Днес Уго Чавес ще се закълне като президент на Венецуела за нов шест-годишен мандат. Той обаче не чака подобни формалности, а вече работи усърдно за налагане на кубински тип социализъм в страната, като национализира основните индустриални предприятия и опозиционните медии.

„Поемаме път към изграждането на Социалистическа република Венецуела, което изисква сериозни реформи на конституцията", заявява Чавес в едно от пламенните си обръщения. „Ще градим социализъм във Венецуела и нищо и никой няма да ни спре да постигнем целта си", продължава той.

Чавес е изискал от парламента да му предостави „изключителни правомощия", за да управлява страната както сметне за добре. Според наблюдателите, това няма да е никак сложно, след като Чавес има пълен контрол над 167 от членовете в парламента. Новият 27-членен кабинет на президента е съставен единствено от лоялни на Чавес „другари",като един от министрите е по-големия му брат Адан.   

Президентът Чавес вече има неограничена сила върху всички лостове на власттав страната. Той вече е политизирал армията, върховния съд и полицията, като всички ръководни кадри там са проверявани за лоялността си към новия режим.

Уго Чавес, който вече 8 години е начело на Венецуела, в момента бива  подкрепян от огромна част от населението, което беше доказано от смазващата му президентска победа на изборите миналия месец. Скоростта, с която предприема реформите в страната обаче, изненадва наблюдателите и пазарите. Последната новина от „червена" Венецуела, е че държавата ще национализира електрическите предприятия и телекомуникационните компании, като ще наложи и много по-силно влияние на държавата в петролния сектор, който е икономическия двигател на страната.  

Първите компании, които бяха засегнати, бяха Electricidad de Caracas, която беше с основно американски капитали и най-голямата електрическа компания в страната. Другият икономически мастодонт, който става държавен е Nacional Telefonos de Venezuela, най-голямата телекомуникационна компания, приватизирана през 1991 г.

Петролната индустрия, която вече претърпя сериозна реорганизация на производството, при което държавата взима доста сериозен процент от печалбите, може да „пострада" дори още повече от настоящата вълна на национализация. Според Чавес, националните резерви на страната от суров петрол в Ориноко се оценяват на 270 млрд. барела. До момента, петролът се добиваше от международните компании ConocoPhillips, ExxonMobil и Total.

Чавес е дал известни подробности около това как ще изглежда новият режим в страната. Желанието му е да основе една партия под името Обединена Социалистическа партия на Венецуела, като първото нещо, което ще се направи е да прекрати лиценза на опозиционните медии, радиото и телевизията на Каракас, които са основните му критици. Второто му действие ще бъде, да промени конституцията, като даде право на президента да бъде преизбиранколкото пъти пожелае. Чавес дори заяви, че трябва да управлява страната поне до 2031 г., за да осигури сигурното бъдеще на „светлия социализъм".

Венецуелската централна банка, ще е следващата институция, която ще добави думата „държавна" в името си. „Централната банка не трябва да има автономно управление, тя трябва да се контролира изцяло от президентската администрация", заявява Чавес.

Опозицията срещу Вашингтон начело с Чавес, се подкрепя от все повече латино-американски президенти. Фидел Кастро в Куба, Ево Моралес в Боливия, а вече и от Даниел Ортега в Никарагуа. В Еквадор се очаква Рафаел Кореа да бъде избран за президент през следващата седмица, което ще постави администрацията на Буш в доста неприятелски кръг в Южна Америка.

Венецуелският социализъм, който в момента се изгражда с доста бързи темпове, получи името „Боливарски социализъм" по името на Симон Боливар, национален герой на страната и лидер на освободителните войни в Южна Америка през 19 век.