Европейските банки са по средата на криза, а бизнес моделите са разрушени, обясни анализаторът Кевин Бошър от компанията Brooks Macdonald пред CNBC.
„Инвеститори, регулаторни органи, както и обикновения човек искат банките да са по-скоро като комунални услуги, отколкото като казина”, уточни експертът.
Според анализатора светът е залят с твърде много дългове и хората вече имат многобройни лоши кредити. В същото време голяма част от тези дългове стават още по-оплетени, ако една банка потъне, се получава ефектът на доминото.
Банките в Европа са засегнати от серия проблеми, включително ниски лихвени проценти, слаби корпоративни печалби и несигурността от Brexit.
Големи финансови институции като Deutsche Bank, Royal Bank от Шотландия и Credit Suisse са само някои от кредиторите, които са преживели рекордно ниски нива на акциите си заради тези фактори.
Същевременно главоболията на германския лидер Deutche Bank изглежда сякаш нямат край, а за тяхното състояние са загрижени инвеститорите от цял свят.
„Проблемът в момента са политическите и икономическите перспективи и не са просто предизвикателство в следващите няколко месеца, а в дългосрочен план”, уточни експертът.