Уронване на престижа на съдебната власт имаме от момента, в който Гешев се е появил в публичното пространство. Това заяви пред БНР Емануил Йорданов, адвокат и бивш министър на вътрешните работи.
По повод отстраняването на главния прокурор от Висшия съдебен съвет заради уронване на престижа на съдебната власт чрез израза "политически боклук" той посочи, че това е била капката, преляла кофата на търпението.
Според Йорданов президентът би трябвало да подпише указа за отстраняването на Гешев в кратки срокове. Той предупреди, че ако държавният глава забави много нещата, това ще увреди престижа му.
Относно тезата за нарушеното право на защита заради отсъствието на обвинител номер едно от процедурата по отстраняването му от поста, Йорданов подчерта, че "ако Гешев е решил да ходи в европейските институции да клепа Бойко Борисов, това е негов избор". Той отбеляза, че всеки от заместниците му би могъл да отиде вместо него в Страсбург.
Относно оспорването от страна на главния прокурор на легитимността на органа, който гласува за отстраняването му, Йорданов изрази мнение, че изтеклият мандат няма значение при наличието на решение на Конституционния съд за Инспектората на ВСС, чийто мандат е изтекъл още по-отдавна.
Решенията на Конституционния съд имат действие само занапред, уточни той във връзка с друго от исканията на Гешев - съдът да се произнесе за противоконституционност на променените текстове в закона, с които бе свалено мнозинството за отстраняване на главния прокурор.
Йорданов сравни поведението на главния прокурор с това на децата в детската градина по време на социализма с репликата "Моля, другарко, тоя се бие!".
"Гешев е хубаво да си събере трупчетата от прокуратурата, върху които е държал различните дела, и да си ходи вкъщи. Животът е такъв. Очевидно тази длъжност не му е по мярка", обобщи той и припомни "как беше изпратен башибозук в президентството, как бяха изнасяни записи".
Не знам главен прокурор ли беше, или диско жокер, изрази недоумение Йорданов относно действията на Гешев.