При 52% от онлайн сайтовете за пазаруване на територията на Европеския съюз, са установени случаи на нарушения, измама или подвеждане на потребителите. Това става ясно от проведено проучване от страна на Европейската комисия върху европейските електронни магазини. За българския пазар точни данни към момента липсват, но ситуацията е сходна, заяви в студиото Money.bg Габриела Руменова, създател на платформата "Ние, потребителите" .
Акцент на настоящето изследване на ЕК са стоките втора употреба, закупени онлайн - една тенденция, която както у нас, така и в целия ЕС набира все по-голяма популярност. При дрехите е предимно по екологични причини, а при техниката е заради по-висок клас продукти на по-ниска цена.
"От 356 проверени сайта, 52% имат някакви нарушения на потребителското законодателство. И те основно са свързани с правото на отказ за връщане в 14-дневен срок и с рекламация на рекламация на стоките", казва Руменова.

Проучването установява, че около 45 на сто от магазините не са предоставили ясна информация за процедурата за връщане на дефектни стоки в срок до две години от закупуването им, 57% не спазват задължението за предоставяне на минимална едногодишна гаранция дори за стоки втора употреба. Става дума за най-често пазаруваните стоки, сред които облекла, електронно и спортно оборудване, градински консумативи, книги, играчки и мебели.
"14-дневният срок е даден затова да размислим дали дадена покупка, която сме направили през интернет наистина ни е нужна, дали не е била импулсна, дали пък това, което е било описано и представено като изображение действително съответства на това, което сме получили. И този 14-дневен срок, важно е да уточним, важи от момента на доставката на стоката", уточнява експертът.

Източник: iStock
Създателят на платформата "Ние, потребителите" споделя, че електронната търговия в България расте с двуцифрени темпове и на този фон е изключително важно да знаем и да отстояваме правата си като потребители.
"Случват се нарушения, жалбите са много - над 20 000 са у нас на година, не е малко това. И все повече са свързани с електронната търговия ,точно защото и хората пазаруват все повече от там, търговците също стават повече."
С екологията също се злоупотребява. Около 20% от проверените електронни магазини в ЕС не са предоставили достатъчно обосновани доказателства за твърденията си за "екологосъобразност", а 28 на сто са предоставили "невярна или подвеждаща информация" за ползите за околната среда.
Габриела Руменова коментира и инвазията на китайските онлайн търговци, заливащи европейския, а в частност и българския пазар.
"Миналата година ЕК стартира много сериозни проверки на тези китайски платформи, които предлагат стоки на китайски производители. Проблемът с тях наистина е голям и то най-вече относно безопасността на тези продукти.
Имаше не малко изследвания на различни групи стоки от европейски държави като Германия и Италия, както и в Сеул, и се доказа, че за една част от козметичните стоки описаните съставки изобщо липсваха, а при други не бяха посочени."
В студиото на Money.bg създателят на "Ние, потребителите" коментира и бойкота над хранителните магазини и призивите за таван на цените. Според експерта тези неща по-скоро вредят на пазара и е нужен диалог между властите и бизнеса.
Колкото до това дали ще има ценови ръст след влизането на България в Еврозоната, Габриела Руменова смята, че на онлайн пазара опитите за спекула ще са по-трудни, защото в електронната търговия проверките се правят по-лесно. Разбира се, нелоялните търговски практики винаги са възможни. Затова са важни регулациите и здравословната конкуренция.
Цялото интервю вижте във видеото!