През 2024 г. Русия изгуби мястото си на основен вносител на стоки за Турция, което заемаше през 2022 г. и 2023 година. По отношение на общата стойност на доставените през 2024 г. стоки за Турция, Русия отиде на второ място след Китай.
Общият годишен внос на Турция от Русия възлиза на 44,2 млрд. долара, докато доставените стоки от Китай са на стойност 44,9 млрд. долара, според данните от годишния доклад на Турския статистически институт (Türkstat) за външнотърговските показатели на страната, пише "Ведомости".
През предходната 2023 г. ситуацията беше по-различна, припомня руската медия. Тогава Русия беше основният вносител в Турция, с внос на стоки на стойност 45,6 млрд. долара, а дставките от Китай - които са били на второ място - са се изчислявали на 44,9 млрд. долара, т.е. колкото са и за 2024 година.
Рекордната година за Русия като основен вносител за Турция е 2022 г., когато на фона на избухналия военен конфликт в Украйна и проблемите с други търговски маршрути, Русия излезе на първо място по внос в Турция, доставяйки стоки на обща стойност 58,8 млрд. долара, пише "Ведомости".
Същата година Китай за първи път през последните години падна на второ място, изнасяйки за Турция стоки на стойност 41,3 млрд. долара. А през 2021 г. Русия е била на второ място по този показател - с 28,9 млрд. долара, докато Китай е бил начело с износ за Турция за 32,2 млрд. долара.
Но през 2024 г. ситуацията с износа се промени - Русия през първата половина на 2024 г. държеше първата позиция, макар и с малко, в "класацията" на най-големите вносители за Турция (25,8 млрд. долара), изпреварвайки Китай (25,4 млрд. долара).
През втората половина на 2024 г. обаче, санкционният натиск от западните страни и особено от САЩ още повече се усили, което затрудни и/или забави банковите разплащания между двете страни.
Освен това, трябва да се има предвид, че основната част от вноса (до 70%) на Турция от Русия за енергоносители (нефт, газ, въглища) - и макар че техният физически обем е близък до този през предходните две години, то цените на петрола и природния газ през 2024 г. бяха доста по ниски от рекордните им стойности през 2022 година.
А що се отнася до вноса на Турция от Китай, то той включва доста по-разнообразна номенклатура от стоки от този от Русия, затова и показателят е по-устойчив на външната пазарна конюнктура.