„Висшият съдебен съвет се самонагради с 2 заплати", разкрива от първата си страница „Сега"
По две заплати, или по 5300 лв., като целева награда си гласуваха членовете на Висшия съдебен съвет на последното заседание за годината. Мотивът за наградата е "цялостен принос през годината". 2009 г. бе белязана от лобисткия скандал "Красьо", от парадоксални и неаргументирани кадрови решения при все по-ниско доверие в третата власт. Решението е изненадващо, тъй като преди две седмици членовете на ВСС бяха категорични, че допълнителен стимул ще има за всички в системата, но не и за тях.
Дискусията по въпроса започна, след като комисия към ВСС предложи главният съдебен инспектор Ана Караиванова, шефът на НИП Пенчо Пенев и главният секретар на ВСС Славка Каменова да получат награди. След това Караиванова върна жеста и повдигна въпроса за допълнителните поощрения и за останалите. "Не смятам, че ВСС трябва да остане като виновник. Не смятам, че не е работил", каза Караиванова. Според нея съветът е постигнал много. "За първи път сложихме начало на една аналитична дейност. Вашите заключителни актове доведоха до подобряване на дейността на съдебната власт", аргументира се тя. За пример даде приетата наредба за атестирането, проверките по обществено значими дела и бързата реакция по скандала "Красьо".
Шефът на ВАС Константин Пенчев, който е един от критиците на съвета, се съгласи с аргументите на Караиванова. "Не мога да подкрепя тази дискриминационна политика - за всички да има, без ВСС. Вие не оценявате ли положително вашата работа?!", обърна се той към колегите си. Анелия Мингова каза, че действат така от скромност. Иван Колев изтъкна, че в бюджета на съдебната власт има 50 млн. лв. икономии заради добрата финансова политика на съвета. 24 млн. лв. ще отидат за допълнително материално стимулиране на магистрати и служители. Другите ще влязат в съдебния бюджет за догодина.
Решението бе взето с 19 гласа "за". Галина Захарова, Иван Колев и Пламен Стоилов се въздържаха. Възнаграждението на членовете на ВСС се равнява на това на върховен съдия. Малко по-големи премии ще получат председателите на ВКС и ВАС Лазар Груев и Константин Пенчев и главният прокурор Борис Велчев, защото техните заплати са по-високи - по 90% от възнаграждението на председателя на Конституционния съд.
Преди да се самонаградят, кадровиците трябваше да отменят собственото си решение за Йордан Йорданов като зам. окръжен прокурор на Кюстендил. "Направихме принципна грешка. Оказва се, че той има връзки с подсъдим по знаково дело", обясни главният прокурор. По-късно се разбра, че Йорданов е кръстник на детето на Пламен Галев. Заради това зам. окръжен обвинител ще е Ангел Байрактарски.
Още от статията на „Сега"
„МВР отвлече Наглите", съобщава от първата ис страница „Монитор"
25 души, сред които и петимата организатори на бандата за отвличания са били задържани вчера рано сутринта. Акцията срещу тях била наречена "Наглите", заради безскрупулните им действия при серията похищения. Маскирани и въоръжени до зъби спецченгета атакували едновременно адресите на заподозрените в четири града - София, Велико Търново, Враца и Монтана. Повечето от бандитите били изведени от домовете си по долни гащи и пижами.
Спецченгета са атакували и двете квартири, в които са били държани похитените. Според разследващите са открити безспорни доказателства, че в тези оборудвани като бункери помещения са били затворени Ангел Бончев и Румен Гунински. За Киро Киров все още нямало безспорни данни. Къщите се намират в две махали на села край София. Отвън изглеждали съвсем обикновено. Сравнително стари постройки, не особено добре поддържани. В едната вътре било като в крепост, разказаха пред "Монитор" разследващи. Именно в нея е държан студентът Румен Гунински. Всичко било покрито с метални капаци. Изолацията била поставена от вътрешната страна на стените, за да не прави впечатление на минувачите и напълно да спира външните шумове, така че жертвата да е напълно изолирана. Според анализи на ченгетата най-малко половин милион са платили бандитите, за да обезопасят помещението до такава степен. В стаята, в която са държани пленниците, имало камера, която денонощно следяла техните действия. В подземието похитителите монтирали специален генератор, който при евентуална авария на електрозахранването, да осигури светлина.
Едната къща е била взета под наем, а другата е била собственост на човек от бандата. При обиските полицаите са открили ДНК от кървави петна и ножицата, с която се предполага, че са рязани пръсти и уши.
Още от статията на „Монитор"
„Удариха наглите по пижами", разкрива от първата си страница „Стандарт"
МВР отвърна на удара. Бандата на Йожи, която от няколко години отвлича бизнесмени и децата им, е на топло. За първи път полицаите заловиха 23-ма от най-опасните бандити у нас.
