Разпродават имуществото на първата фабрика за нитрилни ръкавици в Европа - PPS Manufacturing ("ППС Мануфакчъринг"), която бе открита през лятото на миналата година в Южната индустриална зона на Пловдив. Това става ясно от съобщение на частния съдебен изпълнител Константин Павлов, публикувано в регистъра за публичните продажби.
Вещите са предоставени от дружеството като обезпечение по договори за особен залог в полза на кредиторите Обединена българска банка, за себе си и от свое име, но за сметка на "Фонда за устойчиви градове" и "Фонда за устойчиво градско развитие", които са взискатели по изпълнителното дело.
Началната цена за участие в търга е 6.2 милиона лева, а крайната дата 19 май 2023 г.
Първата в Европа фабрика за нитрилни ръкавици беше открита в Пловдив през юли 2022 г. Инвестицията възлизаше на 15 милиона лева. Заводът е разположен на над 25 000 кв. м. застроена площ и в него се очакваше да работят над 100 души в първата година на производството.
Източник: Регистър на Публичните продажби
PPS Manufacturing стана един от петнадесетте инвестиционни проекта в България, стигнали до финала в уважавания в бизнес средите конкурс "Инвеститор на годината". Като компанията беше единственият стартъп финалист в конкурса.
Само няколко месеца по-късно рез октомври 2022-ра обаче управителят ѝ Антон Петров внася в Софийски градски съд молба за отриване на производство по несъстоятелност на стартиращата компания.
Какви са причините довели до краха на компанията?
На първо място е важно да отбележим, че за този важен санитарен продукт Европа разчита изцяло на азиатски внос, не само ръкавиците, но и оборудването и материалите.
"Идеята бе да намалим зависимостта на европейските потребители от азиатските производители, както и да съкратим срока на доставка. Това е причината да се учреди "ППС Мануфакчъринг" АД - да създаде първото в Европа предприятие за производство на нитрилни ръкавици", пред Аctualno разказа управителят на компанията Антон Петров. По думите му за целта е изработен проект за изграждане на фабрика в Пловдив.
Източник: PPS Manifacturing
Изпълнителният директор на PPS Manufacturing Антон Петров
Проектът е одобрен от "Фонда за устойчиво градски развитие" ЕАД и Обединена Българска Банка. В резултат от това дружеството сключва три договора за заем с ОББ, Фонда за устойчиво градско развитие и Фонда за устойчиви градове, съответно за 8 303 690 лв., за 2 285 100 лв. и за 1 426 200 лв. Акционерите в компанията "Аспикор" ЕООД и "ППС Холдинг" инвестират съответно 2 милиона и 500 000 лева.
След това подписват договори с азиатски доставчици за производство, доставка и инсталиране на оборудване и основна суровина.
Източник: Регистър на Публичните продажби
Първото забавяне на производствената линия се случило през юли 2021 г., когато в Малайзия, където се намира фирмата-производител на оборудване, е обявен локдаун за 2 месеца. На този фон транспортните разходи се покачили драстично (от 4 000 до 15 500 долара на един контейнер). А компанията трябвало да получи общо 33 контейнера, което довело до загуба в размер на 740 250 лева.
До допълнително забавяне на проекта довел и заседналият кораб в Суецкия канал "Евър Гивън", който блокира целия морски транспорт за месец. С още 2-3 седмици забавят доставките и стачките на работниците на гръцкото пристанище Пирея и невъзможността за използване на пристанището в Истанбул, което е блокирано заради войната в Украйна.
Същевременно цената на основната суровина и всички строитрелни материали се вдигнали с около 20%, курсът на долара също скочил.
Междувременно започнала и ценова война в сектора между китайските и малайзийските компании.
Източник: Регистър на Публичните продажби
"Комбинацията от всички тези събития и тяхното финансово отражение води до това, че от една страна месечните разходи на дружеството се увеличават драстично, а от друга страна месечните приходи намаляват поради дъмпинговите цени от Китай през последния месец. Всичко това води до невъзможност дружеството да заплаща всички разходи чрез продажба на собствената си производствена продукция", е обяснява още управителят.
Източник: PPS Manifacturing