Бившият фуражен завод в пловдивското село Първенец, заедно с всичките му прилежащи имущества и сгради, отново е обявен за публична продан от частен съдебен изпълнител. Имотът е разположен на площ от 8 738 кв.м., а обявената нова цена е 940 040 лева. Тази цена е с цели 90% по-ниска от първоначалната, пише "Марица".
Както Money.bg съобщи през месец май тази година, предприятието трябваше да бъде продадено за е 1 045 600 лева. През юли отново беше направен опит за продан на занижената цена от 652 640 лева. За сравнение, преди четири години, в края на 2020-а, когато за първи път е направен опит за публична продан, началната цена на предппиятието е 1,564 милиона лева.
Източник: iStock
Заводът, който преди години даваше прехрана на десетки служители, смени собствеността си на няколко пъти от 2013 г. насам. Днес той е собственост на "Българска фуражна компания" ЕАД, която пък има близо 58 000 лева задължения към НАП, катто и необслужван кредит към банка.
Целият имот е на площ 8 738 кв.м., с близо 5000 кв. м. РЗП като цената включва промишлена сграда, производствени и складови помещения, технологична линия за производство и гранулиране на фуражи и смески, както и всичкото налично оборудване, дворното място и допълнителните машини и съоръжения.
10 милиона евро китайска инвестиция в добрички фуражен завод
Докато едни фалират, други трупат печалби. Българска пшеница всеки ден се превръща в 500 тона концентриран фураж в завода на "България Тианшинонг Фийд Ко.", като той е изцяло за износ и то с една-единствена дестинация - Китай. През август стана ясно, че именно от азиатската страна е и инвестицията в предприятието, която възлиза на 10 милиона евро.
Компанията получи сертификат за инвестиция клас B от добричката община още през 2015 г., а строителството на завода стартира година по-късно. Финансовите резултати за периода до 2022 г. и статистиката за броя на осигурените лица обаче показват, че дейността вероятно се е разгърнала след есента на миналата година.
От поне 13 години Китай има интерес да навлезе в агросектора у нас. През 2011 г. държавната "Тянджин агробизнес къмпани" обяви, че инвестира 10 млн. евро в Северозападна България и ще арендова 20 000 декара, на които ще гледа царевица, люцерна и слънчоглед за азиатската страна. Само година по-късно това пропадна, след като компанията и българският собственик на земята не можаха да се споразумеят за дългосрочен договор.