Операция "Наглите" почна точно в 3 часа в нощта срещу четвъртък. Ръководеше я лично МВР шефът Цветан Цветанов. Антимафиотите нахлуха в 25 апартамента и къщи по едно и също време и започнаха да изкарват бандитите по пижами.
Зад решетките са петимата тартори - Ивайло Йожи, Прокопи Културиста, Тони Хамстера, Киро Монтанския и Вальо. Спецакцията протече в София, Монтана, Велико Търново и Враца.
"Отлична координация, тихо и кротко хванаха всички, нито един не се измъкна", похвали акцията премиерът Бойко Борисов.
Още от статията на „Стандарт" и още по темата на „Стандарт"
„Държавата може да се разплаща с бизнеса с пари от резерва", съобщава от първата си страница „Дневник"
Правителството може да използва пари от фискалния резерв в началото на следващата година, за да изплати част от просрочените си задължения към бизнеса.
Според финансовия министър Симеон Дянков това е най-реалистичният вариант, като той го е посочил по време на среща в сряда с министъра на регионалното развитие Росен Плевнелиев и браншовите организации в строителството, разказаха участници.
"Министър Дянков посочи, че най-реалистичният вариант е да бъдат изтеглени средства от фискалния резерв в началото на 2010 г., за да се платят част от задълженията към компаниите", каза Иван Бойков, изпълнителен директор на строителната камара. "Кога и как точно ще стане плащането ще стане ясно на 23 декември - тогава ще се подпише официален документ между бизнеса и правителството", допълни Румен Йовчев, председател на браншова камара "Пътища". От финансовото министерство отговориха пред "Дневник" с неясното "търси се оптималният вариант за бюджета за разплащане с бизнеса".
Засега не е известно точно колко са задълженията на държавата, но се коментират цифри межу 1 и 1.5 млрд. лв., като в тях са и тези към строителните фирми. По тази причина Дянков не е посочил и конкретна сума, която може да се тегли от резерва. "До края на тази година ще се платят част от 110 млн. лв. на строителния сектор", твърди финансовият министър в интервю за "Капитал", което ще бъде публикувано в броя в събота.
Още от статията на „Дневник"
„Компании и банки очакват до 10% ръст на пазаруването с карти по Коледа", информира от първата си страница „Класа"
Въпреки световната икономическа криза и тази Коледа европейците няма да ограничат покупките си с карти, а дори ще ги увеличат, показват прогнози на производителите на средствата за разплащане. Visa Европа очаква да бъдат направени над 27 млн. транзакции по дебитни и кредитни карти с нейното лого на обща стойност 1,4 млрд. евро, което е ръст от 9% в сравнение с 2008 г. Според прогнозата на компанията европейците ще пазаруват най-много на 23 декември (сряда), а най-натовареният час за пазаруване ще бъде между 13.00 и 14.00 ч. на 24 декември. Тогава Visa Европа очаква да обработи по 850 транзакции в секунда. Mиналата година те са били 731 за цяла Европа. По коледните празници през 2008 г. Visa отчете 24% ръст на онлайн транзакциите спрямо 2007 г.
„Въпреки кризата ние отбелязваме устойчив ръст в използването на дебитни и кредитни карти Visa. Българските картодържатели вече по-уверено плащат всекидневните си покупки с карта", коментира Красимира Райчева, мениджър на Visa Европа за България.
Конкурентите им от MasterCard Europe не се ангажираха с точна прогноза за пика на транзакциите, но данните им за третото тримесечие също показват ръст от 5.2% в сравнение с 2008 г. В Европейския регион MasterCard е отчел увеличаване на направените покупки от 1.6%, а транзакциите в брой са намалели с 2.7% в сравнение с третото тримесечие на 2008 г. От 1 юли до 30 септември картодържателите в Европа са направили над 1.7 милиарда плащания с картите MasterCard, включително и по интернет.
Според Славка Вълкова, директор „Карти" в УниКредит Булбанк, този бизнес през 2009 г. се характеризира с увеличение на броя на издадените карти, ръст в броя на транзакциите и по-голям обем на общата сума на транзакциите. Единственото намаление е в средната сума на една транзакция. Според нея и догодина тази тенденция ще се запази.
Още от статията на „Класа"
„350 млн. лв. договорени за общините от лятото", информира „Монитор"
За първите месеци от управлението на правителството има сключени 52 договора по Оперативна програма "Регионално развитие" (ОПРР) на стойност над 350 млн. лева. Това съобщи вчера заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова при представянето на програмата. Плащанията по договори по ОП "Регионално развитие" досега са на стойност 60 млн. лева, като само преди месец плащанията са били на стойност над 30 млн. лева, уточни тя.
Общата стойност на програмата е 1,6 млрд. евро, припомни Павлова. От началото на реализация на програмата през 2007 г. са сключени 321 договора за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ на обща стойност 942, 619 млн. лв.
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев изрази надежда след месец и половина-два МРРБ да получи положителна оценка от ЕК на системите за контрол и управление на проектите по ОП "Регионално развитие". Министърът заяви още, че очаква дълговете към пътностроителните компании, които са около 174,7 млн. лева, да бъдат изчистени до март.
