През седмицата стана ясно, че производителят на текстил "Делта Текстил - България" ЕООД е започнал процедура по закриване на фабриката си в Русе и преместването на производството в завода си в Турция. Според информация на местни медии причината е, че израелският собственик на компанията - Delta Galil Industries, очаква спад на поръчките от Западна Европа и едновременно с това посочва влошаване на икономическата среда у нас - скъпа енергия, липса на работна ръка и труден износ към Русия.
Поглед във финансовите отчети на дружеството показва, че през 2021 година то е регистрирало рекордни за последните няколко години приходи - над 113 милиона лева, което представлява двойно увеличение спрямо предходната година, белязана от ковид ограниченията, както и по-висок резултат от 2019 година, когато постъпленията възлизат на над 93 милиона лева. Дружестното регистрира и 14.6 милиона лева печалба.
"Увеличението на приходите се дължи на отслабването на ефектите от обявената на 11 март 2020 г. от Световната здравна организация пандемия (...) и последвалото извънредно положение в Р България", се посочва в отчета.
Като друга причина се посочва новосъздаденото звено UK Intimate, занимаващо се с търговия на едро на бельо, предимно с марката ELLE, което регистрира над 28 милиона лева приходи. Други марки, с които търгува "Делта Текстил - България", са Columbia, Converse (собственост на компанията Nike), Wilson, Pierre Cardin, Fila, Primark, Marks & Spencer и други. Известно е също така, че русенската фабрика шие голяма част от чорапите с марка Nike.
Заплати на служителите - под 1000 лева
Към края на 2021 година в завода работят 570 души, като увеличението спрямо предходната е с 30 работници. Вероятно растежът е бил могъл да бъде и по-голям, но според отчета на дружеството "на пазара на труда се отчетоха затруднения както при набирането на квалифицирани служители, така и на неквалифициран персонал".
Разходите за възнаграждения възлизат на 10.85 милиона лева, което прави средно 1586 лева разходи на работодателя на служител (бруто заплата + поетите от работодателя осигуровки и данъци) или около 1034 лева нето (529 евро). В това число обаче влизат и възнагражденията на мениджмънта, които не са обявени, но със сигурност изкривяват средната сума и спокойно можем да предположим, че реалните средни нетни възнаграждения в завода за текстил възлизат на около 900 лева.
Изчисленията на Money.bg показват още, че разходите за възнаграждения са нараснали с над 3.3 милиона лева, което при сходен брой персонал прави средно 150 лева нетно нагоре. Можем да предположим, че този процес е продължил и през 2022 и 2023 година, като е оказал допълнителен натиск върху бюджета на дружеството. От данни в системата АПИС се вижда ясно, че броят на служителите намалява, като към януари тази година той възлиза вече на 480 души.
nsmilitia
на 01.04.2023 в 22:19:32 #5Такива са законите на пазарната икономика, но вече почти не се намират места под небето където фирма може да мине с толкова ниско заплащане. Дори и т.нар. фабрики на света искат и взимат повече. Успех на кривоносия пеераст с такова заплащане в родината му или където и да е било!!!
todor-tsvetanov-IrdkIRTo
на 29.03.2023 в 20:53:58 #4До коментар 3: Олигофрена си ти! Всеки се натиска да работи за американски фирми защото заплатите са на ниво за разлика от руските, които не плащат данъци на територията на България. Защо Лукойл плати едва преди два месеца данък печалба? Да не би да работи на загуба...? Фирмата очевидно напуска България защото иска евтина работна ръка, каквото Турция предлага. Аман от русороби...
edin39
на 28.03.2023 в 21:43:35 #3Просто търсят нови туземци, да им работят за по ниски заплати. Избират Турция защото има проблеми там и ще им паднат разходите.
fena-mena
на 28.03.2023 в 20:50:47 #2Да върви на майната си тъпият руски евреин. >Едно че не му се дават пари и друго че ги бави
насо
на 28.03.2023 в 17:45:06 #1Да се изнасят, след като не искат да плащат. Следващата стъпка е повишаване на контрола на вноса и събирането на данъци за да може да се плаща за обучение и обезщетения на работещите.