Радовеста Стюърт e директор на Оперативна програма (ОП) "Туризъм", Община Бургас. Тя е доктор на компютърните и информационни науки.
ОП "Туризъм" на Община Бургас е ангажирана с популяризирането на града като туристическа дестинация и предоставянето на информация и продажба на туристически продукти, свързани с обекти, събития, и т.н.
Предприятието стопанисва и управлява туристически комплекси "Остров Света Анастасия", "Акве Калиде" и "Ченгене скеле", туристически кораби "Бургус" и "Анастасия", туристическите информационни центрове в града и др.
Г-жо Стюърт, как оценявате развитието на туризма в Бургаски регион, извън традиционния летен туризъм - балнеология и СПА туризъм?
През последните години има значително развитие в предлагането на СПА туризъм, като възможност за удължаване на заетостта в големите хотелски бази и по Черноморието. Ресурси от минерална вода и лечебна луга се намират съвсем близо до Бургас и често са наша визитна картичка. Бургаските минерални бани започват да възвръщат своята привлекателност.
Една от най-модерните бази на Балканите за СПА и wellness туризъм отвори врати преди броени месеци именно тук, за да използва минералния ресурс в съчетание с крио технологии. Очакваме мястото да се оформи като курортна зона, привличайки все повече инвестиции в балнеокомплекси.
Има ли проекти, които през последните години са изградени и чрез общински и/или европейски средства?
Най-новото "бижу" в сферата на туризма в Община Бургас, изградено с европейски средства, безспорно е туристически комплекс "Акве Калиде". През есента на 2022 г. към вече съществуващия атракцион бе открит и новият експозиционен и демонстрационен център "Минералните води на "Акве Калиде".
Той бе изграден по проект "Силата на водата. Подкрепа за повишаване потенциала на община Бургас като конкурентоспособна туристическа дестинация." Финансирането бе от Оперативна програма "Региони в растеж 2014 - 2020 г.", Фонд за устойчиви градове, Община Бургас.
Комплексът е въплъщение на модерен аква център - посетителите могат да се насладят на басейн с минерална вода, зони за релакс, сауна, парна баня. И успоредно с това да разгледат музейната експозиция, в която са събрани артефакти от извършените археологически разкопки в района.
А какво планирате в бъдеще в тази насока?
Наскоро кметът на Димитър Николов представи едно от намеренията на Община Бургас за изграждане на археологически студентски кампус като разширение на туристически комплекс "Акве Калиде".
Идеята е там да бъде изградена многофункционална сграда за учебен археологически лагер, който да е база както за работещите на терен археолози, така и за студенти по археология от цял свят.
Интегрираният проект ще включва обособяване на още по-модерен аква център, използващ терена на старите басейни и ресурса от минерална вода в съчетание със зелени технологии, съобразени с опазването на културното наследство и околната среда в региона.
Вече са водени разговори с 5 западни университети със специалност "Археология", които са заявили желание да изпращат студентите си да провеждат стажове в археологически парк "Акве Калиде", тъй като мястото е уникално поради наличието на цели пет исторически пласта от различни епохи - праисторическа, тракийска, римска, византийска и османска.
Г-жо Стюърт, има ли инвеститорски интерес за район до Бургас за изграждане на балнеоложки комплекс?
Желанието на Община Бургас е да оформи зоната на Бургаски минерални бани като курортен център и да даде възможност на повече инвеститори да изградят своите бази, използвайки минералната вода от близките находища.
Направени са проучвания на ресурса от минерални извори, техният състав и дебит. Освен това са предприети действия за изготвяне на проект за развитие на зоната и оформянето й като туристическа дестинация. Проектът беше представен в края на 2022 г. и днес вече се работи по него.
Важно е да отбележим, че Община Бургас се ангажира с опазването и представянето на културното и природно наследство на мястото, за да може то да бъде добавена стойност за изживяването на туристите и туристическия продукт в района на Бургас. Вече виждаме първите резултати от тази стратегия и повишения интерес към този вид почивка, която е подходяща за месеците извън активния летен сезон.
Какъв беше като цяло изминалия летен туристически сезон за Бургаски регион - като брой български и чуждестранни туристи и приходи от тях? Има ли завишение спрямо миналата година?
Оформя се една вече постоянна тенденция - Бургас вече се е наложил като градска и фестивална дестинация за разлика от региона, който продължава най-вече да се влияе от летния морски туризъм. Градът предлага много възможности за динамична почивка - българските и чуждестранните туристи могат да избират между богат събитиен календар, отлични места за семеен отдих, възможности за практикуване на водни спортове.
Увеличението на туристическия поток за град Бургас е около 15% спрямо предходната година, като това се влияе силно от големите събития, на които градът беше домакин в "крилата" на сезона. Отличен пример за това е провеждането на Девето издание на европейски гимнастически фестивал за хора над 50-годишна възраст в края на месец септември.
За региона увеличението е между 5-10%, което се влияе най-вече от полетите до Летище Бургас, свързани с организирания туризъм.
Вече имаме данни за очакван ръст от страна на целевите пазари Великобритания и Средна Европа за сезон 2025. Вярваме, че тези добри резултати са свързани и с изпълнението на пилотната програма на Министерството на туризма за маркетингови дейности на Черноморските общини.