За да избегнете неприятности по пътя, важно е предварително да подготвите колата за студеното време, следвайки основния контролен списък, който експертът по следпродажбено обслужване на AutoSpecCentre, подготви специално за изданието Za Rulem.
![Снимка 450092](https://webnews.bg/uploads/images/92/0092/450092/768x432.jpg?_=1572338361)
Източник: iStock
1.Сменете летните гуми със зимни
Границата на температурата, при която трябва да се извърши подмяната, се счита за +7 o C. Ако средната дневна температура на въздуха е станала по-ниска, не се препоръчва да карате с летни гуми, тъй като при ниски температури те губят своята еластичност, което води до намаляване на адхезионните свойства - сцеплението, на гумата. По-добре е да не отлагате посещението в сервиза или магазин за гуми, дори и да е топло през деня. Нощните студове също влияят върху състоянието на гумата, което влошава управляемостта на автомобила.
![Снимка 449764](https://webnews.bg/uploads/images/64/9764/449764/768x432.jpg?_=1572087278)
Източник: ВМА
2. Извършете диагностика на шасито
На хлъзгави повърхности водачът трябва да бъде особено внимателен. През зимата сцеплението на гумите се отслабва от влагата и обледяването , така че дори незначителни нередности в окачването или кормилното управление могат да доведат до загуба на стабилност. Професионалната диагностика ще ви позволи да определите износените части и трябва те да бъдат заменени. Освен това в сервизния център се препоръчва да преминете през реглаж на предницата.
3. Подгответе горивото за студа
Собствениците на дизелови автомобили трябва да закупят антигел, който увеличава устойчивостта на дизеловото гориво към замръзване при минусови температури. Препоръчително е да напълните топъл антигел непосредствено преди зареждане с гориво, така че добавката да се смеси с горивото в резервоара.
![Снимка 322180](https://webnews.bg/uploads/images/80/2180/322180/768x432.jpg?_=1510047203)
Източник: iStock
4. Проверете и ако е необходимо, сменете маслото
При мразовити условия маслото се сгъстява и смазва компонентите и сглобките по-лошо, което води до повишено износване. В допълнение, свойствата на маслото се влошават при употреба, което заедно с горното може значително да намали живота на двигателя или трансмисионните агрегати. Препоръчва се да се налива такъв вид масло за зимата, което по -малко се сгъстява при студа. Също така си струва да проверите за течове на масло по двигателя, скоростната кутия и диференциалите. Маслените уплътнения и уплътненията замръзват и се втвърдяват от студено време, поради което през зимата капките могат да се увеличат драстично.
5. Сменете антифриза, за да поддържате целостта на двигателя
Преди зимата се препоръчва да проверите и смените охлаждащата течност с антифриз, устойчив на ниски температури. В радиатора е необходимо да поддържане такова съотношение на вода и антифриз, което предотвратява замразяване течността при температури поне до минус 25градуса за България.
![Снимка 251059](https://webnews.bg/uploads/images/59/1059/251059/768x432.jpg?_=1472470822)
Източник: iStock
6. Проверете и ако е необходимо, сменете спирачните накладки
Разликата в спирачните моменти на колелата е основната причина за хлъзгане и поднасяне. Вероятността от загуба на контрол през зимата значително се увеличава поради хлъзгавите пътища, а неравномерното задействане на спирачките може да влоши ситуацията и да доведе до сериозна злополука. При проверка на спирачната система специалистите на сервизния център ще оценят нейната ефективност, както и стабилността на автомобила, ще проверят за течове на спирачна течност, течове на тръбопроводи или връзки в хидравличното спирачно задвижване. За да се предотвратят инциденти, се препоръчва да смените спирачните накладки преди зимата, дори и да не са напълно износени.
![Снимка 329277](https://webnews.bg/uploads/images/77/9277/329277/768x432.jpg?_=1513346373)
Източник: AutoBild
7. Проверете състоянието на акумулаторната батерия
Натоварването на акумулатора на колата през зимата се увеличава значително - в студа капацитетът на батерията намалява, а маслото в двигателя се сгъстява. Ето защо е необходимо да се извърши задължителна диагностика на акумулаторната батерия преди зимата, дори и да е нова. Специалистите от сервиза ще проверят нивото на електролита в батерията и нейната плътност - работната стойност за сярна киселина е 1,27 g / cm 3 . Освен това се оценява напрежението, което батерията произвежда - при изключен двигател, то трябва да бъде поне 12V.
8. Проверете/сменете ангренажните ремъци
Зъбният ремък на модерен двигател е проектиран за 50-100 хиляди километра. Въпреки това, през студения сезон натоварването на ангренажните ремъци се увеличава значително, което може да доведе до повреда. Подобна повреда е несъвместима с по-нататъшното движение на автомобила и изисква сложни и скъпи ремонти. Ето защо се препоръчва предварително да посетите сервизен център за диагностика.
9. Проверете работата на отоплителната и вентилационната система
Необходимо е да се обърне внимание на работоспособността на моторчето на парното, на амортисьора в системата за подаване на въздух и състоянието на филтъра на кабината. Ако последният е замърсен, това значително ще влоши циркулацията на въздуха и в резултат ще доведе до замъгляване на прозорците. Поради това се препоръчва смяната на кабинния филтър, ако е необходимо.
![Снимка 214486](https://webnews.bg/uploads/images/86/4486/214486/768x432.jpg?_=1451930350)
Източник: БГНЕС
10. Подгответе зимен комплект за автомобил
Не забравяйте да носите четка за сняг и стъргалка за лед със себе си в колата си. Важно е да се отбележи, че последното се използва изключително за почистване на стъкло, тъй като на други части на тялото стъргалката може да повреди боята. По същата причина е по -добре да изберете по -мека четка с дълга четина.
Ако се налага да пътувате извън населеното място е препоръчително да се оборудвате с вериги, торба с пясък и лопатка.