Във фермите на ЕС има над 8,1 милиона кошера, показват последните данни на Евростат за пчеларската индустрия в Европа. От информацията разбираме, че на национално ниво Румъния има 1,5 милиона кошера във ферми, което е повече от всяка друга страна в ЕС. Италия и Гърция отчитат по 1 милион кошера във ферми и Испания 0,9 милиона кошера.
В България кошерите за пчели също са 0,9 милиона, което показва, че всеки десети кошер в Европейския съюз е български. Защо тогава пчеларите у нас често са недоволни и излизат на протести?
"Основната причина за недоволството на българските пчелари е ниската изкупна цена на меда, малкото купувачи и голямото наличие на вносна продукция, най-вече от Украйна, но "маскирана", като че ли е от Полша и Румъния", заявиха за Money.bg от Българската пчеларска развъдна асоциация (БПРА).
Пчеларите у нас са недоволни от вноса на украински пчелни продукти, които според тях не отговарят на изискванията на Европейския съюз и се продават много по-евтино в сравнение с българската продукция.
"Да, може и всеки десети кошер в Европа да е български, но това по никакъв начин не променя факта, че цените на нашите производители се подбиват, както у нас, така и в чужбина", коментират още от БПРА.
Източник: Личен архив: Любомир Илчовски
Пчеларите казват, че през последните няколко години да отглеждаш пчели в България все по-често е губене на време, заради постоянно падащите изкупни цени на меда и непрестанните проблем пред българския пчелар, свързани с високите цени на консумативите.
Пчеларите са "гръбнакът на земеделието"
Симеон Тодоров е председател на "Клуб на пчеларите №1". Той е категоричен, че българският мед е един от най-качествените в света, а че пчеларите като цяло са "гръбнакът на земеделието".
"България като релеф, географско положение и полезни изкопаеми е уникална държава. Ние имаме над 4800 билки и затова сме били водеща пчеларска държава в миналото. И сега произвеждаме качествен мед от висок клас, но сме жертва на международен натиск и ниски изкупни цени", казва Тодоров.
Средната изкупна цена на българския мед на едро е между 3,20 и 3,80 лева на килограм. За сравнение, преди 3-4 години, откогато впрочем са и последните данни на Евростат за кошерите, е била 6 лева и нагоре.
"В цяла Европа приходите от опрашване са над 34 милиарда евро. В същото време европейците управляващи дават само около 30 милиона евро за развитие на пчеларството. Наистина смешна сума", допълва Симеон Тодоров.
Българският мед да бъде защитен продукт
Едно от основните изисквания на пчеларите у нас е българският мед да защити името си по примера на странджанския мед и мановия мед.
"По този начин ще има система за проследяване на вноса, износа, бутилирането и етикетирането."
На 5 април 2023 година ЕК отговори на Европейската гражданска инициатива (ECI) "Спасете пчелите и фермерите!", като заяви, че "приоритет е да се гарантира устойчивото използване на пестициди и възстановяването на природата."
Според Брюксел значението на опрашителите в селското стопанство в ЕС е решаващо средство за гарантиране на продоволствената сигурност на Европа и в борбата със загубата на биологично разнообразие.
На този фон българските пчелари се надяват европейските институции да започнат да следят по-стриктно за "нелоялни търговски практики" и да подкрепят сектора с повече субсидии.