ангажимент ДДС да се възстановява в законовите срокове. Важно е, че в мерките е изрично записано да не се поемат задължения извън предвидените по бюджет 2010 г. и да се мисли за съкращаване на предвидените разходи. Със сигурност би трябвало да се обърне сериозно внимание на съкращаването на разходите на администрацията. Конкретните добри и работещи предложения в тази посока биха могли да бъдат например премахването на всички възнаграждения за участия в междуведомствени комисии, работни групи и други или свеждането до минимум на гражданските договори и договорите за консултантски услуги и др. Всички мерки по посока на концесиониране, приватизиране, аутсорсване и ефективно управление на държавната собственост са също добри - концесиониране на инфраструктура (летища, пристанища, магистрали) има огромен потенциал, които не бива да се пренебрегва, а следва да се ползва максимално ефективно.
Ще има ли данък лукс реален фискален ефект?
- Ако трябва да сме прецизни, споменатата мярка всъщност обхваща следното предложение - удвоява се данъкът върху жилища с данъчна оценка над 300 хил. лв. и данъкът върху автомобили със застрахователна стойност над 70 хил. лв., утроява се данъкът върху персонални яхти и самолети, като очакваният положителен ефект за бюджета според данни на експертите се оценява на около 35 млн. лв.
Сами разбирате в какво трагично състояние са ни завещали икономиката на страната бившите управляващи, след като се налага да обсъждаме подобни непопулярни мерки. От една страна, данък лукс показва желанието на правителството тежестта от предлаганите мерки да бъде съответно понесена и от по-заможните слоеве от населението, а не само от най-бедните, но от друга страна, има редица спорни ефекти. Аз лично не одобрявам този налог заради спорните фискални ползи, както и противоречивите сигнали, които се дават към инвестиционната общност и бизнеса. Моето лично мнение е, че подобна мярка е в противоречие с принципите за данъчна равнопоставеност и трудно ще постигне целения фискален ефект, ще доведе до повишена административна тежест и в края на краищата ще доведе до влошаване на бизнес климата.
Още от интервюто на „Класа"
„Слагаме полицай на всяка спирка", казва в интервю за „Стандарт" столичният кмет Йорданка Фандъкова
Г-жо Фандъкова, в "Пирогов" ви връчиха орден на усмивката. Как биха ви посрещнали в една общинска болница в София?
- Това ще кажат хората, които работят в болницата. Но мисля, че биха ме посрещнали добре - въпреки кризата и факта, че здравната каса не успява да изплати задълженията си, в общинските болници не са останали нито без заплати, нито без средства за нормално функциониране. През 2009 г. Столична община дофинансира болниците със средства в размер на над 5 млн. лв., отделно инвестирахме 9 млн. лв. в оборудване. Тази година отново имаме 5,5 млн. за ремонт и оборудване. Надявам се, че всичко това се оценява, защото грижата за здравето на софиянци е най-важното нещо.
Ако кажа, че София е мръсен, тъмен, пренаселен и опасен за живеене град...
- Веднага ще ви отговоря, че това не е вярно. София е огромна, в нея живеят два милиона души, градът се развива и очевидно няма все още капацитет за подобно население. Но в столицата ни има различни места - чисти, приветливи, светли, с красиви, засадени с цветя градини. И в същото време - мръсни, тъмни, с непрекъснато увеличаващи се боклуци. Има и градинки, в които миналата година са поставени нови пейки, правени са подобрения, сменени са катерушките за децата, но всичко вече е унищожено и изпочупено. Така че - какъв е градът ни, зависи от всички софиянци, не от един човек с власт.
Какви конкурси предстоят?
- Имаме подготвена документация за различни конкурси, в това число и за ремонт на улици, една доста сериозна дейност. Слава богу, и новата наредба за реклама вече действа, за да можем хем да подредим града си от гледна точка на рекламата, хем да влизат приходите от тази печеливша дейност в общината. В конкурсите за реклама ще могат да участват и фирми от други държави, нали сме член на ЕС, европейска столица. Конкурсите за почистване на София са обявени, столицата е разделена, за да не се получи монопол. Убедихме се, че когато фирмите са няколко, между тях има конструктивна конкуренция и те не могат да извиват ръцете на общината. За некачествено зимно почистване фирмите бяха сериозно глобени, залагаме отново на много силен контрол.
Ще стане ли по-светла София?