Още от статията на „Монитор"
„България вече усвои цели 2 на сто от еврофондовете", съобщава „Сега"
Почти три години след началото на членството на България в Европейския съюз страната ни стигна до усвояване на 2.17% от средствата, отпуснати от еврофондовете. Това става ясно от данни на Министерството на финансите към края на ноември тази година. Общо по седемте оперативни програми са предвидени над 8 млрд. евро, в които е включено и българското съфинансиране. Допреди две седмици по сключени договори обаче са платени по-малко от 180 млн. евро.
Все пак през последните месеци има известно наваксване, защото към края на юни 2009 г. България беше усвоила само 0.99% от средствата по оперативните програми.
Вчера от регионалното министерство се похвалиха, че са одобрили за финансиране 548 проекта на стойност 1.547 млрд. лв. В действителност обаче платените вече пари са доста по-малко и на практика по тази програма за усвоени се водят 1.87%. От данните на МФ личи, че най-добре се усвояват парите по оперативна програма "Административен капацитет" - 19.13%. По останалите 6 оперативни програми, в които са съсредоточени големите средства и важните проекти, обаче значително изостават.
Една от причините за слабите резултати е, че междинните плащания по тези програми са блокирани и България може да разчита само на авансови плащания, които са около 20% от всички средства. В Брюксел вече са изпратени оценките за съответствие на 6 оперативни програми, съобщиха вчера от пресцентъра на Съвета за управление на средствата от ЕС. До края на годината остава да бъде изпратена оценката за съответствие по оперативна програма "Околна среда". До два месеца ЕК трябва да излезе със становище и ако оценката на Брюксел е положителна, ще бъдат размразени и междинните плащания.
ЗАЕМИ
През януари започват преговори с Европейската инвестиционна банка за създаването на фонд, в който ще бъдат налети 33 млн. евро от ОП "Регионално развитие", съобщи Павлова. Това ще стане с помощта на европейската инициатива "Джесика". Парите ще се отпускат като заеми на общини, неправителствени организации и др. Идеята е така да се финансират проекти, от които може да се генерира печалба, напр. паркинги, тържища, молове и др., обясни зам.-министърът. Това се прави, защото по ОПРР не могат да се финансират проекти, които носят печалба.
Още от статията на „Сега"
„Без чудеса покрай коледното пазаруване", разкирва „Дневник"
Хората ще отделят по-малко средства за коледни подаръци, голяма част от търговския сектор се готви за по-ниски обороти, а компаниите се опитват да раздвижат продажбите с повече специални предложения. Това показа допитване на "Дневник" до производители, вносители и търговци, както и социологическо проучване на "Алфа рисърч".
Въпреки че коледните и новогодишните празници са час пик за продажбите на дребно, в условията на криза най-оптимистичните очаквания са браншът да се доближи до миналогодишния обем на продажби, а най-песимистичните - да се стигне до спад от около 25-30% спрямо декември 2008 г. Песимистичният вариант се потвърждава и от изследването на "Алфа рисърч" за нагласата на потребителите, поръчано от "Дневник".
Според резултатите от него от 20 на 28% расте делът на хората, които през тази година няма да купуват подаръци за Коледа, а останалите ще похарчат средно 95 лв. вместо миналогодишните 100 лв.. Увеличено е и вниманието на потребителите към промоциите и намаленията, показва още изследването. Мнението се споделя и от голяма част от търговците, които наблюдават предпазливост в покупките и силно изострена ценова чувствителност сред купувачите.
Продажбите на дрехи - очаквания за спад
Търговията с дрехи се готви за труден декември по данни на компаниите. "От началото на декември има около 20-25% намаление на покупките спрямо миналата година", съобщи управителят на веригата Sprider Маринос Миниотис. Според него предварителните очаквания на сектора са били за по-силно раздвиждане през декември, но на този етап това не се случва.
Отделно заради намалените цени печалбата покрай празниците също ще спадне, каза още Миниотис. "През тази година започнахме по-рано коледните намаления", съобщи управителят на веригата LPP Явор Владинов. Koмпанията предлага дрехи под марките Reserved и Cropp. Според него в сравнение с предишните месеци има повишение на потреблението. "Определено цените оказват влияние", каза Владинов.
Трудности и при детските стоки
Въпреки че голяма част от хората не биха лишили от подаръци за децата си, търговията с детски стоки също изпитва затруднения. "Годината като цяло е тежка, сегашният период - също", коментира изпълнителният директор на борсата за детски стоки "Вис Виталис" Константин Сараваков. Той очаква намаление на приходите през този празничен сезон в сравнение с миналата година. Според управителя на веригата "Хиполенд" Мариан Колев засега не се забелязва спад в дневните обороти през декември, но през тази година коледното пазаруване е започнало със седмица по-късно, което означава, че като общ резултат ще бъде регистрирано намаление.
