Представители на зелените организации у нас се обявиха и против добиването на шистов газ в България. "Един проблем се подменя с друг, като се говори за АЕЦ "Белене" и добиването на шистов газ", каза Петко Ковачев - Институт за зелена политика. Той посочи, че при добива на този вид газ се унищожава цялата територия, на която плътно са разположени сондите. Именно и затова според него, този енергиен източник не може да решение в борбата срещу климатичните промени.
Петко Ковачев направи своето изказване по повод на обявената информация, че страната ни разполага с огромни количества шистов газ. Според енергийния министър Трайчо Трайков те могат да стигнат за покриването на енергийните ни нужди през следващите 300 години.
Днешната среща на Европейския съвет на министрите на околната среда и очакваните заключения по приемането на Пътна карта 2050, провокира представителите на зелените организации да дадат повече подробности, относно заложените цели в нея. Георги Стефанов от WWF-България посочи, че основната цел на пътна карта 2050 е да се намалят вредните емисии с 95% до 2050 година. Изчислено е, че 1% от БВП на ЕС до 2030 г. е достатъчен за покриването на тази цел, но до 2050 г. този процент плавно трябва да нараства до две на сто от БВП на общността. Стефанов коментира, че България подобно на страни, като Полша и Италия се опитва да блокира решенията за климатичните промени. Той заяви, че е редно политиците в България да променят енергийната си политика и да насочат усилия към намаляването на вредните емисии и да се съсредоточат в изграждането на нисковъглеродна икономика.
Продължаваме да работим срещу изграждането на АЕЦ "Белене", каза от своя страна Деница Петрова от Greenpeace България. "Ядрената енергетика, не е решение за борба с климатичните промени", коментира тя. Петрова цитира съобщение от оператора на АЕЦ "Фукушима" - ТЕПКО, според което последиците от аварията в японската централа са надминали тези от "Чернобил".
По думите й освен това ядрената енергетиката създава проблеми със съхранението на отпадъците от производството, както и проблеми, свързани с добива от урановите мини. Нисковъглеродната икономика и преходът към нея ще отворят много работни места, заяви Петрова. Това е един от въпросите, който министрите по околна среда на страните членки на ЕС ще обсъждат на заседание в Люксембург по-късно днес.
На въпрос на Money.bg дали зелените организации са правили разчети, колко би струвал тока у нас без ядрена енергетика, бе посочено, че електричеството от ВЕИ би излезнало по-евтино на домакинствата. Според зелените при формирането на цената на тока от ядрените централи не се отчитат парите, необходими за подържането на блоковете, когато те вече са излезнали от експлоатация. Сега страната ни дава по 100 млн. лв. годишно за поддръжката на първи и втори блок на АЕЦ "Козлодуй", които вече са затворени.
Петко Ковачев коментира, че у нас Държавната комисия за енергийно и водно регулиране откровено лъже, като твърди, че производството на ток от ВЕИ води до увеличаване на цената на електричеството. Той посочи, че у нас само 3,33% от произведеното количество ток е от ВЕИ и то не може да окаже решаващо значение за стойността на ел. енергията.
мирча
на 22.06.2011 в 13:30:04 #5Има нещо тъмно в тази технология! Защо през май т.г. французите я забраниха на територията на Франция. Това, без съмнение, е удар през ръцете на Русия. Но на каква цена. Да не станем, като онзи, който си извадил очите, за да казват хората, че тъща му има кьорав зет?
US
на 22.06.2011 в 10:57:50 #4По този повод на зелените да им се отпусне само по 3.3% от потребяваната енергия. Особено през зимата. Искам да видя колко от тях няма да са "зелени" само след 1 седмица.
zmja
на 22.06.2011 в 10:41:38 #3Зелените курви явно им се иска да сме на руска хранилка още 1000 години. Да казват кой им даде пара за да се излагат така. Работил съм за такива оргизации и транябва да е ясно че правят всичко за пари и въобще не ги ебе екологията.
chipo
на 21.06.2011 в 17:25:39 #2Зелени ама зелени и тъпи отгоре на всичко. Не знаят какво искат, но го искат и то много настоятелно.
Kalos
на 21.06.2011 в 16:19:05 #1А какво предлагат зелените като алтернатива?! Само казват против какво са, а не за какво са. Следкато само 3,3 % от енергията ни е зелена останалите 96.7 с какво да ги заменим, колко време ще ни трябва, колко ще струва? Да кажат някакво разумно предложение е аз съм твърдо ЗА.