При добро взаимодействия между институциите проблемите с пътнотранспортния травматизъм и безопасността в по-голямата си част могат да бъдат овладени в някакви приемливи граници и в средноевропейските показатели и стандарти.

В това е убеден главният прокурор Иван Гешев, който се отзова на поканата на Института за пътна безопасност и дойде в БТА на представянето на инициативата им "Мисия Нула".

АПИ ударно полага маркировки и подменя мантинели

АПИ ударно полага маркировки и подменя мантинели

Даже щели да измият мантинелите

Главният прокурор открои, че е изключително важно взаимодействието между институциите изпълнителна, съдебна и законодателна власт. Решаването на проблемите зависи и от МВР, АПИ, съответните министерства, Народното събрание, изброи Гешев.

Той е изготвил методически указания до съответните наблюдаващи прокурори в страната в две основни насоки. Едната насока е по-сериозно разграничаване и събиране на доказателства, които да могат да се определят при същински транспортни престъпления.

ИПБ: Институциите не си говорят и българите мрат по пътищата

ИПБ: Институциите не си говорят и българите мрат по пътищата

Пътната безопасност е елемент от националната сигурност

Втората насока на методическото указание е наблюдаващите прокурори да преценят в какви случаи да се възлагат експертизи за ролята на пътните условия и дали те са указали влияние върху настъпилия резултат. Пътната обстановка влияе на много случаи на настъпилата катастрофа, добави Гешев.

Гешев е недоволен от ситуацията да сме водещи в Европа и да загиват постоянно хора, а те не го заслужават", подчерта Гешев.

По думите му никоя институция не може да бъде силна сама в справянето си с пътния травматизъм, но за преодоляване на проблемите трябва и желание. По думите му пътнотранспортният травматизъм се дължи и на безхаберие.

Единственият противник на прокуратурата е престъпността, повтори тезата си Гешев.

Един загинал и 9-ма пострадали при верижна катастрофа в София

Един загинал и 9-ма пострадали при верижна катастрофа в София

Три коли са се ударили край Панчарево

Припомняме, че през последните години станаха няколко тежки катастрофи, причинени от водачи, качили се в автомобил след употреба на алкохол и наркотици. В нощта на 5 юли, шофирайки с висока скорост, Георги Семерджиев помете две млади жени на тротоар на едно от централните кръстовища на София. След катастрофата избяга от местопроизшестието и се укрива до ранния следобед. На следващия ден той бе задържан.

Журналистът Милен Цветков загина на Великден 2020 г., след като автомобилът му бе пометен от друг водач на кръстовище до столичен търговски център.

По-късно от пресцентъра на прокуратурата съобщиха, че главният прокурор Иван Гешев е утвърдил методическите указания разследване на престъпления по транспорта. Той подчерта необходимостта да се изследват в пълнота всички обстоятелства относно наличието на евентуален умисъл при извършване на транспортни престъпления с причинена смърт на едно или повече лица, средна или тежка телесна повреда или значителни имуществени вреди.

Указанията на обвинител номер едно са при разследването фактите да се изследват задължително с оглед и на версията, че водачът на моторното превозно средство е извършил престъпление по транспорта (по чл. 342, ал. 3 от НК) при евентуален умисъл, когато:

- Умишлено е нарушил правилата за движение.

- Съзнавал е възможността по този начин да причини общественоопасни последици, но е продължил да управлява без да предприеме каквито и да било мерки за предотвратяването им.

- Станал е негоден да управлява моторното превозно средство под въздействие на алкохол и наркотици.