Още от статията на „Дневник" и още по темата от „Дневник"
„Нови залози за "Химко", разкрива „Стандарт"
Новината, че строителният предприемач от Благоевград Николай Галчев купува "Химко", разбуни духовете във Враца. Дори стотината работници и охранители, които пазят достолепното на времето предприятие, се оказаха неподготвени за тази вест. "Даваме дежурства, но нищо не правим, плащат ни колкото да не умрем от глад", разкриха бившите химици, превърнати в пъдари и картоиграчи. Играчите на борсата обаче бързо влязоха в час. Само до обяд вчера бяха регистрирани 15 сделки с акции на дружеството. "Бях отписал активите на "Химко", но се случва нещо интересно", обяви във форумите рисков играч. "Ще платя пода и ще гледам какви карти ще извадят", закани се той. Бивши специалисти от завода започнаха да умуват има ли бъдеще заводът. Според тях "Химко" под някаква форма ще го има чрез новия собственик, но торово предприятие - не. Замразените още през 2003 г. инсталации могат да тръгнат само с огромни инвестиции, защото са от старо поколение. "По-вероятно е Галчев да използва земята, за да построи сгради за индустриални и логистични цели", смятат бившите спецове в бранша.
Контролният пакет акции на "Химко" са купени от новия инвеститор за 85 740 000 лева, според съобщение от фондовата борса от 23 ноември 2009 г. Там изрично е посочено, че парите ще бъдат платени за удовлетворяване вземанията на кредиторите. Дружеството дължи 160 млн. лева към "Булгаргаз", НЕК и други фирми. Така парите от продажбата ще стигнат за изчистването на половината борчове.
Още от статията на „Стандарт"
„Хората вече обръщат повече внимание на качеството на техниката", казва в интервю за „Дневник" президентът на "Технополис" Божидар Колев
След години на постоянен ръст търговията с техника усети ударите на кризата. През 2009 г. от сектора регистрираха спад на оборотите, което накара и част от компаниите да преосмислят стратегиите си. За това какво се случва на пазара и какви са очакванията за предстоящата 2010 г. разговаряме с управителя на "Технополис" Божидар Колев. Компанията, която има 23 магазина в 22 града, преди седмици получи наградата Superbrand 2009 г. в категорията търговски вериги за техника. Призът се връчва на най-силните потребителски марки в различните сегменти, като отличава и добрите бизнес практики.
Г-н Колев, през 2008 г. пазарът на техника завърши с ръст, но кризата промени ситуацията и през тази година продажбите намаляха. Каква е вашата оценка за 2009 г.?
- Действително 2008 г. беше изключително успешна и със сериозен ръст. Тази година беше различно, отчетохме спад. Причините са различни. Едната е затрудненото кредитиране - от една страна, финансовите институции са по-резервирани при отпускането на кредити, от друга - и самите клиенти са по-резервирани при вземането. Заради развитието на кризата и информацията за сериозните проблеми, които ще настъпят, много хора отложиха покупките за по-стабилни времена. Вероятно впоследствие и повишената безработица също оказа някакво влияние.
В крайна сметка основната причина е несигурността в хората. Като цяло обаче може да се каже, че с изключение на първото тримесечие, когато нямахме представа какво ще се случи, оттам нататък можеше да се предвиди бизнеса и обемите на продажбите, разбира се, на по-ниско ниво от предната година. Основният проблем беше да се изчистят стоковите запаси в началото на годината. Това се случи и в момента бизнесът е доста по-стабилен.
В кои продуктови групи е регистриран най-голям спад?
- Най-голям спад има при продуктите, които не са от първа необходимост и при по-луксозните стоки. Такива са по-скъпите лаптопи, продуктите за аудио техника при автомобилите, видеокамери, mp3 плеъри, DVD, домашни кина и др. Като цяло аудио-видео техниката пострада малко повече. В същото време доста по-малки са спадовете при бялата техника и особено при дребната бяла техника. Причината за това е фактът, че хората не могат да се лишат от тези продукти. Има много сериозен спад при кинескопните телевизори например, но намалението при плоско панелните е доста малко. Дори като брой продадени телевизори няма намаление, но се натрупва такова в оборота заради по-ниските цени.
А как повлия на пазара спадът в строителството и сделките с имоти?
- Определено това също има негативно отражение върху нашия бизнес. Смятам, че то ще бъде още по-сериозно, тъй като през тази година все пак имаше завършване на различни строителни обекти.
Какви са очакванията ви около предстоящото пазаруване за коледните и новогодишните празници?
- Имаме добри очаквания за коледния сезон. Декември определено започна добре. Очаквам да бъде като миналата година - ще има коледен ръст в продажбите спрямо другите месеци. Хората пак ще търсят да си купят нещо ново или да направят подаръци на семействата си.
Промени ли и как кризата поведението на купувачите? В много сектори казват, че цената е водещият фактор при избор на продукт. Същото ли е и при техниката?
