Само че след успешния първи етап, в проекта изплуваха нови проблеми. Морският участък на газопровода минава през икономическата зона на Украйна, с която Русия се намира в остър конфликт по газовия въпрос. В резултат на това Киев може да затегне реализацията на проекта и да натиска Москва, пише днес вестник „Комерсантъ".
South Stream ще тръгне от Русия и ще стигне България по дъното на Черно море, както може да се види на картата. След това тръбата - на българска територия - ще се раздели на два клона: през Сърбия и Унгария към Австрия и през Гърция до южна Италия. Завършването на строителството се планира за 2012 година.
Владимир Путин специално е подчертал, че за разлика от Nabucco, за South Stream газ определено ще има. „Ако някой иска да рови земята и да заравя в нея желязо под формата на тръби - моля, не възразяваме". Дюрчани все пак е възразил, че Унгария „би искала да вижда повече елементи на конкуренция", но е отбелязал, че Русия се оказала по-бърза от формата на сътрудничество, която се нарича Nabucco.
Дотук добре, но експертите подчертават, че подкрепата на правителствата все още не гарантира съвместното строителство South Stream. Газпром повтаря грешките при създаването на Nord Stream, аналогичен газопровод от Русия за Европа през Балтийско море. В началото монополистът сключва договори с вносителите и обявява старт на строителството, след което подава заявки за работа в специалната икономическа зона на „обидената" транзитна страна. Почти цялото трасе на Южен поток минава по континенталния шелф на Украйна. Част от тръбата ще мине и по шелфа на Румъния.
Газпром е отказал коментар по този въпрос. Но вътрешни хора са потвърдили, че газопроводът ще мине или през икономическата зона на Турция (изключена от Южен поток през 2006), или Украйна и Румъния. Един от специалистите, изготвил екологичната експертиза на Nord Stream, пояснява, че в Черно и Балтийско море няма „неутрални води", тъй като в закритите морета специалните икономически зони се регулират от междуправителствени съглашения на крайбрежните страни.
Заместник министърът на енергетиката на Русия е потвърдил, че за строителството на газопровода ще е нужно съгласието на Украйна и Румъния. За това съгласие - както и в Северен поток - ще е нужна екологична експертиза, която ще се съгласува с правителствата на страните, през чиято икономическа зона ще минава газопроводът.
Чл. 79 от Конвенцията на ООН по морско право предвижда, че „определянето на трасе за прокарване на подводните тръбопроводи на континенталния шелф се осъществява със съгласието на крайбрежната държава". Украйна не може да забрани тръбопровода, но маршрутът и екологическата експертиза трябва да се съгласуват с нея. Според законодателството на Украйна, този срок може да е една година.
Призракът на Украйна се появява отново в газовите планове на Русия. Киев разполага с нов лост за оказване на натиск върху Москва, тъкмо когато газовият конфликт между двете страни отново се е изострил. Газпром обеща да ограничи доставките за Украйна от 3 март. Преговорите снощи са продължили до 21:30, но без развръзка. Още повече, премиерът на Украйна Юлия Тимошенко през януари предложи още един алтернативен проект за газопровод в Европа - „Бял поток": от Средна Азия през Украйна за Европа.
Украйна може да използва опита на Финландия, Естония и Полша в слагането на препятствия за газопровода, предполагат експерти.
Пресслужбата на екологичното министерство на Украйна е потвърдила вече, че South Stream „трябва да бъде внимателно проучен и да се проведе мащабна екологична експертиза". Официално властите в Украйна не са коментирали идеята за Южен поток, но вътрешен източник в правителството на Тимошенко вчера е обяснил, че всичко ще зависи от украинския проект White Stream. „Ако Европа реши да го строим, ще ни е нужно разрешението на Москва да полагаме тръбите по дъното на Черно море. Тогава може да стане дума за размяна: ние строим White Stream, а Русия - South Stream", пояснил е източникът.
В противен случай „националните интереси на Украйна не предвиждат подкрепа на руския проект". Всъщност Украйна не може да забрани тръбата, но значително да я отложи.
Савата
на 03.03.2008 в 10:55:31 #18Рейнбоу, защо не се кръстиш Радуга, като си толкова съветизиран? Звучиш като нискокачествен казармен агитпроп от "Георги Кирков" от 70-те години. А че не си и помирисвал Запада, е видно, или може би само на конференции по линия на славянското сътрудничество срещу гнилия имперски Запад. Един въпрос - като споменаваш "Андрей Рубльов", то спомени и режисьора му. Андрей Тарковски, както всички грамотни знаят, избяга именно на Запад и там създаде също мащабни филми. Защо не споменеш и друг негов изключителен филм, "Сталкер"? Ако си го гледал, то може би си проумял, че неизвестната поразена като от ядрен удар страна, чието име никъде не се споменава, е родният му СССР? Или ще ми отговориш като студента-слабак "Това е повече от един въпрос"?
