Високата цена на електроенергията на свободния пазар е "новото нормално" за българския бизнес вече повече от година, като очакванията са поне в краткосрочен план ситуацията да се запази без големи промени. В същото време, много домакинства започват да обмислят варианти за отопление на ток от регулирания пазар отново заради високи цени - на газ, дърва, пелети и т.н. Затова и не е случайно, че и фирмите, и обикновените потребители разглеждат все по-сериозно възможностите за внедряване на ВЕИ решения, с които да задоволят поне част от енергийните си нужди.
Големият проблем с енергията от слънце и вятър обаче е нейното непостоянство - както в рамките на денонощието, така и в рамките на сезоните от годината. Така в някои моменти се произвежда повече, отколкото е нужно, а в други - по-малко. Затова и през последните години се заговори за допълнителен компонент във ВЕИ инсталациите - системи за съхраняване на излишната електроенергия (т.нар батерии), която така може да бъде използвана не в момента, в който е произведена, а тогава, когато е нужна.
Подобна разработка пуска на пазара и българската компания "Елхим-Искра" АД.
На база на над 60 години опит
Базираната в Пазарджик "Елхим-Искра" е създадена през 1960 г. като производител на оловно-киселини акумулаторни батерии за леки и товарни автомобили, селскостопански и пътностроителни машини, железопътен транспорт, за резервно захранване на телекомуникационни централи, подстанции и т.н. Дружеството, което е част от групата на "Стара Планина Холд", е познато на пазара в ЕС, Азия и Северна Африка.
Новите модулни решения за съхранение на енергия и захранване (тип ES OPzS) са специално проектирани с цел 100% от необходимата мощност да се генерира от собствения фотоволтаичен масив. "Стартирахме проекта през 2021 г. като инженерният екип на "Елхим-Искра" АД разработи продуктова линия с основен акцент върху възобновяема енергия, съхраняване на енергия, аварийно захранване и телекомуникации", обясняват пред Money.bg от компанията.
Източник: Елхим-Искра
През миналата година в проекта са ангажирани и специалисти от Лаборатория "CAD/CAM/CAE в индустрията" към Техническия университет. В момента цялостното решение е на етап тестове.
Новата система включва не само батерия, която може да се конфигурира с различни напрежения и капацитети, но също комутационни апарати, трансформатори, преобразуватели, различни механични, електрически и контролни системи и се събира в стандартен контейнер или персонализирано E-House пространство.
"Организацията "всичко в едно" минимизира инсталационните работи, като значително намалява времето и разходите за присъединяване към съществуващи електрически мрежи. Контейнерите са проектирани така, че да улеснят конфигурирането на системи с голям капацитет, съставени от множество контейнери", обясняват от "Елхим-Искра".
За бизнеса, но и за дома
Сред другите плюсове на новото модулно решение, от "Елхим-Искра" посочват кратките срокове за изпълнението му, евтина и надеждна зарядна инфраструктура, 98% степен на рециклиране, безопасност на модулите, достъпни суровини, български доставчици и предимство в цената.
От компанията са категорични, че гъвкавостта на модулните решения ги прави подходящи както за всякакви промишлени предприятия и компании от енергийния сектор, така и за битовите потребители: "Смятаме, че нашата цена за малкия бизнес и домакинствата е съизмерима с цените на другите европейски пазари и тя би била приемлива за всеки при адекватна държавна подкрепа. Спрямо други налични технологии, например спрямо литиево-йонни батерии, оловно-киселинните батерии имат ценово предимство с минимум 30%".
Източник: Елхим-Искра
Именно затова и от компанията посочват, че разчитат на Европейския зелен пакт, "който си поставя амбициозни цели и постижима времева рамка".
Реалистично ли е българската индустрия да има по-голяма роля в нашия "зелен преход" - да разчитаме повече на местни, а не на вносни решения в прехода към възобновяема енергия? "Елхим-Искра" АД винаги се е стремяло да бъде в крак със съвременните тенденции и иновации, ако същото е цел и на другите бизнеси по веригата, смятаме, че капацитетът е налице", отговарят от компанията.