ChatGPT вече е неразделна част от ежедневието на много хора - от програмисти, до ученици или просто любопитни потребители на интернет, които търсят решения на определени казуси или решаване на задачи. В някои случаи ChatGPT се справя толкова добре с предизвикателствата, които му поставяме, че прогнозите за изместване човека от робота стават все по-притеснителни.

Наскоро това откритие прави и Ричард Ран, който е старши сътрудник в Cato Institute и председател на Institute for Global Economic Growth.

В свой материал за Washington Post той казва:

"Възнамерявах да напиша в седмичната си колона коментар за необходимостта от премахване на данъка върху капиталовата печалба. Един колега, който е добър икономист, работеше по финансови въпроси и ми спомена, че с помощта на ChatGPT е успял да подобри и ускори работния си продукт. Затова реших да опитам и помолих ChatGPT да "напише есе от 700 думи за възгледите на икономиста Ричард Ран относно данъчното облагане на капиталовите печалби".

Резултатът според Ран бил поразителен. Само за секунди компютърът написал много богато есе, правилно представяйки аргументите на автора и тези на критиците, всички извлечени от многото документи и статии, които Ран е писал по темата в продължение на повече от четири десетилетия.

След още няколко експерименти с ChatGPT, Ран стига до извода, че това е полезен инструмент и сравнително точен при справянето с въпроси и теми, от които има много документи, от които може да се извлече информация (като проблема с данъците върху капиталовите печалби или оптималния размер на правителството). В същото време той смята, че е почти безполезен и не много точен при разглеждане на теми, които имат ограничен материал, като например биографиите на хора, които не са известни.

"Wikipedia е много по-полезна за подобни запитвания. Много компании разработват програми и инструменти за AI за професионална употреба, както и за обща употреба и в резултат на това полезността и точността на AI нараства с експоненциална скорост и вероятно ще продължат да го правят през следващите години", пише Ран.

Хора като милиардера Илон Мъск и други твърдят, че в крайна сметка изкуственият интелект и роботите ще могат да са полезни на почти всички работни места, така че все повече хората ще "ходят на работа" само поради удоволствието, което получават от работа, а не като финансова необходимост.

Роботите идват - пригответе се за дълги часове, по-малко заплащане и по-малко работни места

Роботите идват - пригответе се за дълги часове, по-малко заплащане и по-малко работни места

Възходът на роботите може да не е толкова полезен за работниците, каквито са някои тези

Според Ран това вече е видимо при много заможни хора в пенсионна възраст, които избират да продължат да работят, защото се чувстват добре, а не заради нуждата от допълнителен доход.

Тезата на автора е не че AI ще направи някои професии остарели по начина, по който електрическата крушка унищожи бизнеса на повечето производители на свещи, но AI в крайна сметка ще унищожи почти всяка работа, която сега съществува. Ще се появят нови непознати работни места, както изчезнаха хиляди работни места на работници в текстилни фабрики, но много бяха създадени повече работни места с помощта на компютърен софтуер.