Според еколозите, решението е било отложено под натиска на икономически и корпоративни интереси и чрез манипулиране на общественото мнение, поради липсата на информация относно предназначението и механизмите на управление на НАТУРА 2000.
„На 27 декември 2006 г. управляващата тройна коалиция, в противоречие със Закона за биологичното разнообразие /ЗБР/, излезе с политическо решение за драстично намаляване на предложената мрежа НАТУРА 2000, както по отношение на птиците, така и по отношение на местообитанията. Това решение на практика игнорира решението на Националния съвет по биологично разнообразие, игнорира принципите на правовата държава, както и законовите норми и съдебната практика на Европейския съюз", пише в разпратения до медиите документ.
Политическото решение е за включване едва на 16% от Мрежата от защитени зони за птиците в НАТУРА 2000, което е със 7% по-малко от предложената от експертите мрежа от 23% от територията на страната. Изключени от мрежата ще бъдат 5 територии - Сакар, Западен Балкан, Западна Странджа, Средна гора и Васильовска планина - и ще бъде намалена площта на други 5 предложени защитени зони (Западни Родопи - Ломовете и Рила, Пирин и Централен Балкан - 50%). Природните паркове Рилски манастир и Българка остават извън мрежата от защитени зони за птиците.
Това механично орязване ще се отрази пагубно на редица застрашени видове птици. Най-засегната е една от най-величествените и редки птици на България: световно застрашеният царски орел, като повече от 79% от известните му гнездовища ще останат извън мрежата. На практика само едно локализирано гнездо остава в мрежата. Общо върху 29 вида птици решението на управляващата коалиция ще има силно неблагоприятен ефект.
Като резултат страната ни няма да може да изпълни задълженията си по чл. 4 от Директивата за птиците да обяви достатъчно по брой и размер Специално защитени зони за 32 вида птици. Това ще доведе до задействане на наказателни мерки от страна на Европейската комисия.
В изявление от август 2006 г. пред страните-членки Комисарят по околна среда Ставрос Димас отправи ясно предупреждение, че всяко неизпълнение на ангажиментите по двете Директиви на ЕС ще доведе до незабавно задействане на процедури по нарушение на законодателството на Общността. Тези наказателни мерки могат да включват както блокиране на фондовете на Европейския съюз за България (какъвто е случаят в Полша), така и заплащане на глоби в размер между 100000 и 500000 евро на ден от джоба на българските данъкоплатци, докато Правителството не изпълни задълженията си.
С решението си Правителството ще лиши местните общности в изключените територии от възможностите за достъп до европейските екологични фондове, когато полагат усилия да запазят природата и застрашените видове птици и когато развиват природосъобразни устойчиви практики.
Затова позицията на БЗДП е, че екологичната мрежа НАТУРА 2000 трябва да бъде обявена от правителството в нейната функционална цялост: да се спази изискването от съдебната практика на ЕС всички места, които отговарят на орнитологичните критерии да бъдат обявени за Специално защитени зони. Държавите членки не могат да използват икономически или други аргументи, различни от научните, когато определят защитените зони и техните граници.
И накрая, да се проведе широка информационна кампания с участието на всички отговорни институции, местни власти и неправителствени организации за целите и предназначението на НАТУРА 2000 местата и за ползите, които обществото и конкретно местните хора ще получат от Натура 2000.