Класацията Fortune 500 на едноименното делово списание за най-големите компании в САЩ би трябвало да се преименува, ако от него се извадят тези от тях, създадени от имигранти.

Той би трябвало да се казва Fortune 284.

До този резултат стига анализ на американския аналитичен център Center for American Entrepreneurship (CAE), пише ВВС. Анализаторите са пресметнали, че 216 (43%) от 500-те топ компании в САЩ са били създадени имигранти или техните потомци - имигранти второ поколение. Такива са например и емблематичните за страната и света фирми като Ford, Boeing, IBM и Google.

Снимка 219597

Източник: GettyImages

На практика изследователите от CAE са намерили имигранти сред 52% от основателите на 25-те фирми с най-големи приходи и 57% от създателите на топ 35 от компаниите в списъка Fortune 500.

През 2016 година в най големите US компании, създадени от емигранти са работели 12,8 милиона души по целия свят, реализирайки приходи от 5,3 трилиона долара. Сумата е сравнима с брутния вътрешен продукт на третата по големина икономика в света - Япония.

Изследването на CAE е показано на американски конгресмени от двете партии с цел да се повлияе на мерките за ограничаване на имиграцията, предприети от президента Доналд Тръмп.

Резултати не са изненадващи за експертите. Има данни от редица страни, че имигрантите по-често са склонни да рискуват и да започнат собствен бизнес. Пристигайки в друга държава те принудени да бъдат по- инициативни и изобретателни, да поемат съдбата си в свои ръце, за да се справят с предизвикателствата и да оцелеят.

Изследването на CAE показва, че повечето от тези 216 компании, създадени от имигранти първо или второ поколение, се занимават с бизнес в сферата на високите технологии (43), а така също и в търговията, финансите и застраховането (26). Но като цяло основатели - имигранти на известни фирми могат да се намерят във всички отрасли на списъка Fortune 500, включително в автомобилната промишленост.

Ето някои показателни примери:

Снимка 330602

Източник: Ford

Ford ни се струва най-американската компания. Но нейният основател, Хенри Форд (1863-1947), на практика е син на ирландец и белгийка от семейства на имигранти. Обичаен произход за времето, когато към Америка се е стичал огромен поток от европейци.

Създателят на Boeing - Уилям Боинг, се е родил в семейство на имигранти от Германия и Австрия.

Снимка 210178

Източник: Wikipedia

Основателят и собственик на иновативната компания Tesla - Илън Мъск, е пристигнал в САЩ от ЮАР.

Социалната мрежа Facebook е асоцирана преди всичко с Марк Зукърбърг, но първоначално неин съосновател е бил Едуардо Саверин, пристигнал в САЩ от Бразилия на 10-годишна възраст.

Снимка 271440

Източник: GettyImages

И още един показателен пример - Сергей Брин, един от създателите на ИТ гиганта Google се родил в Москва. Той се премества в САЩ заедно със своите родители, когато е бил на шест годни.

Работната етика, свързана с необходимостта да следващ и отстояващ собствен път на развитие като правило е по-добре развита у емигрантите и техните деца. Те се преместват в друга страна, търсейки по-добър живот, бягайки от политически или икономически трудности. И за успеят да оцелеят и се реализират в новата среда им се налага да бъдат по-мотивирани, изобретателни и упорити във всяко отношение.