Глобалната политика ще бъде доминирана през следващите десетилетия от наличностите, търговията и инвестициите в микрочипове. Това заяви пред CNN изпълнителният директор на Intel Пат Гелзинджър, който участва на Световния икономически форум в Давос.
"Петролните резерви дефинираха геополитиката през последните 5 десетилетия. Какви са снабдителните вериги в технологичния сектор и къде се правят полупроводници ще е нещо по-важно през следващите 5 десетилетия", подчерта той.
По думите му инвестициите на Intel в заводи в САЩ, Европа и на други локации са важни не само за компанията, но и за "глобализацията на един от най-критичните ресурси за бъдещето на човечеството", защото "имаме нужда от тази географски балансирана и издръжлива верига на доставки".
За двата нови завода зад Океана Intel задели 20 млрд. долара, а още 90 млрд. ще бъдат инвестирани на Стария континент. Плановете са на фона на дългогодишни опасения от геополитическите рискове, свързани с това, че огромната част от микрочиповете се произвеждат в Китай и Тайван. COVID-19 още по-ясно е показал защо това не е добра идея, стана ясно от думите на Гелзинджър.
"В краткосрочен план икономическата обстановка е сложна - COVID и Китай, Украйна и европейската енергетика, инфлацията в САЩ. Оглеждаш се и се питаш "Къде са добрите новини?". В същото време, трябва да правим дългосрочни инвестиции - не може средата в рамките на няколко тримесечия да диктува инвестиционни цикли за по 5-6 години. Предизвикателство е да си изпълнителен директор в момента", коментира топ мениджърът.
Triono
на 18.01.2023 в 18:28:00 #2Путя малко ще ви обърка идеите за новия световен ред. Ше папате чипове в Давос.
ozeki
на 18.01.2023 в 12:26:52 #1Човечецът нещо се е объркал, в момента в Южна Корея производството на чипове падна рязко, защото няма кой да ги купува. Прогнозирам, че цените скоро ще се сринат. Ако индурстрията на целия технологичен свят е в рецесия, няма как търсенето да расте. Прогнозата на икономисти е в следващите 10г да се лашкаме между инфлация и рецесия, така, че бляновете му за увеличено търсене няма да се реализират поне 10г. Нека този специалист да види колко хора уволняват технологичните компании и после пак да дрънка небивалици. Всъщност вече някои икономисти, изумени от изказванията в Давос, говорят че там вече не се говори за тенденциите в целия свят, а са го обърнали на меркетинг, самохвалство и празни дрънканици на хора, които са се откъснали от реалността.