- Не бих казал. В бизнеса с техника може би нещата са малко по-различни. Разбира се, има хора, които се въздържат или по-скоро отлагат покупки за по-добри времена, но тези, които ги осъществяват, предпочитат да не правят компромиси. Дори може би обръщат повече внимание на качеството и марката на продукта. Не съм забелязал интерес, който е концентриран към по-нискокачествени продукти. Когато купуват техника, за хората е по-важно да имат качествен продукт.
С какъв спад на оборота ще завършите годината спрямо 2008 г?
- Различно е при различните групи продукти. Много е трудно да се обобщава. Някои са с минимален спад, има и малко групи с лек ръст. По-успешните са с едноцифрени спадове, но в някои категории стига до 30%.
Още от интервюто на „Дневник"
„С какво ще бъде по-добър парламент от 120 депутати", пита в интервю за „Сега" съпредседателят на ПГ на ГЕРБ Тодор Димитров
Г-н Димитров, как ще коментирате критиките, че изводите на временната комисия по изборните нарушения не са достатъчно задълбочени и не улавят причините и тенденциите при незаконните практики?
- Като зам.-председател на комисията не мога да се съглася с подобни констатации. Те бяха изказани от Коалиция за България, отчасти бяха подкрепени и от ДПС. Временната комисия извърши сериозен обем от работа, бяха анализирани много подробно всички събрани доказателства и в кръга на правомощията си комисията се произнесе с доста състоятелен доклад, който в никакъв случай не бе бланкетен или формален. Напротив, бяха изведени всички нарушения, които ще послужат като основа да бъдат направени промени в такава посока, че да не се допускат повече злоупотреби. Може би на политическите опоненти не им хареса един от изводите на комисията, че до настоящия момент е нямало политическа воля законовата рамка да се промени така, че да не се допускат повече подобни нарушения.
Какви промени ще предложите в изборното законодателство на кръглата маса, която организирате на 19 декември?
- Първото, което ще обсъдим, е дали да се кодифицира изборното законодателство. Аз като юрист считам, че това не е толкова важно. Дали един по един избирателните закони ще се променят, или ще се кодифицират, не е толкова съществено. По-важното е да се променят самите закони. Кодексът е един акт от висока степен, който ще изисква доста повече работа и време.
Както се очертава, на следващите избори ще гласуваме с пропорционалната листа, но с преференциален елемент. Какъв трябва да е процентът според вас - 3%, 5%, 8%?
- Действително един от вариантите за промени в избирателното законодателство е въвеждането на пропорционалната избирателна система от преференциален тип. По този въпрос партия ГЕРБ ще вземе своето окончателно политическо решение след провеждане на широкия обществен дебат. Лично аз подкрепям въвеждането на тази избирателна система, при залагане на един праг в рамките на 5% до 7%.
Мислите ли, че ниският праг ще има своя ефект?
- Да, ако неговият размер е добре премерен. Този праг, от една страна, трябва на практика да може да бъде прехвърлен от мажоритарно предпочетения кандидат, като, от друга страна, следва да бъде и достатъчно висок, за да има този избор съответната тежест и представителност. Според мен с ниво на прага, например от 6%, ще се отговори на силно изразените обществени очаквания за въвеждане на мажоритарен елемент в избирателната ни система.
Трябва ли преференцията да важи и за местните избори, не само за националните?
- Това е правилният и закономерен подход. След като всички действащи към момента изборни закони ще се концентрират в един кодекс, обосновано е да се търси и прилагане на една избирателна система в близки по вид избори. И тук е много важно да отбележа, че пропорционалната избирателна система с преференции е приложима както за парламентарни, така и за местни избори. Един такъв интегриран подход би довел до по-голяма простота и разбираемост на самите избори, което води след себе си и нисък процент на недействителни бюлетини.
Още от интервюто на „Сега"
„Спестяваме 200 млн. лв. годишно, ако подменим старите лампи", казва в интервю за „Класа" изпълнителният директор на Агенцията за енергийна ефективност Таско Ерменков
Г-н Ерменков, какво количество електроенергия очаквате да бъде спестено от подобряването на енергийната ефективност, включително чрез кампанията за енергоспестяващи хладилници?
- Направили сме една експертна оценка, според която ако потребителите променят поведението си, започнат да затварят прозорците, не държат уредите само в режим на готовност и други подобни мерки, около 10-15% от енергията, която те потребяват, ще бъде спестена. Имайки предвид, че битът консумира около 24% от крайното енергийно потребление, тази промяна в поведението ще доведе до 3% намаление от общото потребление. Към това намаление можем да прибавим и дела на транспорта, които е с 28% дял от общото крайно потребление, а там голяма част от дела идва от частните автомобили. Оттам чрез промяна на поведението можем да очакваме намаление на общата консумация с 3-4%. Така се натрупват много лесно 7-8% намаление, което е много близо до индикативната ни цел в ЕС през 2016 г. Дотогава трябва да повишим енергийната си ефективност с 10%. Всичко това са мерки, които не са свързани с инвестиции, а само с поведение на потребителите.
