Сделка за $44 милиарда стана поредната жертва на ескалиращото търговско напрежение между Съединените американски щати и Китай. Qualcomm изчака две години за решение по придобиването на холандския производител на чипове NXP. Огромната сделка, анонсирана през октомври 2016 година, бе одобрена от регулаторите в осем други юрисдикции, включително Европейския съюз и Южна Корея. Само Китай реши да изчака.
Крайният срок бе по обяд в четвъртък в Китай - и Министерството на търговията реши да изчака той да изтече, пише CNN. Qualcomm вече бе предупредила инвеститорите, че това е твърде възможно. Главният изпълнителен директор Стив Молнкоп заяви по време на разговор с анализатори, че ако Пекин не одобри сделката, компанията ще се откаже.
След като това стана, базираната в Сан Диего, САЩ компания, която дава работа на 33 хил. души, ще трябва да плати NXP $2 милиарда.
Провалената сделката е поредният удар срещу Qualcomm, чийто бизнес в последните месеци се оказа в капана на отношенията между Вашингтон и Пекин. През март президентът Доналд Тръмп блокира придобиването на Qualcomm от конкурента Broadcom с мотива, че сделката ще помогне на Китай да изпревари САЩ в полето на 5G технологиите.
През следващия месец Тръмп наложи забрана на американските компании да продават части на китайския производител ZTE, което се оказа двоен удар срещу Qualcomm: като основен доставчик, тя загуби част от бизнеса си, а съдбата на сливането с NXP се оказа свързано с оцеляването на ZTE. След постигането на сделка между ZTE и Белия дом, имаше надежди, че Пекин ще одобри придобиването, но митата наложени от Тръмп, изостриха отношенията.
Освен това Китай иска да развие конкурентна индустрия, а сделката Qualcomm-NXP щеше да помогне на САЩ да разшири влиянието си.