Преди повече от месец Русия обяви една от най-големите си приватизации от 1990 година насам. 19,5% от акциите на петролния гигант "Роснефт" бяха продадени, но от публичните документи все още не става напълно ясно кой е купил всичките ценни книжа.
От самата компания заявиха тогава, че пакетът е бил продаден на сингапурска инвестиционна фирма за 10,2 милиарда евро. Тя, от своя страна, била джойн венчър между Катар и швейцарската фирма за търговия на петрол Glencore.
При обявяването на споразумението руският президент Владимир Путин посочи сделката като знак на доверие към Москва въпреки западните санкции, които включват и "Роснефт".
В своя публикация от CNBC на база на данни на Reuters коментират, че все пак остава неясно как точно акциите са били разпределени между Glencore и Катар.
Информацията показва, че швейцарската корпорация е осигурила едва 300 милиона евро за сделката или по-малко от 3% от цялата сума. Това са обявили от дружеството на 10 декември, като посочват, че са придобили 0,54% от "Роснефт".
В допълнение публичните данни сочат връзка с компания, регистрирана на Каймановите острови, чийто собственик не е ясен.
От документи на италианската банка Intesa SanPaolo става ясно, че сингапурската фирма е изплатила 5,2 милиарда долара по споразумението, а Катар - 2,5 милиарда долара.
Тези вложения, взети заедно с това на Glencore обаче не достигат до общо 10,2 милиарда евро, колкото е стойността на споразумението.
"Основният въпрос по отношение на трансакцията все още стои и той звуки така: кой е реалният купувач на 19,5% от "Роснефт"?", пише Сергей Алксашенко, който е бивш служител в Централната банка на Русия в своя блог.
На въпроси на Reuters относно участието им в сделката и свързани със самоличността на собственика на фирмата от Кайманските острови Glencore, Катарският суверенен фонд и "Роснефт" са отказали да отговорят.