bulgAR
на 03.03.2008 в 04:54:20 #17Неделчо Съботинов Регистриран на: 27.09.2006, 13:58 Пуснато на: 01.03.2008, 19:30 Дали трябва да бъда съжаляван не знам, но аз си имам собствени виждания по въпросите и когато не съм съгласен с тези на другите форумци, не ги премълчавам. Колегата рейнбоу сподели, че истинският човек е онзи, който не се интересува от пошлото (американски филми, западна музика и западни автомобили), а онзи който се храни с истинска "храна за душата". Ами щом е така е защо едно време, когато в България подобна "храна за душата" беше навсякъде, всеки се чудеше как да се докосне до нещо западно (дънки, плоча на западна група, такива неща)? Явно хората се нуждаят от нещо цветно... Ами щото не всички са "истински" хора бе Неделчо.Тука става въпрос да можеш да отсяваш сеното от плявата.
samowww
на 03.03.2008 в 00:06:47 #16Абе едно време имаше храна в изобилие, но беше развалена.... Който я е опитвал, знае
отдалече
на 01.03.2008 в 22:59:12 #15По научни конференции направо се излагат - гледат ни с почуда и възхищение, понеже винаги имаме по нещо свежо като идея, чието съобщаване направо ги шашва. .................
Неделчо Съботинов
на 01.03.2008 в 19:30:49 #14Дали трябва да бъда съжаляван не знам, но аз си имам собствени виждания по въпросите и когато не съм съгласен с тези на другите форумци, не ги премълчавам. Колегата рейнбоу сподели, че истинският човек е онзи, който не се интересува от пошлото (американски филми, западна музика и западни автомобили), а онзи който се храни с истинска "храна за душата". Ами щом е така е защо едно време, когато в България подобна "храна за душата" беше навсякъде, всеки се чудеше как да се докосне до нещо западно (дънки, плоча на западна група, такива неща)? Явно хората се нуждаят от нещо цветно...
bulgAR
на 01.03.2008 в 18:18:59 #13Неделчо,ако серизно мислиш това което си написал,си достоен за съжаление.
Неделчо Съботинов
на 01.03.2008 в 14:07:30 #12Да, точно тези думи за неоценка на "истинското изкуство" очаквах. Ами като СССР беше толкова велик, защо не "ограмоти" хората, а ги остави да тъпчат милиарди в Холивуд. Хората се интересуват да живеят добре, да имат нова кола (която да не се троши всеки месец), да гладат цветно кино, да ходят на дискотека. Това е обикновената маса от хора, те не желаят натоварващи и тежки филми, не желаят Ала Пугачова да ги дразни с милионите си рози и Мими Иванова да им пее за малките козлета.
Неделчо Съботинов
на 01.03.2008 в 13:07:51 #11Аз гледам на нещата, които обикновения човек може да пипне и да види. В края на краищата, масата от хора не се интересуват от коя държава какви икономически постижения има, а какво могат да потребяват, просто това ги прави щастливи. Е сега да си кривим душата, ама спомнете си не в далечното минало как като пускаха съветски филм по телевизията или съветска песен по радиото, на хората им се повръщаше и все си търсеха нещичко на Пинк Флойд, Куин или АББА. С автомобилите е същото, я си спомнете за качеството на славните московци и жигулита, което и до днес не се е променило. Трудовият морал на руснака е нисък, как да произвежда нещо, което да е конкурентно на Запад. Всъщност има ли нещо произведено в Русия (включително сделано в СССР), което да е пробило на някой конкурентен пазар.
friend
на 01.03.2008 в 12:24:48 #10И ако тя е свързана с майка ти - приеми, че съм го направил
friend
на 01.03.2008 в 12:23:21 #9Радуга, именно за това говирм Русия не може да създаде нищо свястон, което да конкурира Микрософт. Дори и в Газпром работят на Windows. А това, че руснаците работят чрез "разузнаването" това е истина и никак не е похвално. Всички технологии които се крадат стават по този начин. Знаем как работи и разузнаването - било с полоний или с чадър и т.н. Това нормално ли е? При положение, че именно руснаците са определили границата да е такава и са ни ощетили нас? Защо плачеш за украинците, а не мислиш, че ние сме ощетени? Украинците ще си изтъргуват преминаването, а ние??? Разузнаването на Русия назначи премиер у нас, който изтъргува страната. Какви американци какви канадци. Такива като теб предадоха и продадоха страната и бъдещето на децата ни!!! Измисли си най- гадната псувня. А сега приеми, че съм ти я казал.
friend
на 01.03.2008 в 11:02:25 #8Кирчо от Джибути Виж, не ти ли прави впечатление, че Румъния се отказа от такъв проект? Да не са по-прости от нас? А защо статията изчизна така скоропостижно от Нюза? Има статии, които не се мърдат с месеци, а тази за Румъния стоя един ден!!!.
