Ако сте имали случай, в който не можете да откриете стара книга, то със сигурност не сте си опитали късмета в някоя от старите книжарници по света с дълга история. Ето и списък с някои от книжарниците, които представляват голям интерес сред читателите и си заслужава да бъдат посетени.

Галиняни (Париж) Librairie Galignani

Тази книжарница работи в Париж от 1801 г. Адресът и е Rue de Rivoli 224. Твърди се, че това е най-старата английска книжарница в света. Освен това много хора я смятат за най-стилната книжарница в Париж. В коридорите ще намерите много книги. Издателският бизнес на семейство Галиняни започва във Венеция, То се премества се за известно време в Лондон и след това се установява в Париж. Книжарницата разполага и с читалня. С течение на времето книжарницата спечели известни клиенти като Ърнест Хемингуей, Андре Малро, Орсън Уелс и Марлене Детрит.

Buchhandlung Weyhe (Германия- Залцведел)

Историята на това място започва през 1840 г. За съжаление книжарницата затвори след смъртта на собственика си през декември 2020 г. Собственичката е Хелга Вейхе, дядо й преди нея, купува книжарницата отваря врати през 1871 година. Устоява на режима през Първата световна война и Ваймарската република. Хелга Вейхе поема магазина от баща си през 1965 г., четири години след като Източна Германия построява Берлинската стена.

Livraria Lello (Порто, Португалия)

Историята на книжарницата датира от втората половина на XIX век. През 1894 г., когато беше закупена от Жозе Ллео, който я нареча Livraria Chardron De Lello & Irmão. Книжарницата е била на адреса: улица Алмада 18/20, Порто, но след това, през 1906 г., се мести на сегашното си местоположение на улица Кармелитас. Франсиско Ксавие Естевес, португалски архитект, се ангажира да оформи пространството на книжарницата. Благодарение на стила на сградата (Викторианска готика), тя е известна в цял свят.

Елефтерудакис (Атина)

И Гърция се включва в тази класация с книжарницата Eleftheroudakis в Атина. Тя има дълга история, която започва през 1898 г. Целият проект е вдъхновение за любителя на книгите Костас Елефтероудакис. До 80-те години книжарницата има няколко клона на различни места в Атина. Днес можете да намерите книжарници Eleftheroudakis и много други региони в Гърция. Всички книжарници остават собственост на семейния бизнес.

Дом Книги (Санкт Петербург)

Открита е през 1919 г. в бившата сграда на фирма Зингер. Дом Книги е поставен под държавен контрол малко по-късно. През този период много известни личности започват да посещават книжарницата. Някои от известните му посетители са писателите Алексей Николаевич Толстой, Олга Форш и Самуил Маршак. Книжарницата продължава дейността си и през Втората световна война, но е принудително затворена през ноември 1942 г., защото няма ток. Разбира се, книжарницата отваря отново след войната, по-специално през 1948 г. Оттогава остава една от най-известните книжарници в Русия.

Marga Schoeller Bücherstube (Берлин)

През 1929 г. Марга Шьолер отваря книжарницата. Когато Адолф Хитлер е на власт, собственикът на книжарницата се съпротивлява на идеологическата политика на режимаи отказва да продава пропагандна литература. След като Съюзниците превземат Берлин, тази книжарница е една от първите, които получават лиценз да продължат дейността си и разрешение да продават английски книги. Оттогава книжарницата се превърна в централно място за срещи на любителите на книгите в Берлин.