В момента конкретно става дума за акция, която да доведе до намаляване с 10% на стойността на хладилниците от клас А. В акцията се включиха трите най-големи търговски вериги и трите електроразпределителни дружества в страната. Те се обединиха, за да могат да финансират тази дейност. От кампанията се очаква да бъдат спестени до 5 хил. мвт. електроенергия годишно от 10-те хиляди хладилника, които се предполага, че ще бъдат продадени. Това за цикъла на живот на един хладилник означава, че ще се спестят до 41 хил. мвт. ток.
А имате ли идея какво количество въглеродни емисии могат да бъдат спестени чрез акцията?
- Малко ми е трудно да ги преизчисля в емисии. Реално погледнато, един мегават произведен ток е равен на около 1 т въглеродни емисии, така че това прави около 41 хил. тона въглероден диоксид спестен през целия цикъл на работа на хладилника.
От гледна точка на хладилниците и като се знае, че уредите клас А са с 10% по-ефективни от клас В и 20% по-ефективни от клас С, смятам, че поне с 10% ще бъде по-ефективна тази покупка. По-добре е, отколкото да си купуваме уреди, на които енергоемкостта им е по-голяма, а цената е еднаква. Тази акция не е да се показва как може да се пести от хладилници, тя е част от една политика на Агенцията по енергийна ефективност, която се провежда от дълго време. Сега вече към нас се присъединиха и крайните доставчици и на електроуреди, а това ще помогне за политиката за насочването на вниманието на потребителите към енергийно ефективни решения. По този начин потреблението на енергия ще намалее, без да се налагат особено големи инвестиции от страна на консуматорите. Така ще се намалят и сметките на хората.
Споменахте транспорта. Смятате ли, че преминаването на автомобилите от дизел към природен газ, което е по-чистото гориво, ще спомогне за постигане на евроизискванията ни?
- Тази промяна подобрява по-скоро екологичната ефективност на транспорта, защото когато се използва природен газ, няма такива вредни емисии. От гледна точка на енергийна ефективност не знам дали подмяната ще се отрази добре. И в двата случая говорим за вносни течни горива, които влияят отрицателно на търговския ни баланс и повишават зависимостта на държавата от външни фактори. Затова смяната ще има екологичен ефект, но нищо повече.
Да очакваме ли още кампании за в бъдеще, които да подтикнат потребителите към промяна на поведението?
- В момента се опитваме да правим предимно разяснителни кампании. Когато приехме Закона за енергийна ефективност, всички бяхме много скептични за това как търговците на енергия ще се включат в мерките за енергийна ефективност. Вече виждаме, че се опровергава този скептицизъм, защото компаниите съфинансират тази акция и проявяват интерес към енергийната ефективност. Надявам се, че това няма да бъде последната акция, дори нещо повече. Чрез подобни кампании и участието на търговците ние привличаме и финансов капитал, защото тези 10% отстъпка ще се финансират от фирмите и електроразпределителните дружества. Така мерките по енергийна ефективност, които са от национално значение, ще се финансират от частния капитал.
От септември т. г. бе въведена забрана за употребата на 100- ватови крушки с нажежаема жичка в рамките на ЕС. Отчита ли се някакъв ефект върху консумацията това спиране?
- Тези крушки бяха спрени за продажба и внос. В момента вече почти не могат да се намерят по пазара, освен ако няма останали в някой склад. Направени са сметки, че при подмяната на всички крушки с нажежаема жичка в рамките на ЕС, се очаква да бъдат спестени около 10 млрд. евро годишно. Това е приблизително колкото сумата, която България трябва да получи от структурните фондове на ЕС, а това не е никак малко. Вместо да отидат за производство на енергия и вредни емисии, тези 10 милиарда евро могат да бъдат използвани за социални нужди, за инфраструктурни проекти, което да подобри живота в общността като цяло.
Имате ли информация каква сума може да бъде спестена от подмяната у нас?
- Ако подмяната на обикновените крушки с енергоспестяващи стане факт у нас, то ще бъдат спестени по 200 млн. лв. годишно. Около 10% от общото потребление на ток отива за осветление. Изчисленията на експертите от АЕЕ показват, че подмяната на крушките ще намали сметките за ток на едно средностатистическо семейство със 100 лв. на година.
Още от интервюто на „Класа"
"Наглите" били с легален бизнес", казва в интервю за „Монитор" директорът на Столичната дирекция на вътрешните работи комисар Валери Йорданов
Г-н Йорданов, какво е участието на столичната полиция в операцията "Наглите", при която бяха заловени членове на бандата за отвличания?
- Естествено, СДВР има участие в акцията, но в никакъв случай не мога да разкрия подробности. Важното в случая беше, че бе създаден един екип от много тесен кръг хора, които знаеха какво се случва. Това беше с цел по-добра координация, но и рискът от теч на информация също беше сведен до минимум.