friend
на 01.03.2008 в 10:56:21 #7Кирчо от Джибути. Аз не знам дали въобще знаеш къде се намира Джибути. Аз не знам защо сега бъркаш САЩ с нашия случай. Къде ги видя американците тука? Истината е че слабото място на всички бивши сателити на СССРе останалата кохорта от техни мекерета. Погледни у нас. Всичко в държавата зависи от енергетиката и индустрията. Кажи ми едно голямо или средно предприятие, което да не е руско. А колкото до конкретния случай, навремето, когато украйна беше в СССР, последния, заедно с турция се събрали и си разделили Черно море. За нас и Румъния оставили съвсем малко в западната част неподелена акватория. За да могат по-успешно да си разделят морето си измислили и възприели и "метода на равните отстояния". При подялбата по този метод за нас с Румъния остава съвсем малко (виж картата.). Тогавашния министър на външните работи - Петър Младенов написал от кумова среме писмо на руския си колега, не за несправедливата подялба, а затова, че не сме били поканени при подялбата. Руснакът му отговорил, че ако имаме някакви претенции за разширяване, руснаците няма да възразят, ако Турция ни отстъпи малко!!! Сега, когато Украйна се отдели, тази подялба изигра на руснаците лоша шега. Така е пич, липсата на информация е това, което ни пречи при определяне на мнението ни. За съжаление има хора, които не искат да има светлина по много въпроси.
Kiro ot Djibuty
на 01.03.2008 в 10:22:45 #6Всеки механизъм, всяка структура, всичко сврзно в общо, винаги имат слаби звена, има и най-слабо такова! САЩ се стремят да вкарат във всяка европейска конструкция на кавото и да е било, максимално слаби звена, които да аварират често и да спъват развитието на Европейското обединение, та, никога да не достигна мащабите на САЩ и те да загубят световното си господство! В тази си мисия те намират твърда почва в България и напоследък в Украйна!Наппоследък двете страни се борят за първо място по угодничество на САЩ! Нашите държавни управници, независимо от коаоъв политически цят са с охота и най-вероятно срещу лична изгода, правят България нестабилен елемент във всякакъв съюз и система, от което страдат обикновено по-голямата част от българите! Няма как иначе! Те и Украинците ще се повехнат съвсем, както са покарани ит Политическата си класа! Не напразно върви приказката, че в който и съюз да сме се присъединили в средносрочен план той се разкапва! Как няма да се разкапе, като все още стига една държава, или един народ с мащабите на Сърбия, или България да бъде хвърлен като жертва на глобализма и да се спечели десетилетие авангардна позиция! Вече готвят и Украйна за жертва на глобализма! Тя е по-голяма и ще осигури при авариране по голям застой в Европа, от колкото бе бомбардирането на Сърбия и сега икономическата разруха и изолация на члена на ЕС България от Европа!
friend
на 01.03.2008 в 10:04:50 #5Защо някой не си зададе въпроса "Как така стана разделянето на Черно море"???, та сега руснаците да преминават през украинска изключителна икономическа зона (ИИЗ)? Какво означава ИИЗ? Как така България има една малка част от Черно море, като ИИЗ. Разбира се картата не е вярна, тъй като има ИИЗ на Украйна и на Турция, което не е отбелязано на картата. Какво може да се прави в ИИЗ и дали тя може да спре проекта? Руснаците казват, че не може, ама дали е така? Руснаците ще могат да минет през турска ИИЗ, но турците ще искат да им се плати. Ние обаче не искаме, защото сме богати, защото сме ларж или защото ни управляват хора, които защитават собствените си интереси, а не тези на България..... Все въпроси, на които може да се отговори. Да ама няма кой да пита.
BaltAvar
на 01.03.2008 в 01:20:12 #4ша фалират кат' държава.........
Неделчо Съботинов
на 29.02.2008 в 20:26:38 #3Различни форумци, различни идеали. Чета почти всички статии в сайта и много ми харесва балансирания му стил. Не се спестяват нито слабостите на американската икономика, нито на руската, да не говорим за Европа. Също така забелязвам, че почти всяка седмица редакторите са критикувани, че хем обслужват интересите на Путин, хем на Буш. Ту са върли комунисти, ту са изпечени измамни капиталисти. Няма угодия на българския пазар, това е ясно, така че мъни-то продължавайте да пишете по всякакви теми, хората които разбират ви оценяват. Приятна петъчна вечер и дълъг уикенд от мен
tupan
на 29.02.2008 в 20:06:27 #2Абе скапания саит...на вас много ви е кеф този трабопровод да не стане а?Много големи тъпанари сте.Тук става въпрос за бизнес тъпаци а вие гъзолизци под давление на ващите западни господари ръсите само глупости!
friend
на 29.02.2008 в 12:44:00 #1Всъщност Украйна може да забрани строежа в нейната ИИЗ. Интересното е как ние се съгласяваме без никакви компенсации. Всъщност такива може и да има под формата на рушвети. А колкото до изключителната икономическа зона руснаците така са ни прецакали, че така може да го направи или по-големия ти брат или големият ти враг(тогава - Турция).