
Може би нещата са по-обикновени. Бернанке държи акции на Marlboro, защото и в най-лошите борсови периоди те са печеливши. От началото на 2000 година досега цената на акцията на Altria се е качила с 270%. В същото време Amazon загуби 50% от стойността си, а Yahoo направо 70%.
„Акциите от отраслите тютюн, алкохол, комар и въоръжение и в добрите, и в лошите борсови периоди носят големи приходи", казва мениджър на фонд от САЩ, концентрирал се само върху тези четири бизнес зони. „В същността си тези индустрии са защитени и са толкова по-доходоносни, колкото конюнктурата отслабва и борсата се свива".
Този мениджър се надява, че след като предшественикът на Бернанке, Алан Грийнспан, предрече рецесия в САЩ, „грешните" отрасли ще блеснат в нова светлина.
Ясно защо. Пуши се винаги, пиячката е необходима и в най-лошите моменти, даже тогава повече. А игралната индустрия е независима от конюнктурата. По принцип това се отнася и за секс-индустрията, но за жалост на инвеститорите пазарът не се е развил достатъчно и все още има твърде малко надеждни акции в „деликатния бизнес".
Изследване на Университета в Източно Ню Мексико, включващо движението стойността на 55 акции от отраслите тютюневи изделия, алкохол и комар е установило, че между 1992 и 2002 те са поскъпнали доста повече от средното за борсата. Ако за периода индексът на S&P 500 средно се е вдигнал с 12,4%, то тютюните и алкохолът двойно повече, а акциите на големите казина са поскъпнали даже с 40%.
А как стои въпросът с моралната страна на инвестициите в тези „нездрави" браншове? Теолог и бивш бенедиктински отец, който сега е съветник на мениджъри, твърди: „Дали някой ще купува такива акции зависи от ценностната система на отделния човек". Не са приемливи инвестиции в предприятия, които не признават уникалното качество на човешкия живот. Но това не се отнасяло за всички предприятия в сферата на въоръжението.
Ако някой се въздържа да купува акции по морални съображения, това не означава задължително, че той е заклет пуритан или хахаво еко. Защото някои браншове причиняват напълно реална вреда.
Производителите на цигари през август 2006 бяха обвинени от едно федерално съдилище в САЩ за „измамно поведение", до което са довели желанията им за печалби. Хамбургският професор по икономическо право Михаел Адамс посочва: „Най-големите производители на маркови цигари от повече от 50 години са обединени в криминална организация. Целта на тази опасваща целия свят организация е да се възпрепятства обективното изследване на рисковете от тютюнопушенето и да се заблуди обществеността относно истината за причините за заболяванията и смъртта от пушенето на цигари". Продажбата на „лайт" цигари, забранени от миналата седмица в Германия, от гледна точка на професора представлява рекламна измама.
Клаус Кладерморген, бизнес директор на най-голямото за Европа фондово дружество DWS (Deutsche Bank), посочва: „Размислите за етиката и акциите могат да отидат много далеч. В САЩ 20% от разходите за здравеопазване отиват за третиране на хората с наднормено тегло. Означава ли това, че не трябва да си купувам акции на производител на сладкиши?"
Най-влиятелният германски инвеститор обяснява позицията си по следния начин: „Като инвеститори трябва да насочваме капитала си натам, където рентабилността е най-голяма". Предприятията, в които инвестира DWS, не трябва да правят нищо незаконно, но „не сме получили от нашите клиенти пълномощно за морални оценки".
Някои обаче са получили тъкмо такова пълномощие. Белгийско-френският финансов концерн с Dexia с 15 милиарда евро активи е най-големият европейски етичен фонд. Той има списък от „противоречиви теми", към които се числят тютюнът, алкохолът и хазартът. Ако някое предприятие прави по-голямата част от приходите си от подобни дейности, то автоматично отпада от интереса на фонда.
Има го - поне на теория - и момента, че безотговорните в етично отношение дейности не са много трайни. Кладерморген обяснява: „Приходите трябва да са устойчиви. Ако предприятието причинява външни разходи (екстерналии), това все някога ще бъде санкционирано". Или казано по друг начин: който с производството си причинява разходи за мнозинството, той рано или късно ще попадне под вниманието на закона. „Който емитира въглероден диоксид или изсича вековни гори, той не трябва да се толерира. Имаме задължението да анализираме предприятията с оглед на устойчивото развитие".
И професорът изглежда е съгласен: „В отворено общество силите на пазара и политическите инстанции няма да са много търпеливи, ако някоя индустрия прави високи печалби за сметката на другите". И поради това в близките години цигарените предприятия са изправени пред сериозен риск. „Поне по тази причина няма да си купя техните акции".
Тези съображения за цигарената индустрия могат да се разпрострат и върху другите браншове. Комарът води до пристрастяване, по някои оценки в Германия болни от хазарт са между 80,000 и 150,000 души, а във Великобритания 300,000: това вреди на лични съдби и семейства. 1,6 милиона германци са зависими от алкохола. По данни на Института Роберт Кох, алкохолизмът причинява на Германия икономически щети от 20 млрд. евро годишно.
А оръжията и мините на търгуваните на публичните борси оръжейни предприятия не попадат в оръжейниците на НАТО, а убиват жени и деца. Мениджърът на греховния фонд, за който става дума в началото, ни успокоява: „В един съвършен свят човек няма да има нужда от подобно въоръжение. Но тъй като светът все още не е такъв, искаме да притежаваме доходоносни акции".
По материал на Wirtschaftswoche