Човечеството изчерпи запасите си от природни ресурси за годината, информират от WWF. Тази година Денят на екологичния дълг се пада на 1 август.
Доклад на Световната мрежа за екологичен отпечатък сочи, че за първите седем месеца от началото на 2018 година човечеството е изразходвало "бюджета си" от природни ресурси, които планетата е способна да възстанови в рамките на една година.
Следователно от днес човечеството започва живот на "екологичен кредит" или казано с други думи - това, което произвеждаме след тази дата не е устойчиво, защото Земята не е в състояние да го възпроизведе с бързината, с която го изразходваме.
Изследването мери отпечатъка на човечеството върху планетата и показва, че ние поддържаме този дефицит не само с изчерпване на запасите от ресурси чрез свръхулов и изсичане на горите, но и чрез натрупване на отпадъци - като например въглероден диоксид в атмосферата, който екосистемите не могат да поемат.
Според доклада по-страшното обаче е, че Денят на екологичния дълг всяка година настъпва все по-рано, което означава, че хората засилват степента си на експлоатация на природните ресурси. А първи август е най-ранният такъв ден, откакто се води тази статистика.
Каква е формулата за изчисляване на Деня на екологичния дълг? Световният биокапацитет се дели на световния биоотпечатък. Или количеството ресурси, създадени от Земята за една година, се разделят на това, което човечеството потребява като храна, дървен материал, суровини за производството на дрехи и т.н. Полученото число се умножава по 365, колкото са и дните в една стандартна календарна година, обясняват от WWF.
Докато населението на Земята се разраства, икономиките се развиват и търсенето на ресурси става все по-голямо, то размерът на Земята си остава същия. От 1970 година насам, когато глобалната свръхконсумация става факт, ние започваме да теглим от "главницата" на нашата биосфера, вместо да живеем от нейната "лихва", предупреждават експертите на WWF.
Оценките показват, че за да задоволим консумацията си при сегашните темпове на търсене, ние имаме нужда от 1.7 планети.
Изследването показва, че жителите на Обединеното кралство имат нужда от 4 "Великобритании", за да посрещнат нуждите на своето потребление. А населението на САЩ живее така, сякаш разполагаме с ресурсите на 5 планети като Земята.
Анализите отчитат и че днес ние все по-често се сблъскваме с недостиг на прясна вода, опустиняване, ерозия на почвата, намалена производителност на земеделската реколта, обезлесяване, загуба на биоразнообразие, колапс в риболова и увеличаващи се нива на въглеродния диоксид в атмосферата. Всичко това води до климатични промени и по-тежки суши, горски пожари и урагани.
"Сега е моментът да започнем да обръщаме тази тенденция", призовава Веселина Кавръкова, директор на WWF България.
"Всеки има роля в това - от правителствата, през бизнеса, до всеки един от нас с избора ни какво използваме всеки ден. Да опазваме горите, които ни осигуряват ключови условия - чист въздух, питейна вода, ресурси, но също са дом на застрашени животински и растителни видове."
WWF фокусира усилията си за опазване на вековните български гори, които имат най-голям принос за опазване на биоразнообразието, но същевременно изчезват, заради сечи, климатични промени и т.н.
"Нека да щадим реките и техните обитатели - да не ги преграждаме, канализираме, замърсяваме и застрояваме, тъй като по този начин убиваме живота в тях и се лишаваме дългосрочно от качествени водни ресурси", предупреждава още Кавръкова.
По думите ѝ като потребители всички имаме избор да направим потреблението си много по-устойчиво. Като пример Кавръкова посочва, че можем внимателно да избираме храната си, така че да е сезонна, местно произведена, от устойчиви източници, може да намалим или направо се откажем от еднократните пластмасови опаковки, да пестим енергия и вода в домовете си, да се замисляме дали е нужно да използваме колата си всеки ден.
hard_boiled.jds
на 02.08.2018 в 06:22:48 #3Проблемът е изключително сериозен и не знам защо хората го подценяват. Между другото, днес попаднах на статия от западния печат, в която се говореше за тревогите на супер-богаташите, които обмислят и кроят планове за спасяване на кожите и богатствата си, когато настъпи апокалипса. А той явно е неминуем. Въпросът вече не е дали ще се случи, а кога, защото ние наистина сме лоши стопани на планетата. Елон Мъск например работи в посока на "колонизация на Марс". Усилено се разработва изкуствения интелект и супер-богатите се надяват да им помогне в оцеляването. Ние обикновените хора ще пием по една студена вода. Нашите "мъдри" лидери в Брюксел напълниха Европа с нашественици от други култури, които се плодят с бясна скорост. А и нашите "умници" от правителство и парламент поощряват нашите цигани да се размножават безконтролно. Нали това в електората им! Това, че планетата ни се задъхва от огромния брой хора и ресурсите са на изчерпване, за корумпираните брюкселски чиновници и родни тиквеници от висши рангове е без значение. Китайците май са най-отговорни. Тяхната политика до скоро беше макс. едно дете. Сега разрешиха и второ, но не повече. Така би трявбало да бъде. Няма нищо лошо или наивно в съветите на Кавръкова. Не виждам какъв е проблема да се храним със сезонни храни. По-здравословно е за нас, вместо да ядем плодове и зеленчуци от парници, безвкусни и пълни с химия; или внесени от на майната си, пръскани с какво ли не, за да изглеждат свежи в магазина! Аз не се ограничавам от нищо. Купувам си и скъпи продукти, когато ми се дояде нещо по-специално, но държа плодовете и зеленчуците ми да са в сезона и възможно най-пресни. Това е по-добре и за природата. Пластмасите трябва да се ограничат. В супермаркетите всичко е обвито и опаковано в пластмаса. И после това отива в океаните, в моретата, убива ги, убива живота в тях, защото пластмасата не се разгражда! Хубави неща е казала жената и е тъпо ако хората не се замислят.
Kpace
на 01.08.2018 в 15:49:40 #2Путин няма как лично да не е замесен в това безчинство. Не сади достатъчно дървета в Сибир явно.
alex_z
на 01.08.2018 в 14:46:50 #1Описаният проблем в статията е много важен и сериозен Но обощението, решението и най - вече примера, които дава Кавръкова е умопомръчително неинформиран