Според изнесената от Софийския университет "Свети Климент Охридски" информация, след окончателното класиране на кандидат-студентите, има незаети места, поради ВУЗ-ът обявява допълнителен прием със срок за регистрация от 9 до 13 септември 2024 г. Интересен е въпросът обаче, за кои именно специалности има незаети места.
Оказва се, че най-много свободни места, субсидирани от държавата, има за специалност "Информатика" - 48 броя (за редовна форма на обучение), следвани от "Информационни системи", с 26 незаети места за следване в СУ "Св. Климент Охридски".
В същото време, след първото класиране на студентите, най-желани за изучаване се оказват специалностите "Право", "Психология" и "Международни отношения". Разбира се, при тези специалности местата са заети вече и няма допълнително класиране.
Източник: News.bg
Това се случва при положение, че към момента у нас най-високоплатените професии са тези на хората занимаващи се с информационни технологии - като там средната брутна заплата вече надмина 5000 лева месечно, т.е. е над двойно по-висока от средната за страната.
От работодателски организации неведнъж са алармирали, че има недостиг и на инженери - при тях при много случаи също би могло да има високо заплащане, но явно интерес няма.
Означава ли това, че се губи интереса към тези така важни за икономиката, а и високо платени професии, свързани с информационните технологии (ИТ)? Потърсихме за коментар Ясен Танев, председател на Българската асоциация за развитие на бизнес софтуер (БАРБС), както и ръководител на Цифров информационен хъб "Тракия".
"Всъщност голяма част от кандидатстващите в посочените специалности в СУ "Свети Климент Охридски", а и в други университети с подобни специалности, кандидатстват и в чужбина. Така че те изчакват да видят дали ще бъдат приети в университети в Европа и ако това не се случи, остават у нас", коментира Танев. Затова се и налага да има нови класирания на кандидат-студентите по "Информатика" и "Информационни системи", както е тази година.
В същото време, по думите на Танев, освен тези две "класически" специалности в областта на ИТ, вече има нови - бакалавърски програми по "Изкуствен интелект" и "Кибер сигурност" в УНСС, които също "дърпат" студенти.
Което на практика означава, че все пак бъдещите студенти у нас общо взето осъзнават колко перспективни са професиите, свързани с високите технологии. Въпросът е дали тези студенти са достатъчно - като брой и качествено усвояване на знанията.
iliev_72
на 23.08.2024 в 21:04:49 #1Кажете истината ! Не им се учи ! Търсят специалности които са лесни !