Прокурорът на Истанбул започна разследване на ръководителя на водещата бизнес група на Турция - Асоциацията на турските индустриалци и бизнесмени (Tüsiad), съобщава Daily Sabah. Турският президент Реджеп Тайип Ердоган също обвини Асоциацията, че се опитва да повлияе на съдебната система. Разследването е насочено към Орхан Туран, който е председател на Tüsiad, а обвинението гласи "разпространение на подвеждаща информация".

Снимка 704537

Членовете на Tüsiad са отговорни за 85% от външната търговия на Турция и 80 на сто от приходите от корпоративен данък в страната. От корпорацията твърдят, че съдебните разследвания по обвинение в корупция са "разтърсили доверието в една повредена демокрация".

"Манталитетът на Tüsiad е символ на слабите правителства в миналото. В Асоциацията има бизнесмени, които са израснали под сянката на нелоялни печалби и привилегии за сметка на нацията", заяви Ердоган.

Турция глоби с $35,9 милиона Frito Lay, произвеждаща чипс Lay's

Защо Турция глоби с няколко десетки милиона производителя на един от най-продаваните чипсове в България

Очаквано, от компанията не са съгласни с решението

Той обвинява бизнес групата за подхранване на политическата нестабилност и опит за натиск върху правителството.

Снимка 692675

Източник: iStock

Има ли реални доказателства срещу бизнес групата?

Според Асоциацията разследватето срещу нея е политическо и няма как да открие каквито и да е истински нарушения. Медийните издания свързват ударът върху бизнес групата с реч, която нейнийт председател Туран изнесе на 13 февруари, в която казва, че "Турция не може да решава проблеми у дома и в чужбина, без да възстановява върховенството на закона".

Той критикува правни действия, предприети срещу журналисти и отстраняването на кметове. Тази седмица прокуратурата на Истанбул посочи изявленията му като "подвеждащи и разрушителни към обществения ред".

Службата заяви, че Туран е разследван за "опит за влияние върху справедливия процес" и "публично разпространяваща подвеждаща информация", след което бизнесменът беше повикан на разпит. Президентът Ердоган пък заяви, че неговото правителство е повишило доходите на глава от населението, изградило е пътища и е довело до просперитет, откакто е на власт вече повече от две десетилетия.

"Докато сме на власт, никой няма да върне старата система, в която шепа елити откъснаха държавните ресурси", заяви турският президент.

Бизнес организацията е основана през 1971 година, един месец след противоречив военен меморандум за правителство, който днес властите разглеждат като преврат, тъй като меморандумът принудждава премиера Сюлиман Демирел да слезе от длъжност, което впоследствие води до закриването на партията на Националния орден.

Tüsiad събрира 12 от най-богатите хора в страната, чиято цел е "да помогне на Турция да достигне нивото на западните нации чрез демократично и планирано развитие". Години по-късно, през 2021 година, Турската бизнес асоциация призова правителството на президента Реджеп Тайип Ердоган да се откаже от  икономическата си политика, като посочи неотдавнашните пазарни сътресения като доказателство, че експерименталният модел е обречен на провал.

Поредицата от намаления на лихвените проценти от страна на централната банка на Турция отслабиха лирата и стимулираха силно търсене на твърда валута, което дестабилизира цялата икономика, се казва в изявление на групата.

Още тогава тонът на коментарите показа как Tüsiad - някогашната организация, обединяваща най-мощните предприятия в Турция, се движи по острието на бръснача, за да привлече вниманието на Ердоган и впоследствие да се превърне в политическа мишена.

Турската лира с нов исторически срив спрямо долара

Турската лира с нов исторически срив спрямо долара

През 2024 г. досега турската валута се обезцени с над 18 на сто