Въпреки големия брой безработни в България и сложната процедура по наемане на работници от трети страни (тоест извън Европейския съюз), работодателите гледат към именно тази възможност за попълване на персонала, сочат данни на Агенцията по заетостта, цитирани от Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ).
Българският пазар на труда е изправен пред липсата на квалифицирана работна сила по определени професии и специалности, признават синдикатите, посочвайки, че има немалко наличие на безработни в двете основни рискови групи без подходящи умения и опит - продължително безработни и млади хора, които нито работят, нито учат.
"Има наличие на ресурс, който работодателите не могат да впрегнат в дейност, не могат да ангажират и изполват. В същото време виждаме непрестанно желание за увеличаване на възможностите за внасяне на работници, в това число нискоквалифицирани работници", каза Атанаска Тодорова, главен експерт в направление сътрудничество в системата на заетостта.
Режимите за работа на чужденци от трети страни в България са два: за сезонна заетост до 90 дни и за постоянна заетост.
По първия от началото на годината до 10 юли са регистрирани 2 799 лица. Две трети от тях са от Украйна, около 50 от Молдова, а останалите - от Македония, Албания и други страни.
Става дума за нискоквалифициран персонал в секторите ресторантьорство, хотелиерство и земеделие. От КНСБ изразиха учудване защо работодателите минават през сложната процедура, попълват немалко документация и плащат 400 лева за разрешително, както и транспорта и жилището на работника, а не биват наемани някои от общо над 230 000 български граждани, регистрирани като безработни.
Бизнесът е настоял и включването на строителния сектор сред тези, за които е възможно да бъдат наемани за сезонна заетост чужденци от трети страни. Според решение на ЕК обаче дейността не е сезонна.
При втория режим, по който се наемат служители за постоянна работа, са получени 285 разрешения за граждани от общо 36 държави. В сферата на услугите те са 182, 65 работят в IT сектора, 31 предоставят административни услуги, 12 работят в сферата на хотелиерството и ресторантьорството на високи позиции, 8 са в транспорта, 39 в строителството, двама във финансите и застраховането, 7 в преработващи компании и двама в здравеопазване.
Най-много чужденци са регистрирани от Сърбия, Украйна и Русия, сочат данните.
Статистиката за безработицата показва, че 92 500 българи са продължително безработни, 130 000 нямат квалификация, а 94 000 са на възраст над 50 г. Под 29-годишна възраст са 32 000.