Седем пъти през последния месец 26-годишният Бенджамин Кармис от Илинойс не успява да купи последната игрова конзола от Sony PlayStation 5 от интернет страници на няколко търговци, включително Walmart. Но не защото друг човек го изпреварва, пише Reuters.

Вместо това Кармис и други потребители остават без желаната конзола заради т. нар. scalper bot — софтуер, който риселъри използват, за да купят продукти през интернет и да ги обявят за продажба автоматично секунди по-късно — и със значително по-висока цена — в eBay и Amazon Marketplace.

Този тип програми станаха популярни преди десетилетие, като основната им цел бяха билети за концерти и лимитирани обувки.

Пандемията накара милиони да си останат вкъщи и даде инерция на подобни риселъри, чиято дейност е законна в повечето държави — но пречи на обикновените потребители. През тази година ботовете се прицелиха и към жизненоважни стоки, включително тоалетна хартия и дезинфектанти.

Walmart казват, че постоянно обновяват мерките за сигурност, които трябва да спрат дейността на ботовете. Но риселърите също не стоят със скръстени ръце и измислят нови начини да заобиколят забраните.

Така на 25 ноември т.г. Walmart отчита значително по-висок трафик към интернет страниците си заради новите конзоли — и голяма част от него е от т. нар. ботове. Веригата успява да блокира над 20 млн. опита в първите 30 минути в деня, в който PS5 влезе в продажба. Компанията заяви още, че е правила и одити след продажбите и е отказвала поръчки, направени от роботизираните програми.

Тези програми струват до $5 хил. в интернет магазините, но временен достъп до тях може да струва и едва $10. А за някои риселъри сумата се отплаща многократно: една група е успяла да спечели между $1 млн. и $1,5 млн. от препродажба на PS5.