Какви са тези хора, сред тях има ли известни столични бандити, които сте задържали и преди?
- Има. Членове на тази група са излежавали присъди за грабежи, кражби, опит за убийство.
С какво са се занимавали, как са прикривали дейността си?
- Били са хора между нас, които са се занимавали с легален бизнес. Имали са обикновени професии и също толкова обикновени семейства. Последните години стремежът им е бил да не се набиват на очи. Нито на полицията, нито на околните. Съседите им не са и подозирали с какво всъщност се занимават. Засега обаче сред задържаните няма действащ или бивш полицай. Не ми е известно дори някой от тях да се е опитал да стане полицай. Военен също няма. Просто това са хора с богато криминално минало.
При всяко отвличане беше съобщавано, че бандата е изключително професионална и знае изпреварващо ходовете на полицията. Откъде са натрупали опита си?
- От затвора. За съжаление затворът не е изиграл ролята си на превъзпитаваща институция, а тъкмо обратното. Имаше приказка: Влязъл в затвора, попаднал на хора и станал човек. Е, в случая май не се е получило точно така. Повече по този случай обаче не мога да кажа, тъй като колегите все още работят усилено.
Кажете тогава на какво се дължи рязкото увеличение на престъпността през последния месец?
- Всяка година около коледните празници се наблюдава едно увеличение на престъпността. В този период има повече пари за покупки, по-големи обороти, търговията се засилва. Всяка година се забелязва такова активизиране на криминалния контингент по линия на кражби и грабежи. Тази година обаче е малко по-силно изразено заради финансовата криза, която е притиснала не само България. Това, което правим, е по празниците още повече да засилим полицейското присъствие, защото навсякъде, където има пари, те са притегателна сила за всички престъпници.
Напоследък обаче май много зле се охраняват парите?
- Вярно е, има занижаване на качеството на охраната. И самите фирми нямат достатъчно пари за охрана и пренебрегват някои основни правила. Оттам се получава пробойната и стават лесни мишени за грабеж. Според анализите последните няколко посегателства са били проучвани и планирани предварително. Подготовката за удара е траела дълго. Факт е, че организацията на престъпниците е доста добра, но не мисля, че ударените фирми и трезори са елиминирани всички предпоставки, за да се намали рискът от извършване на подобно престъпление.
Колко достатъчно подготвени престъпни групи за извършването на подобни обири има в София?
- По наши данни са около 10 групи, които са подготвени да извършат такива престъпления. Те могат да преодолеят СОТ, камерите, живата охрана. Има едно неписано правило, че крачката от обикновената кражба до грабежа и обира на банка е много малка. Тук идва другият слаб момент. Когато охраната не е достатъчно квалифицирана и недостатъчна като брой. Бих казал и недостатъчно мотивирана. Оттам се получават основните пропуски. Като говорим за грабежи, си спомням случаи, в които поставената на мястото охрана се напила и спи и като станали сутринта, касата била разбита, парите ги нямало.
Още от статията на „Монитор"
„Браво на Цветанов за перфектната акция", казва в интервю за „Стандарт" главният прокурор Борис Велчев
Господин Велчев, успех ли е залавянето на "Наглите"?
- Това, което мога да кажа към днешна дата, е, че беше безкрайно несправедливо и неоснователно да се подценяват възможностите на българската полиция. Макар и със закъснение, макар и в резултат на дълга работа, беше постигнат един, струва ми се, добър резултат.
Ще спрат ли отвличанията?
- Със сигурност отвличанията вече няма да бъдат такива, каквито бяха преди няколко дни като мащаб. Не мога да гарантирам, че никой никога няма да извършва повече отвличания в България. Но тази организирана престъпна група повече отвличания няма да извършва.
Това ли е групата, отвлякла Киро Киров?
- Имаме основание да смятаме, че тази група е виновна за няколко отвличания. Точният брой предстои да бъде установен. Не искам да навлизам в подробности.
Защо едва сега стана възможно да бъде заловена?
- Извършена беше една изключително мащабна по обем задълбочена полицейска работа. Днес е редно да отдадем заслуженото на цялото професионално ръководство на МВР, което в последните няколко месеца работи много интензивно. И още нещо, което никой няма да каже като коментар - днес поздравления трябва да приеме министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов. Той беше човекът, който лично пое на контрол цялата операция и я ръководи до последно.
Стигнахте ли до най-високите нива?
- Нямаме основание да мислим, че има други нива. Но, разбира се, започваме разследването сега и ако установим, че има и други съпричастни към дейността на тази група, към тях ще подходим по същия начин.
Можете ли категорично да кажете, че доказателствата, които имате, са толкова убедителни, че да издържат в съда?
- Не е важно какво ще кажа аз. Моето лично убеждение е, че доказателствата са достатъчни. Бъдете спокойни, ще предоставим достатъчно годни доказателства.
От колко време се работи по тази банда?
- От много време, но в последните месеци работата бе особено интензивна.
Има ли бивши служители на МВР?
