Господин Наги, какво се случи в Унгария преди 2 години, когато страната беше приета за пълноправен член на ЕС? Какво конкретно се промени в бизнеса?

Ако трябва да бъда честен, всъщност по-сериозните промени се усетиха в политическата и социалната сфера, но не толкова и в бизнеса. И в пазара нямаше големи промени. Всичко беше в нормалните рамки, нямаше големи удари и сътресения. Промените бяха направени много преди това с либерализацията и регулацията на пазара и сякаш бяхме подготвени за това, което ни очакваше на Европазара. Нямаше големи промени, въпреки че всички очакваха покачване на цените на стоките, на имотите, но такива неща не се случиха ,защото имаше дълъг период за приспособяване, както между другото е и в България.

Какво се случи с глобите и наказанията за бизнеса, който не спазва антимонополните правила, след влизането на Унгария в ЕС?

Всъщност при нас промените бяха направени преди 4-6 години, тогава влязоха в сила антитръстовите закони. Всъщност всяка година ние постепенно увеличавахме глобите и средно на година имаше от 20 до 26 наказани компании.  Постепенно пазарът се регулира. Това са случаи, в които фирми се опитват да имат доминираща, да не кажа монополна позиция. Най-често във фокуса на нашето внимание попадаха фирми от телекомуникацията, които са много важни за икономиката и за клиентите. Около тях в подобна позиция бяха интернет доставчиците, кабелните оператори, които се опиитваха да доминират и да контролират цените на пазара на тези услуги. Нашата работа беше да ги наблюдаваме, да ги открием и да вземем мерки, за да не страда нито пазарната икономика, нито клиентите.

Вероятно в момента ние сме в ситуацията на Унгария отпреди 4 години, защото във фокуса на вниманието попадат предимно фирми от телекомуникацията? Защо те се оказват толкова важни и подлежат на контрол и регулиране?

Това не е толкова просто да се обясни, но всъщност постоянните иновациите, бързите промени, динамиката и хай-тек технологиите, правят тези фирми твърде конкурентни на пазара и поставят в подчинение и зависимост компаниите от всички други браншове.

Освен това тези компании именно заради тази динамика са в позиция най-често да променят стратегиите си и то защото клиентът има постоянно очаквания от тях за иновации, промени и бонуси. Затова и те се конкурират с различни пакети, които предлагат и там борбата е буквално за всеки клиент. Затова и ситуацията, в която се опитват да монополизират пазара, е по-честа, защото при тях е важен оборота , ежедневно и то за единичните клиенти. Затова и в тази сфера най-често са склонни да се правят грешки от престараване и опит да се завладее пазара.

Бихте ли споделили мнението си как виждате българската икономика 6 месеца след влизането в ЕС?

Надявам се, че няма да има големи промени в този период, вероятно те ще настъпят по-късно.Всъщност промените ще стават година след година и се надявам и тук да протекат така плавно, както в Унгария. Доколкото познавам българския бизнес не мисля, че го очакват големи удари. Следващите 2-3 години икономиката ще се променя, но не драстично.

Кога потребителите ще почувстват, че нещо се променя за по-добро в икономиката?

Зависи от българското правителство, бюджета, макроикономиката. Унгарското правителство  беше готово да направи необходимите промени, дори ако трябваше да понесе негативите, но ги направи. По същия начин това ще зависи най-вече от българското правителство, законовата рамка и контрола по изпълнението й.

В момента повечето българи са уплашени, че ще има твърде големи промени, най-вече в цените на стоките и услугите и че ще обеднеят в ЕС?

Не мисля, че имат причини за притеснение, защото реално от 31 декември 2006 г, когато не сте в ЕС, до 2 януари 2007 г, когато вече ще сте, няма да има нищо съществено, което да притеснява потребителя. В момента вие сте с единия крак в ЕС, след по-малко от 2 месеца ще сте здраво стъпили в Съюза, така че не виждам как нещо толкова значимо или плашещо ще се случи, за да се тревожат хората как ще живеят следващата година.

Цените няма да растат изведнъж и внезапно. Още повече ето Унгария вече 2 години е в ЕС, а цените се движат ту нагоре, ту надолу, няма постоянна тенденция за нарастване, пазарът се саморегулира, а и никой не очаква от вас да продавате стоките си на цени, които има в основателките на ЕС.

Един от страховете е, че данъците може да нараснат?

Не, данъците ви ще останат нормални и съобразени с вашия пазар и бюджета. Друг е въпросът, че България няма как веднага да е готова за въвеждането на еврото, това ще зависи от растежа и отново от българското правителство.

Как се чувстват в момента унгарците, в ролята си потребители от ЕС? Чувстват ли се по-бедни отпреди?

Не мисля, не. Около 80-85% от хората са доволни от промените и членството на Унгария. Чувстват се по-свободни, мобилни, особено младите хора, имат свобода да учат където си искат, да работят, в която държава искат. Чувството е на много по-успели хора.

Когато Унгария беше приета в ЕС, как ви посрещнаха титулярите там- британци, французи, испанци...като „втора ръка" хора или ?

- О, в никакъв случай „втора ръка". Приеха ни като равнопоставен партньор. Унгария беше феномен в бизнеса при приемането си в ЕС. Още преди да осъществим приватизацията, тя беше притегателен център за много хай левъл мениджъри от ЕС, които идваха в наши компании, за да заемат ключови постове.

По-късно много наши мениджъри високо ниво бяха буквално издърпани в други държави. Будапеща беше толкова разноцветен откъм нации град, че в компаниите се говореше на френски, английски и испански едновременно

Как преценявате нашите възможности тогава? След като вече определиха България като най-бедния член на ЕС.

О, кой знае, кой знае. След 2-3 години при управление на талантливи и гъвкави мениджъри, ако им бъде дадена възможност за развитие, вярвам че България може да изненада доста хора в Евросъюза. Нищо чудно да се достигнат икономики като Германската и Австрийската.  В крайна сметка България вече изненадва, така че нищо не се знае.

Ще бъдат ли доволни българите след 2 години от това че държавата е член на ЕС?

Иска ми се да кажа категорично „да", но такава е и логиката. Всеки вярва, че ЕС ще помогне на българската икономика, че ще дойдат свежи пари, ще се ползват фондове за подпомагане на развитието. Вярвам, че ще успеете да се възползвате от всички възможности, които ЕС предоставя, най-вече в сферата на инфраструктурните проекти и вливането на свежи пари. Няма как , ако тези пари се ползват разумно и по предназначение, хората да не усетят промяната и да не са доволни. Тогава вероятно ще си кажат "ето, ние получаваме подкрепа от Брюксел, получаваме пари, с които се правят добри неща, значи да, членството ни в ЕС е полезно". Но повтарям, промените няма да са толкова бързи и като с магическа пръчица. Трябва ви малко повече вяра и търпение.