Голяма част от язовирите на общините не се стопанисват заради липса на средства. Това коментира на брифинг в МС министърът на икономиката Емил Караниколов. Той поясни, че с промени в Закона за водите, язовирите ще бъдат категоризирани на големи и малки и ще стане ясно какви са изискванията за експлоатация. Язовирите, които не се стопанисват от общините, защото няма средства за тях, ще бъдат управлявани от държавата, стана ясно още от думите на Караниколов.
Ще се задължават собствениците и операторите да правят аварийни планове. Възнамеряваме да създадем търговско предприятие с изменение на закон, което по съгласие на общините, които не могат да управляват тези активи язовири да бъдат прехвърлени в това търговско предприятие съответно то да отговаря за ремонта и поддържането, така че да не се случва това да няма пари.
Също има предложение да се създаде фонд, който да генерира средства не само от бюджета, но и от стопанската дейност на тези язовири и от този фонд да се набират средства за ремонта на язовирите, коментира Караниколов. Промените в закона трябва да са готови до другата сряда и да са внесени в НС.
Караниколов поясни, че се касае за активи публична държавна собственост. Анализът показва че в момента над 4500 от 5500 са язовири собственост на общините. Ще се изпратят писма на общините, те ще имат едномесечен срок да отговорят.
"В една каскада има следния проблем, някои от язовирите се управляват от общините, дават се под аренда, но има язовири, които са направени само с цел безопасност. Те не се стопанисват добре от общините, тъй като няма средства за тях, държавата ще поеме тази отговорност", дообясни мин. Караниколов.
На проверка по повод бедственото положение в Брегово, екоминистърът Нено Димов също изтъкна важността държавата да има ангажимент към язовирите. Димов коментира и ангажимента на правителството да се създаде нова структура за язовирите, която да реагира бързо при аварийни ситуации. След създаването на структурата, по думите на Димов, кметовете на населените места ще разполагат със срок от около месец, за да преценят дали могат да управляват водоемите. Ако не могат, язовирите ще се прехвърлят към новия орган.