"Цветан Василев използвал КТБ за личен банкомат" четем на първа страница във в. "Монитор"
Фалираната КТБ е била ползвана като личен банкомат от нейния мажоритарен собственик - забегналия зад граница Цветан Василев. Това е основната констатация, записана в доклада на временната анкетна парламентарна комисия, която разследваше източването на трезора. В дългия над 680 страници доклад подробно е
описана сложната схема от кухи кредити, фирми бушони и свързани лица, която е довела до източването на 4 млрд. лева от КТБ и фалита й.
От документът става ясно, че банкерът - мажоритарен акционер, основно е финансирал сам себе си, като огромна част от отпуснатите кредити били раздавани срещу малко или никакво обезпечение на фирми, свързани помежду си и със самия Василев. Много от тях били създадени броени месеци, преди да получат милионни заеми. Често одобрението се давало буквално в деня на искането. След това милионите се връщали обратно през други фирми, за да финансират бизнес начинания на собственика и кръга му.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Наши джебчийки с плячка за милион", извежда на първа страница в. "Стандарт"
Крадлите задигали диаманти и часовници от богаташи в Лондон
МВР намери плячка за над 1 милион лева в наши джебчийки, които са обирали богаташи в Лондон. Парите на крадлите били открити от МВР и прокуратурата в трезорите на две български банки. Това станало ясно след сигнал до Софийската градска прокуратура, изпратен от компетентните власти на Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия. На Острова в момента се провежда мащабно разследване срещу организирана група за джебчийски кражби, просия и проституция, съставена от български граждани. Британските служби са засекли преводи на пари и вече са поискали справка за извършените трансфери към България.
Родната прокуратура пък е образувала досъдебно производство за пране на пари. Установено е, че в две наши банки заподозрените притежават банкови касети с валута и 721 броя златни накити, златни монети, диаманти, брилянти. Имало също така скъпи часовници и други скъпоценности. Както и около 200 000 лева във валута - британски лири и евро. Общата им стойност е около 1,2 млн. лева. По искане на прокуратурата банковите сметки на джебчийките са запорирани и са назначени данъчни ревизии.
Прочети още от в. "Стандарт"
"България е рекордьор в ЕС по харчене на пари за сигурност" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Най-бедната държава в Европейския съюз - България, е сред най-щедрите по разходи за национална сигурност. По този показател тя е на второ място в ЕС, показват данни на Евростат. За 2014 г. страната е отделила 7% от бюджета за сектора, независимо че ефектът от изразходването на парите е незначителен. Преди нас е само Словакия. За сравнение, средно за Европа този показател е 3,7% от националните бюджети.
От данните на европейската статистика следва, че българските служби са най-обезпечените финансово. Годишният доклад на Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС) за работата на финансовото разузнаване през 2014 г. обаче не показва резултати, адекватни на инвестираните в него средства. Миналата година ще се запомни с огромния трус на финансовата система от сгромолясването на Корпоративна търговска банка (КТБ). Въпреки че финансовото разузнаване би трябвало да е първият орган в държавата, забелязал знаците на приближаващата катастрофа, в доклада му няма нито дума за затварянето и източването на банката, което предизвиква огромен брой въпроси без отговор.
Прочети още от статията на в. "Сега"
„Арестуваният Китов бил мозък в схема, източила 70 млн. евро данъци в Италия", пише в. „24 часа"
С 20 процента по-ниски цени от пазарните италиански вериги са продавали телевизори и всякакви други електроуреди чрез мрежата, в която е участвал основателят на "Техномаркет" Николай Китов. Крупният бизнесмен бе арестуван във вторник в дома си по настояване на властите в Италия.
Цените били намаляване благодарение на неплащането на ДДС, съобщи вестник "Република".
Според италианските медии Финансовата гвардия е започнала разследването си след сигнал от Сереньо, Северна Италия (до Монца и Брианца).
Така в крайна сметка била разкрита схемата, чрез която са източени данъци за над 70 млн.евро в рамките на 2 г. С това се обясняват и многобройните оферти в Италия за електроуреди под реалната им цена, както гласят и рекламите за тях, в магазини от веригите "Еселунга", "Ошан", "Медиауърлд". Те обаче нямат връзка с дейността по пране на пари. Запорирани са имущества на стойност над 12 млн. евро.
Прочети още от в. „24 часа"
"Европа готова за "Грекзит" при нов провал" е заглавиe от в. "Труд"
Брюксел е готов с детайлен план за действие при сценария "Грекзит" - излизане на Гърция от еврозоната, ако до неделя няма споразумение за реформи срещу трета спасителна програма за страната.
Това заяви председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер след срещата на лидерите на еврозоната в Брюксел късно във вторник. "Аз съм твърдо против, но няма да мога да го предотвратя, ако гръцкото правителство не си свърши работата", предупреди той.
Прочети още от в. "Труд"
"Комисията "КТБ": Банката е пирамида, БНБ - безотговорна", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
Вина за казуса Корпоративна търговска банка (КТБ) имат ръководството и собственика й, одиторите, БНБ и донякъде ДАНС. Така могат да се обобщят изводите на временната парламентарна комисия, разследваща КТБ, в нейния доклад внесен в Народното събрание след три месеца работа.
В него с изключително остър тон самата КТБ е директно окачествена като "пирамида" и се установява, че събраните данни за необезпечени кредити доказват, че "не става дума за липса на професионализъм от страна на Надзора на БНБ, а за пълна безотговорност и бездействие, улесняващо източване на банката". Същевременно въпреки, че голяма част от доклада е посветена на гледната точка на другия отговорен регулатор - Комисията за финансов надзор (КФН), в изводите на комисията той не е споменат. Един от членовете й - Радан Кънев, излезе с особено мнение по тази тема, като посочва като слабост, че не са достатъчно ясно посочени отговорностите на КФН, ДАНС и Прокуратурата за КТБ.
