45% от българите няма да се ваксинират срещу COVID-19. Това сочат резултатите от регулярното тримесечно национално-представително проучване на агенция Алфа Рисърч, проведено в периода 11 - 18 декември 2020г. 40% предпочитат да изчакат и да вземат решение именно в зависимост от ефекта върху ваксинираните. Ако тези 40% бъдат убедени, те, заедно с 15те на сто твърди привърженици на имунизацията, имат шанс да достигнат до около 55-60% от населението.
Равни са и дяловете на привържениците на двете противоположните тези: пандемията е естествено възникнала като много други преди нея (43%), пандемията е изкуствено предизвикана (също общо 43%). В мненията за зловредно човешко участие подозренията са насочени към големи икономически корпорации с цел извличане на крупни печалби (25%) и в по-малка степен - към геополитическите интереси и стремежа за контролиране на населението (18%). Зад конспиративните теории застават най-младите, а зад тезата за естествения произход на пандемията - столичани и хората с по-високи доходи.
Източник: Агенция Алфа Рисърч
Близо 2/3 от българите твърдят, че досега нито те, нито членове на тяхното семейство са проявявали симптоми на инфекцията. На база самооценката на хората за заболеваемостта в семействата им, общо 13% или приблизително 670 000 души (предимно 31 - 50 годишни жители на големите градове) са преминали през коронавируса. Това е три пъти по-висок дял от официално потвърдените с PCR тест случаи, което като обща картина е показателно за предизвикателствата пред контрола върху разпространението на вируса в страната.
Източник: Агенция Алфа Рисърч
В социалните мрежи има разгорещени дискусии "за" и "против" носенето на маски, но в българското общество консенсусът по този въпрос е много висок. (77% са за тяхната употреба). Конспиративните теории може и да са привлекателни като начин на интерпретация на света, но когато стане въпрос за личното здраве, здравият разум определено взема връх. Едва 12% са на мнение, че маската не служи за нищо друго, освен да контролира хората. Тезата за контрола се подкрепя по-силно от най-младите, които принципно са най-критични към мерките, институциите и скептични към силата на пандемията. Обратно, най-силно изложените на риск (възрастните поколения и жителите на големите градове) повече от всички останали възприемат маските като необходимост в усилията за ограничаване на заболеваемостта.
Същевременно личната равносметка на българите за 2020-та е изключително негативна (6% позитивни срещу 51% негативни оценки) като ръстът в отрицателните оценки е над 3.5 пъти в рамките на една година. За последните две десетилетия подобна е била ситуацията само в разгара на глобалната финансова криза в периода 2009 - 2011 година, когато оптимистите бяха свити до 10%, а песимистите достигнаха същите 51%. Причините определено могат да бъдат търсени в различните аспекти и ефекти от пандемията с КОВИД-19, но и в оценките за начина, по който България, както и отделните домакинства, се справят с нея.
Равносметката в национален план е още по-песимистична: за близо ¾ годината е била по-лоша за България, а 1/5 не откриват особена промяна. Позитивните оценки са едва 3% ,или два пъти по-малко спрямо тези в личен. Тази нагласа е ясен индикатор за разбирането на хората, че кризата касае цялото общество и нейните ефекти понякога засягат другите повече, отколкото самите нас.
Въпреки изпитанията на 2020-та, а може би точно поради тях, личният оптимизъм продължава да е водещ за преобладаващата част от българите - 53% очакват следващата година да е по-добра. Песимистите за 2021 са 16%, а 31% не я свързват със сериозни промени - било то за добро, или за лошо.
Макар и в по-малка степен, оптимистични са и очакванията за развитието на страната: 46% са уверени, че 2021г. ще е по-добра, 34% - същата и 20% - по-лоша за България.
Tong
на 22.12.2020 в 23:44:23 #3*щели да се справят с това за 6 СЕДМИЦИ! (не че "месеца" звучи по-достоверно)
Tong
на 22.12.2020 в 23:29:10 #2Няколко уточнения: 1. една ваксина (и изобщо едно лекарствено средство) не се изготвя за месец-два или година. Протоколите за клинични изпитания изискват години наблюдения, за да се видят дългосрочните последствия. И не става дума за мутации, които да ни направят "Х-мен"-и, а за мутации, които са общоизвестни като тумори или рак. 2. ваксината не лекува, тя е превантивно средство. 3. някой има ли представа тази ваксина осигурява ли имунитет и за колко време? И на какъв процент от хората? На този въпрост няма отговор. Защото едно е да се ваксинираш срещу морбили, друго срещу грип или коронавирус. При ваксина срещу първото имаш практически 100% гаранция, при ваксина срещу грип - гаранцията пада наполовина, а срещу ковид-19 никой реално не знае. Така че аргументът, че имаме "нещо предотвратимо", е едно добро пожелание, но нищо повече на този етап. 4. не знам каква една алергична реакция пишеш, но се говори за вече настъпили смъртни случаи, които умишлено се прикриват. Умишлено не посочвам това като факт, а като слухове, тъй като може и да е спекулация. 5. не на последно място по значение: при положение, че има нов и по-разпространен вече щам, тази ваксина как ще действа и спрямо него? Щели да се справят с това за 6 месеца! Това е абсурдно - единственият вариант това да е възможно е вирусът и разновидностите му, както и ваксините за тях да са били готови предварително. Не случайно различните проучвания показват, че по-малко от половината лекари искат да се ваксинират. Подозирам, че процентът на желаещите е много по-нисък, но просто не смеят да говорят открито.
dar-geo
на 22.12.2020 в 23:05:29 #1Срамно, но явно 45% от българите повече ги е страх от една ваксина, от която има 1 алергична реакция, отколкото от вирус, който уби около 2млн души по света. Явно тия 45% ще се лекуват с леене на куршуми. Защото когато влезе И в БГ ваксината, да си болен от нещо предоствратимо ще стане признак на имат и простотия.