Едва ли си даваме сметка колко високи технологии са използвани в един продукт, който отдавна сме свикнали да виждаме на бюрото си - принтерът. Прочетете някои от най-интересните факти, свързани с тези устройства, за да разберете защо те са един от поводите да се радваме на техническия прогрес.
1. Идеята за мастилен печат датира още от 19-ти век, но технологията, която го прави осъществим, се появява едва през втората половина на миналото столетие и първо е използвана в медицински уреди.
2. Технологията за термичен мастилено-струен печат е разработена през 1977 г. от Canon.
3. Първият мастилено-струен принтер за персонална употреба е HP и се появява през 1988 г. на цена от 1000$.
4. Най-скъпите индустриални мастилено-струйни принтери достигат цена от $2 милиона, а ширината им може да бъде до 3,86 метра.
5. Мастилото за мастилено-струйни принтери е най-скъпата течност на света - с цена по-висока от тази на златото, петрола или горивото за космически совалки. Един галон (3,785 литра) от това мастило струва 4700 долара.
6. Повечето мастилено-струйни принтери не идват напълно заредени с мастило като нови, а обикновено наполовина. Една от основните причини за това е намаляването на риска от разливане на мастилото при транспорт. Някои компании, обаче, като японската Brother, продават принтерите си заредени на 100%, още когато ги купувате в магазина.
7. Съществуват мастила за мастилено-струйни принтери, които са годни за ядене.
8. Повечето производители продават самото печатащо устройство на много достъпна цена и разчитат на печалбата от продажба на оригинални консумативи.
9. Повечето части на един мастилено-струен принтер подлежат на рециклиране, вкл. всички съставни части на контейнерите с мастило. Въпреки това около 70% от тези контейнери в крайна сметка достигат сметищата.
10. Най-бързият офис мастилено-струен принтери в света е Brother HL-S7000DN, който може да отпечата 100 страници за една минута.
11. В една чаена лъжица се събират 1 милиард стандартни капки мастило, използвани при мастилено-струен печат.
12. За една година една мастилено-струйна печатаща глава може да отпечата 8 тона мастило като за 1 минута към хартията се изстрелват средно 360 000 капки.
13. За производството на една тонер касета се изразходват почти 4 литра нефт. Повечето тонер касети могат да бъдат рециклирани поне 4 пъти.
14. При печат тонерът в лазерните принтери се изпича при температура над 200 градуса по Целзий и това го кара да залепне към листа хартия. Тонерът може да се разтопи на слънчева светлина или при намокряне с топла вода. Затова една от най-лошите идеи да почиствате тонер е именно с топла вода.
15. Тонерът представлява микроскопични пластмасови частици (полимери).
16. Някои лазерни принтери потребяват до три пъти повече енергия при печат (до 700W) в сравнение с десктоп компютър.
navy
на 24.06.2015 в 12:56:53 #117. Един от най-калпавите производители на принтери е Brother.