Жителите на един от атолите на Маршаловите острови, който е подложен на въздействието на радиоактивни отпадъци в резултат на ядрени опити, получиха съдебно решение за компенсация в размер на 1 милиард долара, съобщава Lenta.ru . Проблемът за пострадалите се състои в това, че те могат никога да не получат паричното си възмездие, тъй като фондът, създаден при Трибунала по ядрените искове, не се финансира в достатъчна степен от САЩ, които са провеждали опитите.

Постановлението за компенсация е прието 15 години след подаване на иска от страна на жителите на атола Ронгелап. През 1954 САЩ провеждат на съседния атол Бикини ядрени изпитания, 1000 пъти по-мощни от взривовете, довели до разрушаването на японските градове Хирошима и Нагасаки. В резултат на това на Рангелап са паднали радиоактивни отпадъци. Населението е било евакуирано. На хората са разрешили да се върнат през 1957, уверявайки ги, че вече няма опасност, макар на атола да е имало повишено равнище на радиация. През 1985 жителите на атола напуснали домовете си, опасявайки се от по-нататъшно облъчване.

Трибуналът по ядрените искове е бил учреден през 1988, след като Маршаловите острови в западната част на Тихия океан получиха независимостта си от САЩ. След 1991 се изплащат индивидуални компенсации на пострадалите от 67те изпитания, проведени от Щатите на Маршаловите острови от 1946 до 1958 година. Но през 2006 изплащанията престанаха поради липса на средства. Ако преди САЩ са отделяли 150 милиона годишно за тази цел, сега се отпуска по един милион.

Началникът на атола Ронгелап,  Джеймс Матайоши (James Matayoshi) е заявил, че островитяните имат намерение да подадат иск в съда срещу Съединените Щати с искане да им се изплати пълната сума на компенсацията. Иск са подали и жителите на атолите Бикини и Еневетек, който ще бъде разгледан на 23 април във Вашингтон.