Промяната в климата се случва по-бързо, отколкото някой е предвиждал и последиците от това за оцеляването на цивилизацията през 21 век ще са ужасни. Ще има хаос заради глад и бедствия, суша и масови миграции.

Това счита един водещ учен, Джеймс Лавлок (James Lovelock). Той е известен с разработването на Теорията за Гея: хипотезата, че Земята е един жив супер-организъм.

Хипотезата за Гея е формулирана за пръв път през 1960те от независимия учен Джеймс Лавлок, следствие от работите му за НАСА по методи за откриване на живот на Марс. През 1979 той издава популяризиращ труд Gaia: A new look at life on Earth. Той нарича саморегулиращата се жива система с името на гръцката богиня-земя Гея, заимства идеи с нобелиста Уилям Голдинг (двамата са живели в едно село в Англия). Оттогава теорията за Гея е подкрепена с голям брой научни експерименти и се използва за даващи резултати прогнози. След 1971 микробиологът д-р Лин Маргулис сътрудничи на Лавлок в развитието на концепциите.

Идеята за планетата-живо същество присъства в работата на много футиристи, като полският писател Станислав Лем  в научната фантастика „Соларис" ни описа стъписването на човешката психика при сблъсък с интелект-планета.

Лавлок ще говори тази вечер пред кралското друество в Лондон, пише The Independent. Акцентът в лекцията му е, че хората са обявили на практика война, насочена срещу планетарната система за оцеляване и ще причинят избухването й извън контрол.

Причинените от хората емисии парникови газове предизвикват позитивна обратна връзка в климата, като покачване на температурите генерира по-нататъшни температурни повишения и освобождаване на огромни обеми въглероден диоксид от естествените му хранилища на сушата и в океаните.

„Виждам при нас затруднително положение, сякаш сме страна, нападната от могъщ враг: сега ние сме във война със Земята и в този блицкриг събитията се случват по-бързо, отколкото можем да им отговорим", гласи извадка от текста на речта на учения.

„Ние сме в странната позиция да живеем върху планета, на която измененията на климата и устройството й са толкова бързи, че нещата се случват по-бързо, отколкото можем да реагираме".

В речта си професор Лавлок ще обясни защо счита, че промяната се случва по-бързо, отколкото много експерти предвиждат.

Позитивната за затоплянето връзка от разтапянето на плаващия лед в Арктика и Антартика сама по себе си причинява увеличение на произтичащото от системата затопляне, чиято съвкупна стойност скоро ще или вече е по-голяма от тази от цялото замърсяване с CO2, с което сме допринесли досега".

Професор Лавлок все пак вярва, че има някаква надежда в естественаите „негативни" цикли на обратна връзка, с които ще се задейства всмукването на въглероден диоксид от атмосферата.