Европа е родина на немалък брой големи международни компании, водещи имена в съвременния бизнес, сред които Deliveroo, Revolut и Bolt. Въпреки това експертите са обезпокоени от изоставащата позиция, която Старият континент има спрямо своите "конкуренти" по отношение на иновациите. Този въпрос бе тема на кръгла маса в рамките на събитието South Summit Madrid, предаде Euronews.

В световен мащаб над 100 стартиращи предприятия са преминали границата от 1 милиард долара през миналата година, окичвайки се с престижния статус на компании-еднорози. Според статистиките обаче само около 20% от тях са в региона Европа, Близкия изток и Африка. За сравнение, солидните 50% са американски, а оставащите 30% в Азиатско-тихоокеанския регион.

От стартъп до еднорог: Възходът на Revolut

От стартъп до еднорог: Възходът на Revolut

Компанията планира да започне да предлага депозити

"Не трябва да забравяме, че броят на стартиращите предприятия годишно в Европа е точно толкова, колкото и в САЩ", коментира Карме Артигас, съпредседател на консултативния орган по изкуствен интелект към ООН, по време на събитието в университета IE.

Капитал за осъществяване на европейската амбиция

По данни на PitchBook към началото на юни в света има 1401 активни еднорози, като 702 от тях са в САЩ. Китай регистрира 291 еднорози, следван от Индия с общо 65. На четвърто и пето място са Обединеното кралство и Германия, съответно с 49 и 25 еднорози.

Ако трябва да се анализира успехът на САЩ, със сигурност е добре да бъдат взети под внимание фактори като пазарните мащаби, високата концентрация на иновационни центрове и дългата история на страната в подкрепа на предприемачеството.

Снимка 644728

Източник: iStock

Ключовата роля на финансирането и сериозните различия са факт, който води след себе си случаи като този на шведския музикален гигант Spotify, регистриран на Нюйоркската фондова борса.

Коментирайки миналогодишните тенденции в инвестициите, представители на Бостънската консултантска група заявиха, че Европа догонва САЩ по отношение на финансирането в началния етап на стартиращи предприятия. Въпреки това те добавиха, че "все още има значителна разлика в дела на финансирането на късен етап между Европа и САЩ".

Като друго възможно решение отвъд финансирането от рисков капитал и първичните публични предлагания, се посочва привличането на капитал от т. нар. бизнес-ангели, както и използването на схеми за държавна подкрепа.

Привличане и насърчаване на таланти

Важен аспект и потенциално предимство на континента е необходимостта от квалифицирани специалисти, без които екосистемата на стартиращите предприятия в Европа не може да процъфтява.

Снимка 660271

Източник: iStock

Добрата новина е, че според доклада "Състоянието на европейските технологии през 2023 г." Европа е нетен бенефициент на глобални таланти, като повече от 10 000 души се присъединяват към технологичната сцена, дори и след отчитане на тези, които напускат в други региони.

Едно от обясненията за позитивните цифри е, че много европейски страни представляват добро място за живеене благодарение на високия си стандарт.

Богатият избор от таланти на континента се увеличава и от образователните институции, голяма част от които работят в тясна връзка с центрове за стартиращи предприятия.

Нетуъркинг на междудържавно ниво

Въпреки че Европа предприема много правилни стъпки за насърчаване на своите таланти, това не означава, че все пак няма недостиг на определени умения.

В неотдавнашно проучване, проведено от Европейската комисия, почти две трети (63%) от малките и средните предприятия директно заявяват, че не могат да намерят необходимите специалисти.

Едно от възможните решения за този проблем е миграцията. Ако на квалифицираните лица се позволи да се движат по-свободно в рамките на континента, предприятията биха разполагали с по-голям набор от служители, сред които да избират.

Въпреки принципа на свободното движение в рамките на ЕС, експертите смятат, че е необходима още работа, за да се превърне това право в реалност. Унифицирането на нормативната уредба би подпомогнало процесите по трансграничното финансиране и разрастването на предприятията.

Bolt, която развива бизнес с тротинетки, доставки и коли под наем от Естония, навлиза в България

Естонска компания, развиваща бизнес с тротинетки, доставки и коли под наем, навлиза в България

Освен в София, компанията планира навлизане на пазарите в Пловдив, Бургас и Варна

Европа и нейните уникални силни страни

В своя стремеж да повиши конкурентоспособността си Европа трябва не само да се захранва с таланти и инвестиции, но и да има своята ясна визия, смятат експерти. Според тях континентът трябва да се стреми към успех, постигнат по свой собствен модел, а не да се осланя на вече създадените, тъй като те работят при различни условия.