Стойността на памука се вдигна до максимално от две и половина години равнище на фона на съкращаването на доставките от Индия. Американският национален съвет по памука прогнозира, че през тази година търсенето ще превиши предлагането на тази суровина за трета година поред.

От началото на годината цената на памука в САЩ се покачи с 11 процента, пише Bloomberg. Страната е най-големият в света износител на памук, а американските доставчици вече са сключили контракти за 86% от предназначената за експорт суровина през този сезон (година по-рано 72%). Основни купувачи са Китай -най-големият потребител на памук в света и Виетнам.

Очаква се през 2017 година потреблението на памук в света да нарасне с 1,5%, а производството да спадне с 5% в сравнение с миналата година. Най-големите купувачи на световния пазар са Китай, Виетнам и Бангладеш.

Затова хедж-фондовете правят рекордни ставки на продължаващия ръст на цените на памука. През миналата седмица те са увеличили дългите си позиции за тази суровина със над 7 процента, като са направили 100,3 хиляди фючърси и опции, което е максимален брой "бичи" ставки от 2006 година насам.

Една от причините за ситуацията е намаляване на доставките от Индия - най-големият в света производител на памук. Те се къртиха след решението на премиера Нарендра Моди да извади от обръщение най-голямата по номинал банкнота в страната. Това се отрази зле на сделките, тъй като индийските фермери са свикнали да продават своята продукция за пари в брой.

По данни на статистическия портал Statista, Индия е произвела през миналия сезон около 5,75 млн. тона памук. Вторият най-голям производител е бил Китай - 4,79 млн. тона, а САЩ е на трето място с 2,8 млн. тона. По-нататък следват: Пакистан (1,52 млн. т), Бразилия (1,28 млн. т), Узбекистан (827 хил.т), Турция (577 хил.т), Австралия (566 хил.т) и Туркменистан (294 хил. тона).