Камбоджа е страната, която е получила оръжие от България на най-голяма стойност, показват данни на Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI), цитирани от "Инфограф". Югоизточната азиатска страна е получила въоръжение на стойност 118 милиона TIV - единица за измерване, използвана от института, която е основана на производствената, а не на търговската цена на оръжието.
Сделката с Камбоджа от 1986 г., която е и втората най-силна година за износа, е за доставката на 22 самолета МиГ-21. Етиопия и Еритрея формират топ 3 на страните, където държавата ни е внесла най-много оръжия.
Вторият пик е през 1999 г., когато България се лишава от значителна част от арсенала си, а най-голяма тежест има дарението на танкове Т-55 за Македония. Отново през 1999 г. има и значителна търговия с Ангола, където са доставени самоходни и преносими гаубици и танкове, както и за Етиопия, която получава значителен брой танкове Т-55 през България, произходът на част от които според SIPRI може би е украински или румънски.
Пикът през 2005 г. пък се обяснява с няколко сделки за доставка на танкове, бронетранспортьори и гаубици за Еритрея, а този през 2015 г. - с голяма доставка на бронетранспортьори и миномети за Ирак, показват данните.
В изчисленията не влизат малките оръжия, които съставляват значителна част от българското производство.
Доставките на бронирана техника формират най-голяма част от изнасяното през България оръжие - 384 TIV, спрямо 232 TIV при самолетите и 143 TIV при артилерията.
Данните за доставките към България включват целия период, покрит от базата данни, между 1950 и 2016 г. Докато при износа обаче партньорите са много и различни, то при вноса основният партньор е един - СССР. Почти всички доставки на оръжие за страната са били извършени преди началото на новата ѝ демократична история, при това на относително равни интервали.
Съветският съюз е източник на почти всички видове внасяна военна техника - бойни самолети, бронирана техника, различни видове оръдия. В периода от 1991 г. досега има няколко значителни доставки: на втора ръка бронетранспортьори през 1999 г. и транспортни самолети през 2007 г. от Италия, четири кораба от Белгия в периода 2005-2009 г., хеликоптери от Франция и бронирани коли от Израел.
Според класификацията на SIPRI, най-голям дял в доставките на оръжие за България имат самолетите - 7676 милиона TIV, от общо 19 844 милиона. На второ място се нарежда бронираната техника.