Най-големият производител на мляко в света живее в САЩ: това е португалецът Луис Бетанкур. Той емигрира в САЩ през 1969 г., а през 1982 г. придобива собствена ферма и никога не спира да расте. За 30 години стопанството му е нараснало от 17 до над 60 000 млечни крави, което го превръща в един от най-големите производители на млечни продукти в света.

С повече от 60 000 млекодайни крави, отглеждани в Айдахо, САЩ, Луис Бетанкур е най-големият производител на мляко в света. Португалецът, който отговаря за производството на приблизително 2 млн. литра мляко на ден, пристига в САЩ на 12-годишна възраст и заедно с баща си сменя няколко работни места в млечни предприятия.

Семейството през 1982 г.се заселва в Айдахо, където създава собствена фирма. В началото отглеждат 17 крави, но през 1985 г. във фермата вече има 900 крави за млекопроизводство. Три години по-късно Луис Бетанкур купува втората ферма, увеличавайки стадото до 1700 крави за производство.

През последните 12 години предприятието се разраства - изграждат се нови ферми и се купува нова земя за производство на фуражи.

Понастоящем фермите са вече 13, в които се отглеждат около 60 000 млечни крави и около 60 000 юници.

Бетанкур също така притежава 140 хиляди декара земя, от които 120 хиляди са засадени с царевица или люцерна.

През 2008 г., заедно с други двама други производители, откриват мандра, която произвежда протеинов концентрат с концентрация от 80% и е единствената в света. Предприятието с име "Млечните продукти на Айдахо" е базирани в град Джером и е разположено на площ от 67 декара.

Португалският производител, за който работят повече от 300 души, разкрива, че неговият бизнес успех се крие в здравето и избора на неговите мениджъри.

Той твърди, че тайната на успеха му е доброто отношение към работниците и редовното плащане. Фактите потвърждават неговата философия - първите двама наети служители все още работят при него, а повече от 150 служители на компанията са вече 15 години на работа.

В самото предприятие са изградени 2 идентични обора, които могат да съберат 18 000 животни, но сега в тях се отглеждат 10 000 дойни крави, 11 000 юници и телета.

Кравите от породата Джърси са на почит във фермата, защото произвеждат повече мляко с по-малко фураж, отколкото други млечни породи, консумирайки 80% от нормалната дневна дажба на Холщайн.

Хранителните алеи са с дължина около половин миля. Една яма за силаж обикновено съдържа 75 000 тона маса. Произвеждат се около 400 000 тона силаж годишно. Фермата все още купува сено за кравите и слама за постелки през зимата.

"Най-важният ни приоритет е да се уверим, че кравите са на топло и удобно настанени в леглата", споделя фермерът.

Във фермата има ветеринарни лекари на пълно работно време и специалисти по хранене на животните, които определят и дажбите. Основният приоритет е да се поддържа цялостен здравен статус на стадата. Съоръженията се поддържат 24 часа в денонощието.