Любомир Гарчев има магистърска степен по "Управление на транспорта и логистиката" във ВТУ "Тодор Каблешков". От 2003 г. е Изпълнителен директор на "Лоджистик сървисис Данубиус" - клон България, преименувано през 2010 г. на "Ди Би Шенкер Рейл България", а от 2016 г. компанията се нарича "Ди Би Карго България". Компанията е изцяло собственост на германските железници Deutsche Bahn.

Инженер Гарчев смята, че железопътният оператор е "зелената" алтернатива в сферата на транспортните услуги - предимствата му са ниска консумация на енергия, малко емисии на замърсители и намаление на шума, в сравнение с автомобилния транспорт.

Инженер Гарчев, финансовата година може още да не е приключила, но календарната 2022-а е вече зад гърба ни. Каква беше тя за "Ди Би Карго България" в икономически план?

"Ди Би Карго България" приключи календарната 2022 година с положителен резултат и изпълнение на планирания бюджет. Мивалата година беше трудна, предвид пандемичната обстановка и войната в Украйна, но във финансов аспект фирмата се намира в положителен тренд на развитие. Успяхме не само да задържим настоящите си клиенти, но и да привлечем нови.

Ако трябва да направите бърза ретроспекция на 20-те години, през които компанията оперира у нас, кои исторически моменти бихте отбелязали?

Първата важна дата в нашата история, разбира се е 2003 г., годината на създаване, както и формирането на компанията като оператор на вътрешно-заводска логистика. Последва развитие на компанията от 2003 г. до 2010 г., когато получихме лиценз и сертификат и станахме национален превозвач, подписахме договори с чуждестранни и български клиенти. Трябва да се отбележи и 2019 г., когато придобихме "ВРЗ Карлово" (Вагонния завод) и последва реорганизация и преместване на централния ни офис в Карлово.

През 2022-а станаха ясни плановете на компанията за инвестиране на близо 7 милиона лева в предприятието в Карлово. С повече конкретика - какво предстои да се случи?

След придобиване на "ВРЗ Карлово" и промяна на портфолиото, към момента можем да бъдем горди, че вече извършваме всякакви ремонти на нашите вагони и локомотиви, като тенденцията е да инвестираме в персонал и оборудване, за да можем да поемем и ремонти на външни клиенти.

Г-н Гарчев, кои са най-големите клиенти на "Ди Би Карго" в България? И какъв потенциал за развитие виждате в местния пазар?

Нямам право да цитирам имена на клиенти, тъй като нямам тяхното разрешение. Но изхождайки и от Стратегията на ЕС за развитие на железниците като "зелен" транспорт, смятам, че бъдещето е в интермодалния транспорт.

За съжаление в България реално няма интермодален терминал. Съществуващият в Пловдив е много малък, а има нужда да бъде изграден един голям инетрмодален терминал в района на София.

Стартира изграждането на интермодален терминал в Пловдив

Стартира изграждането на интермодален терминал в Пловдив

Съоръжението е мост между различните видове транспорт, мястото има стратегическо значение, през него преминават два европейски коридора

От Ваша гледна точка, от какви инвестиции се нуждае железопътната инфраструктура у нас, така че да се превръща жп транспортът в по-конкурентен?

Необходими са инвестиции за пълна реконструкция на жп линиите в България. Заедно с това, смятам, че трябва да се обърне внимание на основните направления: Сърбия - Гърция, Турция - Сърбия и Турция - Румъния, както и на състоянието на вътрешните линии към пристанищата Варна и Бургас. Трябват сериозни инвестиции по поддръжка и ремонт на тези жп линии.

Наскоро НК "Железопътна инфраструктура" обяви поръчка за Интермодален терминал в Русе. Това ли е бъдещето на жп трансторта у нас - в изграждането на интермодална свързаност?

Не искам да кажа, че обявеният търг за Русе не е важен, но според мен районът около София би бил по-подходящ за изграждането на такъв терминал, откъм използваемост и натовареност.

Инженер Гарчев, кои български райони според Вас имат най-голям потенциал за развитие, що се отнася до карго превозите с жп транспорт?

Районите около металургичните и медодобивни предприятия имат голям потенциал за развитие. Важно е изграждането на интермодални терминали в района на София и други места в България, които имат потенциал за обработка на големи товари.

Връзките с кои съседни държави са от най-голямо значение за карго превозите от Ваша гледна точка и по кои направления трябва да се работи, за да се подобрят?

Най-важна е връзката с Турция, както и тази с Румъния и Гърция. Основният ни транзитен трафик в момента е към Сърбия, Турция и Румъния. Той не е само за "Ди Би Карго", но и за всички превозвачи. Би трябвало да се развие и пазара с Гърция.

Пристанищата Варна и Бургас също са важна част от карго превозите.

"Ди Би Карго България" е значим работодател за Карлово и региона. Възможно ли е да кажете какви са възнагражденията в момента?

Ние сме един от големите работодатели в района. На първо място в отношенията към нашите служители е коректността, следва справедливото заплащане и възможността за развитие. Досегашната ми практика показва, че работниците и служителите го оценяват.

Германските железници Deutsche Bahn предлагат за продажба логистистичното си поделение за невероятните €20 милиарда

Германските железници Deutsche Bahn предлагат за продажба логистистичното си поделение за невероятните €20 милиарда

Вече има потенциални инвеститори