- Нямам данни на този етап за подобно нещо.
Виждате ли бум на престъпността?
- Искам в България да имаме малко по-друга организация на работата, която да позволява лица с толкова много висящи дела, колкото имат някои в момента, да бъдат наистина в затвора. Но това е въпрос на добра организация на работата и на оперативните служби, и на разследващите органи, и на прокурорите.
Още от интервюто на „Стандарт"
„Рамковият договор ще гарантира участието на лекарите в реформата", казва в интервю за „Дневник" председателят на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов
До няколко дни Българският лекарски съюз и Националната здравноосигурителна каса ще подпишат нов Национален рамков договор, който ще определи правилата за работа на лекари, стоматолози, диагностични центрове, лаборатории и болници за 2010 г. Досега три поредни години подписването на този документ се проваляше. Тази също беше под въпрос, но след протести на лекарите и намесата на премиера Бойко Борисов парламентарната здравна комисия удължи срока за приемането му. Утре ръководството на лекарите трябва да получи мандат от събора на съсловната организация, за да подпише договора.
Д-р Райчинов, какво е новото в рамковия договор за 2010 г.?
- Няма кой знае какви новости. По-важен е самият факт на подписването на документа, защото след няколко години администриране договорното начало се връща. Това означава, че ще има конкретни, точни и ясни отношения между Националната здравноосигурителна каса, съсловните организации, регионалните каси и изпълнителите на медицинска помощ. И правилата вече няма да се определят едностранно от касата. Иначе в договора има малки, но важни промени, които отдавна искахме да направим.
Какви са изискванията към болниците, за да сключат договор със здравната каса?
- Изискванията са увеличени, и то предимно за големите болници, които предоставят висококвалифицираната помощ. Те трябва да отговарят на стандартите за съответните специалности, да осигурят съвременна апаратура, добри специалисти и 24-часов прием и обслужване на пациентите. Смятам, че това е правилно. То е от значение както за лекарите, така и за пациентите, затова не бихме могли да се противопоставим на подобно нещо.
По принцип болница означава лечебно заведение, което гарантира 24-часово обслужване, така че не виждам нищо драматично. Мениджърите ще трябва да привлекат повече специалисти, за да могат високотехнологичните клиники да работят непрекъснато. В отделенията с по-малък обем на дейност ще се позволи лекарят да е на повикване, но трябва да е гарантирано, че ако се появи болен, той ще бъде обслужен.
Тези нови правила ще доведат ли до закриване на болници?
- Цели болници е малко вероятно да бъдат затворени, но ако има такива, те ще се преструктурират в хосписи или болници за долекуване. По-скоро обаче ще има отделения, които нямат необходимите специалисти или не осъществяват изисквания обем от дейности. Ние обаче настояваме да се гарантира заместващо здравеопазване, т.е. там, където отпаднат големи болнични звена, задължително да има спешен център и стационар за краткосрочен престой.
Има болни, които в рамките на 2-3 дни могат да бъдат стабилизирани и след това лечението им да продължи в домашни условия. Тези пък, които имат нужда от специализирано лечение, трябва максимално бързо да бъдат транспортирани до качествена болница. Това е нашето желание - да няма луфтове в здравеопазването и риск за живота на пациентите. Ако някои общини искат на всяка цена да си запазят болниците, биха могли да го направят, като инвестират средства в апаратура и привлекат специалисти. Болници, които отговарят на изискванията, ще продължат да работят с касата и няма да бъдат закривани административно.
На кои клинични пътеки ще се увеличат цените и с колко?
- Ще се увеличат цените на 32 клинични пътеки, които не са коригирани от старта на реформите. Те са от различни специалности - кардиологични, неврологични, урологични и др. Тези пътеки изискват ресурс и частично повишение донякъде ще ги доближи до средствата, които се изразходват при лечението на пациентите. Увеличението е от 5 до 30%. За съжаление няма да има скок при останалите, въпреки че те също са недофинансирани. При джипитата се изравнява цената на профилактичния преглед на децата с тази за възрастните, което означава, че здравната каса ще им плаща по около 2 лв. повече.
Предвиждат ли се други корекции на цените през годината?
- Промените в Закона за здравното осигуряване предвиждат остойностяването на медицинските услуги да се извършва от комисии към Министерството на финансите. В тях ще участват и експерти на съсловните организации. Законът за бюджета на НЗОК от своя страна позволява след 1 юли да се освободят средства от резерва на касата в БНБ, с които могат да се увеличат цените както на клиничните пътеки, така и на останалите дейности.
Освен това, като се има предвид споразумението между ГЕРБ и "Синята коалиция" да се осигурят поне 350 млн. лв. допълнително за болниците, ние очакваме в средата на годината да има ново увеличение на цените за дейност, по които плаща здравната каса. Според министър Симеон Дянков в момента цените на медицинските услуги са с 30 до 50% са по-ниски от тези, които би трябвало да бъдат.
Още от интервюто на „Дневник"