Без съмнение изкуственият интелект ще донесе огромна за обществото. Но степента, в която AI ще замени работниците в бъдеще, остава предмет на дебат. Едни смятат, че голяма част от професиите ще бъдат изцяло превзети от изкуствения интелект, други не са съвсем убедени в това.
Според наскоро публикуван доклад "Възможността за трансформация на AI върху ICT работни места" от наскоро сформираният консорциум AI-Enabled ICT Workforce Consortium, 92% от ИТ работните места ще преживеят висока или умерена трансформация, на фона на напредъка в AI. Докладът е цитиран от cio.com.
Според проучването най-големите промени ще се видят в работните места на средни нива (40%) и базови ниво (37%), тъй като определени умения и способности стават повече или по-малко подходящи. Очаква се AI етиката, бързото инженерство, AI грамотността и архитектурата на големия езиков модел (LLM) да станат все по-важни в тази нова ера, докато традиционното управление на данни, създаване на съдържание, поддръжка на документация, основно програмиране и езици и изследователска информация ще станат по-малко релевантни.
Ето защо умения са необходими за всички ИТ работни места, включително анализ на данни и инженерство.
Докладът дава представа за въздействието на AI върху работните места в областта на технологиите. Консорциумът за работна сила на ИКТ с активиран AI се състои от големи имена като Cisco, Accenture, Eightfold, Google, IBM, Indeed, Intel, Microsoft и SAP и други.
За да изготви доклада, консорциумът изследва въздействието на изкуствения интелект върху 47 позиции в Информационни и комуникационни технологии в седем работни групи: бизнес и управление, киберсигурност, данни, дизайн и потребителско изживяване, инфраструктура и операции, разработка на софтуер и тестване и осигуряване на качество.
"Твоето БЪДЕЩЕ" е обща платформа на Webcafe.bg и Money.bg за кариерно развитие, която свързва талантите с бизнеса.
Според Франсин Кацудас от Cisco, компанията, която ръководи консорциума, "AI представлява безпрецедентна възможност за технологиите да бъдат от полза за човечеството по всякакъв начин и ние трябва да бъдем съзнателни, за да гарантираме, че хората не са оставени."
Кацудас обясни, че "във всички компании-членки на консорциума сa поели колективната отговорност за обучение и повишаване на уменията на 95 милиона души през следващите 10 години. "Като инвестираме в дългосрочна пътна карта за приобщаваща работна сила, можем да помогнем на всички да участват и да трупат умения, опит и знания в ерата на AI."
Cisco например има за цел да обучи 25 милиона души в киберсигурност и дигитални умения до 2032 г. IBM иска да обучи 30 милиона души до 2030 г. в дигитални умения, включително 2 милиона в AI до края на 2026 г.
Intel ще се стреми да обучи над 30 милиона души с умения за AI за настоящи и бъдещи работни места до 2030 г.
За Microsoft тази цифра е 10 милиона души да бъдат обучени в дигитални умения до 2025 г.
Google пък дава заявка да предостави повече от 130 милиона долара финансиране в подкрепа на обучение и умения за AI за хора в САЩ, Европа, Африка, Латинска Америка.
"Твоето БЪДЕЩЕ" се реализира в партньорство с Cetin, Първа инвестиционна банка, Kaufland, Yettel, Силвър Стар.