- И в момента в някои райони на София се изгражда улично осветление, инвестират се средства и в ремонти. Разработва се и нова концепция за осветлението на града. Надявам се общината да не дава за това пари от собствения си бюджет, разчитаме и на европейски програми. Предстои работа оттук нататък.
Ще стане ли готово метрото в срок с помощта на тази машина къртица, която копае със скорост 9 метра на ден?
- Тази тунелопробивна машина наистина е уникална за България. С нейна помощ през 2012 г. ще бъде открит вторият метродиаметър с дължина повече от 11 км, но 3 км и 800 м от тях ще бъдат пробивани от т.нар. къртица. Този участък е най-трудният. Там има и подпочвени води и затова машината специално е предназначена за такива условия. После тя ще продължи да работи на други места по света, ще разнася името "София", както я кръстихме, навсякъде. За работата по нашето метро - има и надземни участъци, има такива, които предполагат традиционен миньорски метод, както е в "Лозенец", от "Хемус" до "Черни връх", различни компании работят с различни методи. Пусковият срок е септември, т.е. есента на 2012 г., но имаме всички обещания, че през август ще бъде готов този участък.
Има ли пари София за преасфалтиране поне на големите булеварди?
- Всички виждаме, че след тежката зима се отвориха наистина много сериозни дупки, някъде и цели ями. Мрежата в София е 3-4 хиляди км, което като площ представлява около 20 млн. кв. метра. Още през март започнахме ремонтите, първо от Околовръстното. Ситуацията беше много тежка, на Княжево наистина не можеше да се минава. Обстановката се утежнява допълнително от тежките тирове, които все още минават там. Разчитаме на магистрала "Люлин" и на отклонението на тировете, вече имаме около 20 хил. квадрата ремонтирани. Но не парите са проблемът в момента - отделени са точно толкова средства, колкото и миналата година. Проблем са времето и затрудняването на движението. Неслучайно акцентирахме на празничните дни.
Още от интервюто на „Стандарт"
„Стимулирането на икономиката е по-важно от бюджетния дефицит", казва в интервю за „Дневник" Константинос Колокасидис, изпълнителен директор на "София файненс"
През една от най-тежките години в историята си - 2009 г., фондовата борса в София регистрира бум на компании с първоначален гръцки капитал. "Енергони", "ОНИ холдингс", "Глоуб фарм", Vita Mi Holdings, Welcome Holdings и още няколко дружества "атакуваха" пазара с различни отраслови бизнеси, но с почти един и същ модел - нови, малки, едва прохождащи, без никаква история, без дейност, почти без активи. "Черешката на тортата" беше издаденото от регулаторния орган в бранша (КФН) одобрение за проект на "Енергони", с което компанията за възобновяеми енергийни източници получи зелен семафор за увеличение на капитала си от скромните 250 хил. лв. на космическите 547 млн. лв. благодарение на неясно как оценен патент на българската "Роял ресортс", с която се сля. "София файненс" е консултантът по повечето листвания на тези млади дружества. Компанията твърди, че привлича чужди инвеститори.
Защо всички тези компании не предпочетоха фондовата борса в Атина, а тази в София?
- Законовата уредба и процедурите позволяват лесна регистрация на дружествата на борсата в София. Всички тези компании планират експанзия на Балканите и ще разчитат на инвестиции от чужбина. Нито една от тях не търси пари от местния пазар.
Ако тези компании предприемат увеличение на капитала си, те ще търсят средства от Великобритания, САЩ, Швейцария. Чуждите инвеститори като цяло предпочитат да инвестират в публични компании, защото след това биха могли и да се освободят от вложението си по-лесно. Знаем, че възможностите на фондовия пазар в България в момента са ограничени.
Борсата тук преживява лоши времена като всяка друга по света. Изборът им да дойдат в България не е продиктуван само от предимствата на публичния статут. Данъците в България са ниски, а и почти всички сектори в България с изключение на имотния предлагат добри възможности за растеж. И в момента има много западни фондове, които искат да инвестират тук.
В момента преговаряме с една идентична на IKEA голяма полска компания, която ще отвори голям магазин тук и ще създаде 100 работни места. Очакванията ни са, че средата в България ще остане стабилна и не очакваме изненади. До момента не сме имали каквито и да било проблеми с властите и дори работим по-добре, отколкото сме го правили на гръцкия пазар.
