Градското шофиране може да бъде удоволствие, при условие че градът е Волфсбург. Робърт Шмит се плъзга без усилие през многолентовите пътни артерии на града в своя Volkswagen Passat. Той минава покрай "Дизелщрасе" отляво, докато отдясно се издигат червените комини на главната фабрика на Volkswagen, най-голямата фабрика в света.
"Този град не е построен за пешеходци. Животът тук е по-скоро в предградията ", казва Шмит. Той трябва да знае, тъй като е агент на недвижими имоти, който печели добре от продажбата на удобни семейни къщи на жителите на Волфсбург.
Скоро работата му може да стане много по-трудна - също както и животът на жителите на града. За това какво предстои за Волфсбург на фона на проблемите на VAG пише Die Zeit в свой материал.
"Много хора в този град не осъзнават, че живеят доста добре", казва Шмит, минавайки покрай огромните паркинги до главния завод. За работниците във VW брутна годишна заплата от 60 000 евро е нормална. Освен това работниците почти винаги получават дял от печалбата всяка година: само за тази година 4700 евро бонуси към заплатата.
Въпросът е колко дълго ще продължи това, ако се осъществят тежките съкращения, с които бордът на VW заплашва. За първи път в историята си Volkswagen обмисля затваряне на заводи в Германия. Съкращения на работни места, затваряне на заводи, намаляване на увеличенията на заплатите - всичко изглежда обект на дебат в момента.

Източник: GettyImages
Волфсбург е синоним на Volkswagen и затова е в центъра на бурята. Около 60 000 служители работят в главния завод, от почти 130 000 души, които живеят в града. В чисто математически план почти цялото работещо население е наето от компанията или в партньорски фирми.
Шмит кара колата си на запад от центъра. Само на няколко минути е старият град Фалерслебен - място, богато на история. Днес къща тук струва около 500 000 евро, казва Шмит.
Във Волфсбург сега става въпрос за защита на това благосъстояние. Защита от агресивните конкуренти от Китай, от по-технологични компании като Tesla, които с мощния си софтуер извличат повече от своите автомобили от другите на пазара.
Въпреки голямото благосъстояние на Волфсбург, градският център днес представлява депресираща картина, отбелязва вестникът. Това е дивата смесица от занемарена архитектура на универсални магазини от 60-те и 70-те години, типична за западногерманските градове, сега рядко запълнена със салони за маникюр, кебапчийници и магазини за дрехи.
Денис Вайлман е кмет на града от три години. "В момента има много несигурност", казва пред Die Zeit политикът от ХДС.
Когато става въпрос за кризата във Volkswagen, Вайлман се изразява възможно най-дипломатично. От една страна, избирателите му се надяват, че за тях ще се промени възможно най-малко, че заплатите им ще останат добри и работните им места ще бъдат сигурни. От друга страна, има компания, която спешно се нуждае от реформиране: защото ако Volkswagen се провали, Волфсбург ще бъде директно повлечен към мизерията.
Въпреки това, времената, когато Volkswagen плащаше огромни данъци върху огромните си обороти, са отминали. Преди десет години, казва кметът, градът е имал общ приход от 300 до 400 милиона евро, а сега е само половината от това.

Източник: GettyImages
Авторът на материала отбелязва, че напрежението се усеща при всеки разговор с настоящ служител на Volkswagen, но все пак много от тях са "изненадващо големи оптимисти".
Новите електрически модели скоро ще са на пазара и ще има достъпен наследник на Polo - това са големите надежди на VW. Доверието в стабилния възход е трудно да се разклати; някак си шоуто трябва да продължи. Както в известната стара реклама за Volkswagen Beetle: той върви и върви, и върви, и върви, и върви.
Проблемът е, че светът преди повече от половин век беше много по-различен. Автомобилният пазар, а и Volkswagen като част от него - също.
hlebar
на 23.09.2024 в 22:59:43 #1"Недъзите на пазарната икономика се лекуват с повече пазар." Който не е конкурентен - да потъва. Така беше за нас през 90те. Сега е техен ред.