Хранителната и селскостопанската индустрия на Острова поискаха гаранции от британското правителство, че ще могат да наемат достатъчно работници от ЕС след Brexit. Повече от 100 организации в производството на храна се обединиха и изпратиха манифест до премиера Тереза Мей.
Документът приканва властите да обявят публично плановете си за имигрантите, превръщайки въпроса в приоритетен, съобщава BBC.
Земеделските производители изразиха опасения как напускането на ЕС ще повлияе на работната ръка в селскостопанския сектор, която често е краткосрочна, гъвкава и сезонна.
Според манифеста "значителният брой" граждани на ЕС, които работят в сектора, означава, че е жизненоважно правителството "да гарантира постоянно и адекватно снабдяване с постояннa и сезоннa работна сила" преди и след като Великобритания напусне ЕС през март 2019 г.
Заради трудностите в набирането на персонал в рамките на Обединеното кралство властите трябва да гарантират, че "в краткосрочен и средносрочен план индустрията ще има достъп до пазара на труда в чужбина, за да отговори на нуждите си от наемане на кадри".
Други основни въпроси, засегнати от земеделските производители, техните доставчици и търговците на дребно са поддържане на гладка търговия с ЕС; разработване на селскостопанска политика, която насърчава производството на храни, при запазване на съществуващите високи стандарти; осигуряване на "ефективна и пропорционална" регулаторна система.
Brexit, който не успее да защити британските производители, "ще бъде лош за пейзажа, икономиката и критичен за нашето общество", смята президентът на Националния фермерски съюз Минет Батърс.
"Поддръжниците на този манифест се обръщат към правителството, за да гарантират, че целите му са в съответствие с нашите, за да е сигурно, че британското производство на храни - нещо, от което всеки човек в страната се възползва - получава най-добрата възможна сделка след Brexit", заяви Батърс.
"Бяхме ясни, че до декември 2020 г. работодателите в селското стопанство и хранително-вкусовата промишленост ще бъдат свободни да наемат граждани на ЕС за попълване на свободните работни места, а тези, които идват на работа, ще могат да останат след това в Обединеното кралство", заяви говорител на правителството в отговор на манифеста.
"Ние сме твърдо решени да постигнем най-добрата сделка за Обединеното кралство в преговорите ни с ЕС, не на последно място заради нашата водеща световна хранителна и селскостопанска индустрия, която е ключова част от икономическия ни успех", увери говорителят.