Гръцките компании, които се регистрираха на БФБ - София, миналата година, породиха съмнения сред инвестиционната публика, особено "Енергони" със странното си увеличение на капитала...
Получи се недоразумение. "Енергони" беше създадена с цел инвестиции в енергийния сектор. След регистрацията й на БФБ тя започна да си сътрудничи с българска компания - "Роял ресортс", с която се сляха след това. Българската компания беше тази, която имаше вече одобрен патент за няколкостотин милиона лева.
Наред с това проектът по сливане на двете компании беше одобрен от Комисията за финансов надзор. Гръцките инвеститори всъщност имат задачата да привличат чужди инвеститори, които да вложат парите си в проекта на българската компания. Изведнъж всички се втренчиха в гръцката компания, която всъщност не е направила нищо. Да, пазарът е скептичен към оценката за патента, но до този момент "Енергони" не е поискала нито лев от местния пазар и на никого не са нарушени интересите.
Как се отразява кризата на интереса на гръцките инвеститори към България? Кои са в момента атрактивните за тях сектори.
- България влезе скоро в ЕС и се опитваме да убедим партньорите ни, че нещата тук са се променили. Има голям интерес на гръцки инвеститори към енергийния сектор и по-точно възобновяемите източници - соларни и вятърни паркове. Този интерес тепърва ще се засилва и ако правителството се фокусира в сегмента, ще бъдат създадени много работни места и приходи.
Имаме много запитвания и за хранително-вкусовата промишленост. Много гръцки компании искат да преместят бизнеса си в България заради високите данъци и разходи за труд в Гърция. Вашето правителство не бива да прави същата грешка, която направи това в Атина - вдигане на данъчното бреме за населението. Наред с благоприятната данъчна и инвестиционна среда България е бързо развиващ се пазар и член на ЕС, с много добри възможности за растеж в бизнеса.
Освен това хората тук са активни потребители. Имаме поне три поръчки от наши партньори да им намерим земя в Югозападна България, където те да изградят свои фабрики и представителства. Опитваме се да убедим клиенти, които замислят експанзия на Балканите, да регистрират тук централите си, тъй като страната е и много подходяща заради ниския корпоративен данък.
До каква степен финансовите проблеми на Гърция заплашват стратегията ви за привличане на външни капитали от съседната страна?
- Не мисля, че това се отразява на апетита за инвестиции в България. Напротив, това е добра възможност за вашата страна. При положение че те имат апетит към прехвърляне на бизнеса си тук, всъщност това се оказва положителен фактор и предимство. Разбира се, в момента гръцките инвеститори са затруднени и ние сме изправени пред предизвикателството да не намерим инвеститори.
Гръцкото правителство допусна една голяма грешка - паникьосаха пазара и им трябваха 6 месеца, за да решат какво да правят. Това имаше много негативен ефект върху бизнеса. Големите и добрите компании не могат да продължат да чакат още дълго. Те трябва да инвестират, ако искат да успяват.
Ще почакат още 3 месеца, но след това ще трябва да се раздвижат. Много предприемачи в Гърция са на ръба на оцеляването заради високите данъци. Социалните осигуровки също са високи - на 1000 евро заплата те трябва да плащат още 1000 евро осигуровки. Това е непоносимо.
Още от интервюто на „Дневник"
извънземен
на 08.04.2010 в 09:06:52 #1Това което демонстрира Министър Председателя е безсилие да се справи с кризата и започва да работи по почина на г-н Костов "дръжте престъпника в енергото". За цените не са виновни разпределителните дружества, а държавният регулатор. На страницата на ДКЕВР не се вижда цена от 90лв.за покупка на ел.енергия от НЕК, а съвсем други цени. В тези цение смущаващото е "Цена, по която водноелектрическите централи с инсталирана мощност под 10 MВт, с изключение на водноелектрическите централи, отговарящи на условията по решение № Ц-008/20.05.2003 г., продават електрическа енергия на обществения доставчик и/или обществените снабдители – 105.00 лв./МВтч" - това е точен цитатат от ценоразписа на енергията по която я плаща общественият доставчик. За разтрогването на договорите добре, но всепак това са договори за проджба сключени от нашата държава, като собственик и мисля че не е много лесно да се развалят или пак ние ще плащаме за приумиците на някои управници. Дано поне да бъдат запушени дупките в енергртиката, а не да е само медиини изяви. Честита зелена енергия.