Светът става по-богат, като стойността на активите е нараснала до 441 трилиона евро през 2023 г., според тазгодишния доклад за глобалното богатство на Boston Consulting Group (BCG), цитиран от Euronews.

Финансовите пазари миналата година се повишиха след спад през 2022 г., повишавайки глобалното нетно богатство с повече от 4%. Растежът в Западна Европа беше малко по-слаб по отношение на финансовото богатство.

Това е скок от 4,3%, или цифра, предизвикана от възстановяването на финансовото богатство, което нарасна с почти 7%.

Финансовото богатство изключва реални активи като собственост и земя, както и пасиви.

Изводите на доклада са положителен знак след възстановяването от COVID, когато високите лихвени проценти и обезценяването на валутата удариха джобовете по целия свят.

През 2022 г. общото богатство е нараснало само с 0,2%, докато финансовото богатство е отбелязало спад от 4%, показва още докладът.

Въпреки това BCG отбеляза, че все още не е постигнато може да се твърди, че има напълно възстановяване.

Общото увеличение на богатството от 4,3% все още е скромно в сравнение със среден годишен темп на растеж от 7,1%, постигнат от 2014 до 2021 г.

Кои региони са забогатели най-много?

От 2022 до 2023 г., годишният темп на растеж на нетното богатство е най-висок в Латинска Америка (7,9%), следван от Близкия изток и Африка (7,8%).

В сравнение с прогнозирания годишен темп на растеж за 2023 до 2028 г., Близкият изток и Африка излизат начело (10%), следвани от Латинска Америка.

Но това не означава, че това са най-богатите региони.

Богатството е концентрирано предимно в Северна Америка, следвана от Азиатско-Тихоокеанския регион и след това от Западна Европа.

"Северна Америка беше сред най-бързо развиващите се региони, и от там идва над 50% от цялото ново финансово богатство през 2023 г., заради огромното възстановяване на фондовия пазар", се казва в доклада.

Финансовите печалби бяха значително увеличени от акциите на технологични компании, като Apple, Nvidia и Microsoft станаха първите компании, достигнали пазарна капитализация в диапазона от 3 трилиона долара.

Растежът в Западна Европа е малко по-слаб за периода по отношение на финансовото богатство. Според BCG това се дължи на факта, че инвеститорите влагат по-малко от финансите си в акции.

Финансовото богатство и в Азиатско-Тихоокеанския регион нараства с 5,1% през 2023 г. Докладът предполага, че това се дължи основно на забавяне на създаването на богатство в Китай, въпреки че се очаква стабилен растеж в периода до 2028 г.

Най-заможният 1% на населението на икономика номер 1 достигна $44,6 милиарда богатство

Най-заможният 1% на населението на икономика номер 1 достигна $44,6 милиарда богатство

Най-богатия 1% е определен от Фед като тези с богатство над 11 милиона долара

Увеличението на богатството не е равномерно разпределено в рамките на регионите

Паралелния доклад за глобалното богатство от UBS, който като цяло се фокусира върху 56 държави, разглежда средния ръст на богатството на възрастен от 2022 до 2023 г.

Най-силно свиване е отбелязано в Кипър, със спад от над 30%. Мексико следва в класацията, където богатството на население е намаляло с близо 20%. Казахстан е наред, записвайки свиване с повече от 17%.

Сред западноевропейските икономики Швейцария и Италия се справят най-зле, със спад от съответно почти 6% и 4%.

Турция се откроява с ръст от повече от 157% в богатството на възрастен между 2022 г. и 2023 г.

В Обединеното кралство тази цифра е нараснала с близо 10% за годината, докато богатството на възрастен в Дания се е увеличило с почти 6%.