Прочети още от в " Капитал Daily"
"КЕВР: Токът може и да поевтинее", пише в. "Стандарт"
Петкова каза "да" на такса "задължение към обществото" и за износа
Бизнесът с план как увеличението да не минава 1,16 лева
След като отложи с месец решението си за вдигане на цената на тока с 2% за домакинствата и с 13 до 20% за индустрията, Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) вече не изключва възможността електроенергията в крайна сметка да поевтинее. "Ще оценим всички предложения за законови промени, но и за нас би било много добре, ако се реализира понижение на цената", коментира вчера шефът на КЕВР Иван Иванов.
Три са до момента законопроектите, внесени в Народното събрание, чиято цел е да се запушат дефицитите в системата и да не се стига до скок в цената на тока - на ГЕРБ, Реформаторския борд и Патриотичния фронт. Отделно работодателските организации също представиха пред правителството и енергийната комисия в парламента пакет от мерки. "Ако те се изпълнят добавката "Задължения към обществото", следва да бъде увеличена само с 1,16 лв. за мегават час, което ще я направи общо 20,09 лв., а не първоначално предвижданите от КЕВР 40 лв."
Прочети още от в. "Стандарт"
„Гърция поиска нова тригодишна помощ", пише в. "Капитал Daily"
Гърция внесе официално писмо в сряда с искане за заем от Европейския стабилизационен механизъм (ESM), след като късно във вторник получи последен шанс от лидерите на еврозоната да избегне фалит. Те категорично заявиха, че крайният срок за сделка с правителството на Алексис Ципрас изтича тази седмица, и дадоха срок на Атина до петък сутринта да представи подробен план за реформи, който ще бъде обсъден в неделя от целия ЕС. От своя страна управителят на ЕЦБ Марио Драги e уверил лидерите от еврозоната, че ще поддържа гръцките банки платежоспособни до неделя.
Еврогрупата е получила официално искане от Гърция за трета спасителна програма в рамките на ESM, съобщи Михел Рейнс, говорител на председателя на Еврогрупата Йерун Дейселблум, цитиран от Reuters. Гърция е представила искане за 3-годишен кредит от ESM, но в писмото си не е посочила конкретна сума (ESM е постоянният фонд на 19-те страни от еврозоната, създаден през 2012 г. за подпомагане на партньор в трудност).
Прочети още от в " Капитал Daily"
„Гърция се срива и големият губещ е социализмът", пише в. "Сега"
Приватизация, намаляване на данъците, свиване на правителствените разходи и изгонване на МВФ и Световната банка. Това е рецептата за изход от кризата.
Гръцките граждани хвърлиха заровете и на референдума гласуваха да отхвърлят мерките за затягане на коланите. Това бе техният начин да забодат пръст в окото на кредиторите си. Левицата по света отвърна на вота с топовни аплодисменти и представя резултатите от референдума като вот "за малкото момче".
Гърците повярваха, че като гласуват срещу плана за преструктуриране на дълга, ще получат повече отстъпки от банките, МВФ и ЕС. Но какво се случва в момента в Гърция? Банките са затворени, тегленето на пари е силно ограничено. Гърция официално е в дефолт по дълговете си и в следващите седмици, когато настъпят падежите по други заеми от МВФ и ЕС, Гърция ще потъне във фискална тъма. Това е естественото и неизбежно последствие от социализма навсякъде, където се опитаха да го приложат.
Прочети още от в. "Сега"
"Емил Хърсев: Кражбата на работно време е ежедневие" пише в. „Труд"
Има европейска директива, която позволява за определен период да се работи допълнително, но ние я прочетохме както дяволът евангелието. Това каза в сутрешния блок на БНТ финансовият експерт Мика Зайкова по повод предложението на КНСБ и Българската православна църква практиката да се работи в събота и неделя, както и през празничните дни, да бъде ограничена.
Все повече и повече фирми не плащат извънреден труд и допълнителен отпуск. Трябва да се спре с тази спекулация. Отделен е въпросът, че българите получават малко пари, затова работят не само на едно място, коментира тя. Аз се притеснявам какво върши работникът през нормалния работен ден, каза финансистът Емил Хърсев.
Прочети още от в. „Труд"
"БГ екскурзоводите 5 пъти по-евтини от европейските", четем във в. "Монитор"
Екскурзоводите у нас са поне пет пъти по -ниско платени от европейските си колеги. В момента по морето може да се наеме за цял ден екскурзовод за 30-40 лева, което е доста под нормалната надница в тази професия. До пет часа тарифата е 60 лева, но туроператорите отказват да плащат такива суми. Назначените на трудов договор пък се разписват срещу 450 - 600 лева месечно. За сравнение при обиколка на Будапеща с професионален водач той взема между 160 и 300 евро за 4 часа. Това съобщи за „Монитор" председателят на Съюза на екскурзоводите в България Светлана Антонова.
Чуждите екскурзоводи, които развеждат туристите по забележителностите в нашата страна задължително трябва да владеят български език. Промените в изискванията са заложени в Наредбата за упражняването на професията „екскурзовод", която туристическото министерство публикува на страницата си. Хората от странство трябва да си изкарат тапия, че са научили нашия език, преди да показват стари крепости и нови паметници. В момента те развеждат у нас туристи необезпокоявани, макар че това е абсолютно недопустимо в другите страни от ЕС.
Прочети още от статията на в. "Монитор"