Румънската държава се отказва от партньорството си с известната холандска компания Damen Holding в управлението на една от най-големите корабостроителници в Черноморския регион - Мангалия. Това стана ясно след общо събрание на акционерите, на което бе официализирано решение отпреди 2 месеца.
Damen беше партньор на държавата в продължение на 6 години, като притежаваше 49% от корабостроителницата.
Решението идва след дълги преговори между страните, но и в изключително деликатен момент, пишат румънски медии. Damen Mangalia е на практика без активни поръчки от началото на този месец, като в това число влизат и такива за ремонт на плавателни съдове.
Към момента почти всички от 1500-те служители са в принудителен отпуск, като заплатите им са обезпечени до март. Много обаче вече са предприели действия по напускане или намирането на допълнителна работа.
"Надявам се, че с прекратяването на договора и изясняването на исканията за обезщетение това партньорство ще приключи възможно най-скоро, така че друг заинтересован инвеститор да може да поеме акциите на компанията", коментира пред Свободна Европа синдикалният лидер Лауренциу Гобеая.
Той призова акционерите и вземащите политически решения да предприемат спешни мерки за разрешаване на тази криза, за да спасят стратегически важния за страната обект.
Източник: Damen Shipyards
Все още не е известно какви компенсации ще получи Damen Shipyards Group, нито кои ще са инвеститорите, заинтересовани да придобият корабостроителницата Mangalia.
Както Money.bg писа тогава, през юни по искане на компанията майка, Damen Holding B.V., Damen Shipyards Mangalia бе обявена в несъстоятелност.
През 2018 г. Damen Shipyard Group от Холандия, която притежава и корабостроителницата Галац, пое акциите на Daewoo Mangalia Heavy Industries, като наследи и дългове от 730 милиона евро. Холандците получиха правото да решават как да управляват бизнеса, въпреки че запазиха 49% от акциите.
Въз основа на това партньорство с румънската държава Damen се ангажираше да предостави финансиране, ноу-хау, специализирани ресурси, както и клиенти и договори, за да превърне обекта в Мангалия в конкурентен на европейския пазар.
През юни 2023 г. румънското правителство обаче прие извънредна наредба, която промени правилата за управление на дружества, в които държавата е мажоритарен акционер. Това на практика оряза правата на холандското дружество да взима бизнес решения без изрично съгласие от румънска страна.